- Kredi Kartına Hayır

Adsense kodları


Kredi Kartına Hayır

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
YBNGL
Tue 31 August 2010, 05:54 am GMT +0200
Kredi Kartına Hayır
Kredi kartı kullanmak demek, alış veriş yaptığımız mağazaya, “Benim filan kurumda param var, seni oraya havale ediyorum, onlar sana benden alacağın kadar parayı verecekler, buyurun bunu doğrulayın ve alacağınızı alın” demektir. Yapılan iş İslam hukuku terminolojisine göre bir “havale”, yani vereceğin bir başkasına yüklenmesi işlemidir. Bunda prensip olarak bir mahzur yoktur. Yani alış veriş yapan müşterinin bu işlemle faize doğrudan bulaşan eylemi bulunmamaktadır.

Pos makinelerini kullanan işyerinin ise faizle dolaylı ilgisi bulunabilir, onun da doğrudan ilişkisi yoktur. Onun yaptığı da şudur: Akşama kadar kredi kartı ile ne kadar alışveriş yapıldı ise akşam üzeri ilgili bankaya gidip ona: “sende parası olduğunu söyleyen şu kadar insan benden alışveriş yaptı ve beni sana havale etti, sende bunu doğruladın, şimdi benim paramı ver” demiş olmasıdır. Mahzur burada başlayabilir ve banka bu parayı hemen gününde teslim etmez. Çünkü konu sadece işyerleriyle banka arasında sonuçlanan bir işlem değildir ve arka planda bu kartlarla olan muameleleri organize eden bir kurum daha vardır. Bu kurum yaptığı bu organizasyon için bankalardan ücret almaktadır. Banka toplanan paraları hemen sahiplerine vermiş olursa boşuna, hatta zararına çalışmış olur. Bu zarardan kurtulmak için toplanan paraları bir günden bir aya kadar bir zaman tutmakta ve onları çalıştırması karşılığında hem o bedeli ödemekte, hem de kazandığı faizden kâr elde etmektedir. Eğer iş yerleri paralarını peşin alırlarsa banka onlarından bir miktar para kesmektedir ve bunu da o kuruma ödediği ücrete mahsuben yapmaktadır. Dolayısıyla bu kesintinin de faiz değil, işlem bedeli olarak kabulü mümkündür.

Kısaca kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde, muamelenin belli kademelerinde faize dolaylı katkı yok değildir, ancak doğrudan faiz de yoktur. Bu kadarı bu şartlarda kredi kartlarının kullanılmasını meşru olmasa da mazur kılar ve kullanılabilir. Hatta iş yerlerinin pos makineleri almalarında ve bunu kullanmalarında da bir sakınca yoktur, hatta bunu sadece dini tereddütlerle kullanmamaları akıllıca bir davranış değildir. Çünkü bu ortamda müslümanca yaşmak isteyen insan, ticaret yapacaktır ya da yapmayacaktır. Varolmak ve varlığını sürdürmek için ticaret yapmamasına imkan yoktur. Bu modern araçları kullanmadan da ticaret yapmasına imkan yoktur. Öyleyse bunları kullanmak zorundadır. Böyle zorunluluklarda bir haramı direkt olarak işlememek, haramdan kurtulmak için yeterli olabilir.

Kredi kartlarını kullanma durumunda bankaların verdiği puanların anlamı ise şudur: Banka alış veriş yaptığınız paranın kendi aracılığı ile olması durumunda sizin aldığınız eşyayı % 1 ya da % 2 indirimle almanızı sağlamaktadır. Ya da bu miktarını kendisi karşılamaktadır. Dolayısıyla burada da doğrudan bir faiz yoktur. Dolaylı olandan kurtulmak ise bu günün şartlarında mümkün değildir.

Kredi kartı ile alışveriş yapmak değil de, para çekmeye, ya da yaptığı alışverişin bedelini zamanında ödememeye gelince; bu İslam açısından faizin katmerlisidir. Ekonomik açıdan da tek kelime ile aptallık ya da deliliktir, cinayettir. Her gün etrafımızda pek çok insanın iflasına sebep olduğunu, aileleri yıktığını gördüğümüz bir anomali  ve tefeciliğin kanunla korunan bir çeşididir.

Prof.Dr. FARUK BEŞER

Halis_52
Fri 10 September 2010, 02:33 pm GMT +0200
Allah Razı Olsun Hocam Çok Mühim Ve Önemli bir Konu Ve PAYLAŞIM OLMUŞ...

cerendemir
Tue 23 July 2013, 06:52 pm GMT +0200
Allah bizleri kredi kartlarını kullanmak zorunda bırakmasın.İnşallah.

sümeyra
Wed 24 July 2013, 01:16 am GMT +0200          Helal bellidir haram da bellidir..Sınırlara riayet eden için ne bu almde ne de ahirette bir üzüntü sebebi olmaz inşaallah..

reyyan
Wed 24 July 2013, 05:33 am GMT +0200
Faruk hocam güzel açıklamış zamanın şartları da göz önünde bulundurulmalı hiç olmazsa çok ihtiyaç varsa kredi kartı kullanmaya faizsiz işleyen finans kurumlarının kredi kartlarını kullansınlar. Ben şahsen kullansam bankasyayı tercih ederdim...

rahmet
Wed 24 July 2013, 02:20 pm GMT +0200
Kredi kartları insanları aşırı tüketime teşvik eden,sömürücü kapitalist sistemin bir tuzağıdır.Alış verişi cazip kılarak insanları aşırı bir harcamaya,sonunda da sıkıntıya düşmesine sebep olur.Mümkün olduğunca kullanmamaya çalışalım.

burcu113
Tue 2 June 2015, 12:50 pm GMT +0200
Aslında kredi kartında bir şey yok.Ta ki faiz işin içine girene kadar ...
Faiz dinimizce yasak olduğu için kredi kartına hayır diyoruz.

Munise7B
Thu 3 December 2015, 07:58 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatüh sevgili kardeşlerim bir yandan haram bir yandan da kul hakkı olduğu için Allah Teala bunu yasaklamıştır bunun için KREDİ KARTINA HAAYIIIR :)  :(

fatmakaradere 7B
Sun 13 December 2015, 11:12 pm GMT +0200
Kredi kartı çok günahtır.İnsanın eliyle kazanılan bir para değildir.Bir insan kredi kartının hepsini bitirerek harcama yapıp o nimetleri veya kıyafetleri nasıl çocuklarına ve karısına yedirir,kredi kartı helal bir para değil değildir.Çünkü insanın ellerinin kızarıp,ellerinin şişmesine,sırtının ağrımasına,sürekli kafasının ağrımasına neden olan bir iş yapmayıp,ailene o parayı yedirmen senin günahına ve uğraşan gecelere kadar çalışan insanların hakkına girmendir.

HALACAHAN
Mon 14 December 2015, 12:20 am GMT +0200
Günümüz sartları malesef kredi kartı kullanmaya sebep olabiliyor. Bazı yerler kredı kartınin disinda odemeyı bıle kabul etmıyor. Ancak buna prim vermemek gerekiyor diye düsünüyorum. Kredı kartıyla yapılan alisverişlerın berekenın olmadıgını da gözlemlediğimi soyleyebilim. Birde kredi kartıyla aliş veriş yapmak belki cazip gelebiliyor. Ancak maddi acıdan bırcok insanın dıbe vurmasına sebep olan unsurdur.  Bence de Kredi kartına HAYIR..

mevlüde06
Mon 14 December 2015, 05:23 am GMT +0200
Onemli bir konuya drginilmis yine.
Gunumuzde yaygin olarak kullanilsn kredi kartlari ve faize dikkat etmek gerek.Islamda cizgi bellidir.imsallah o sinira riayet edenlerden oluruz.Allah razi olsun.

Kevšer
Mon 14 December 2015, 05:44 am GMT +0200
  Esslâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah. Gerçekten çok önemli bir konu bu . Allah ( Celle celaluhu ) nun Rızasına uygun olmıyan şeylerden uzak durmalıyız. Oyüzden kredi kartına Allah(Celle celaluhu ) için hayır..
  Mevlam bizleri herdaim Rızasına uygun yaşıyabilen kullarından eylesin inşaAllah. Amin

Bilal2009
Mon 14 December 2015, 07:02 am GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah. Kredi kartını kullanmamak kısa yoldan huzurdur. Rabbim (celle celalühü) paylaşım için razı olsun.

fatmakaradere 7B
Sun 10 January 2016, 07:26 pm GMT +0200
Kendi uğraştığın elin ve bileğinin hakkıyla olmayan parayı ailene nasıl yedirirsin...İnsanlar artık bu kadarmı sert yürekli oldular...Ailesine haram yiyecekleri yedirmeyi nasıl düşürür..Çok günah ve Allahın hiç sevmediği davranıştır.

HALACAHAN
Tue 12 January 2016, 01:59 pm GMT +0200
Hayatımıza faizi bulastirmamak adına kredi kartı, banka kredisi çekme vs işlemlerden uzak kalmak en iyisidir.. her ne kadar islemlere faiz islenmiyor densede bence faiz bir şekilde isleniyordur.. kazanca faiz bulastiginda bu dünyada huzur kalmaz ahirette ise suali ağırdır.. kredi kartsiz hayat huzurdur..

Yağmur Gümüş 8-B
Tue 12 January 2016, 04:01 pm GMT +0200
Bismillah...
Kredi kartı kullanmak insanı faize sürükler. Bizler de İslam`ın bize dediği gibi kredi kartından uzak durmalıyız.
Paylaşım için Allah cc. razı olsun.

fatmakaradere 7B
Tue 19 January 2016, 10:44 pm GMT +0200
Kredi kartına neden bu kadar düşkünüz millet...Bu dünyanın insanlarına bakıyorum herkes sefa ve bolluk içerisinde ama konu din gibi konulara geldiğinde ceplerinde  para yok hemen kredi kartına koşuyorsunuz.Halbuki yılbaşını,doğumgünlerini,cadılar bayramını MAŞALLAH kusursuz bir şey bile eksik olmadan yapıyorsunuz.Bir kere bile dini konulara bu kadar önem verdinizmi...İnsanların tek çaresi kredi kartı değil duadır.Dua etmeyi bilmeyenler ise pastanın üzerindeki mumların ateşini söndürebilir fakat cehennem ateşini asla ve asla söndüremeyecek....

ikranur 7d
Tue 19 January 2016, 10:48 pm GMT +0200
selamun aleyküm.
hayatımıza faizi sokmayalım inş.faiz ahirettede sorgusu vardır.
Allah c.c. razı olsun.

Alican 7-B
Wed 27 January 2016, 12:34 pm GMT +0200
Aleyküm selam. Rabbim bizlere kredi kartı kullanmak zorunda bırakmaz inşAllah. Çünkü bizler bilmeliyizki f.aiz haramdır. Rabbim paylaşım için razı olsun

rabiayldz
Wed 27 January 2016, 12:41 pm GMT +0200
Selamün aleykum;kredi kartı insanın başına kötü şeyler açabiliyor.Kredi kartı alıyor sonra kredi kartıyla eşya alıyor ama kredi kartını ödeyemiyor.Sonra evine haciz geliyor.Kredi kartı kullanmak hem iyi hem de kötü.

melike_nur46
Wed 24 October 2018, 09:55 am GMT +0200
 insanoğludur nihayetinde vaktinde ödeyemeyebilir.. bazı anlar planlar tersine cevrilebilir.. o zamanda faizi öderler..

İsra Mirac (Esra)
Wed 31 October 2018, 11:14 pm GMT +0200
Bu banka kredi kartı vs illetlerin kullanımı mecburiyet haline geldi. kredi kartının bilinçsizce kullanımından ne büyük travma intihar gibi olaylar yaşandı. Kredi kartıyla alışveriş yapıldığında heleki taksitlendirme şimdi al 2 ay sonra ödemeye başla şeklindeyse sanki o para ödenmeyecek hissi uyanmaya başladı insanlarda. Hayatımıza banka hiç girmese ama maalesef alın terimizin karşılığı maaşlarımız bile banka ile elimize geçiyor. Faiz yemiyorum diyemiyoruz farkında değiliz çünkü . dolaylı yollardan da olsa bu batağa saplanıyoruz.Rabbim bilerek işlediğimiz günahlarımızı affetsin bilmediklerimizden de sorumlu tutmasın inşallah.

Fatma6969
Thu 1 November 2018, 12:00 am GMT +0200
 Banka tepeden tırnağa uzak durmamız gereken bir kurumdur her ne olursa olsun kredi kartına başvurmamak en sağlıklısıdır çünkü biz insanlar şeytana uymaya nefsimize uymaya çok müsaitiz bugün belki asla yapmam dediğim şeyleri yarın yapabiliriz. O yüzden bu konuları iyi okuyup kalbimizde yerleştirmemiz lazım hak etmediğimiz 1 TL dahi olsa bu paraya basit bakmamalıyız bankanın bize sağladığı en ufak hak bile boşyere değildir o bankanın muhakkak bir çıkarı olduğu için bunu yapar durduk yere kimse kimseye Kuruş para vermezken banka fazla fazla veriyor  bunları iyi muhasebe etmek lazım Allah razı olsun.

Esma korkmaz koü
Thu 24 January 2019, 07:46 am GMT +0200
Rabbim herkese bu konuda yardımcısı olsun. Gayret içinde olmayı nasip etsin..