- Kokuların gizemi

Adsense kodları


Kokuların gizemi

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafiza aise
Sun 20 May 2012, 10:35 am GMT +0200
KOKULARIN GİZEMİ

Mart 2012 78.SAYI

Her kişinin nasıl kendine özgü bir kokusu varsa evlerimizin de bir kokusu var. Odalardan gelen hoş kokular eminiz ki sizin de kendinizi iyi hissetmenize neden oluyordur. Hangi kokunun nasıl bir etki bıraktığını bildiğinizde çok basit dokunuşlarla siz de bulunduğunuz yeri daha hoş hale getirebilir, o ortamdan çok daha fazla keyif alabilirsiniz. Evde, ofiste hangi ortamda bulunursanız bulunun rahatlatıcı kokular edinerek kendinizi bir nebze daha iyi hissedebilirsiniz. Koku algınız sayesinde kolayca rahatlayabilir, enerjik ve mutlu olabilir hatta derin bir uykuya dalabiliriz. Kokulu mumlar, tütsüler, oda spreyleri, odaya koku yayan parfümler ve koku çubuklarından faydalanabilirsiniz.
Koku alma organımızın burun olduğunu biliyoruz fakat sinir sistemimizi uyararak kokulara karşı nasıl tepki vereceğimizi beynimiz belirler. Çiçek kokuları daha duygusal hissettirirken toprağımsı kokular bedenimizi daha ferahlatıcı, canlandırıcı hissettirir.

Evimizde kullandığımız mumlar aydınlatma işlevi dışında ev dekorasyonu ve estetik görünüm için de oldukça önemlidir. Güzel ve hoş kokulu mumlar yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olabilir. Mumları salonlarda hoş bir görüntü için de kullanabilirsiniz. Sizi rahatlatacak çiçek ve bahar kokularını tercih edebilirsiniz.

STRESE İYİ GELEN KOKULAR

Stres bazen migren, uykusuzluk, yüksek tansiyon, sinir, ülser gibi rahatsızlıklardan yola çıkarak tanımlanır. Bazen de birçok insan ile bir arada çalışma, havalandırma sistemleri, müşteriyle yakın ilişkiler gibi sebeplerden yaşarız stresi. Sandal ağacı, şerbetçi otu, lavanta, limon, sardunya, fesleğen, nane, gül suyu, portakal, papatya, melisa, rezene ve yasemin gibi kokular sinir sisteminin iyileşmesinde destekleyicidir.

BEBEKLERİ SAKİNLEŞTİRMEK İÇİN

Bebeklerin çok sıcak ve nemli vücutları olduğu için serin ve ferahlatıcı kokulardan doğal menekşe kokusu; ergenlik dönemindeki gençlerin hormonları yoğun ve yüksek olduğundan, hırçınlaşmalarını engellemek için serinletici kokulardan gül, menekşe, limon ve bergamot esanslı kokular tavsiye edilir. Yaşlıların vücutları kuru ve soğuk olduğundan ısıtıcı kokulardan biberiye ve tarçın kokuları kullanılması önerilir.

Evinizde sümbül, portakal, çiğdem ve yine menekşe kokularını kullanmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca temiz bir koku için bir damla sedir ağacı esansı, üç damla çam ağacı esansı ve iki damla biberiye esansını karıştırabilirsiniz. Evde temizlik yapmak için kullandığınız suyun içine damlatacağınız menekşe yağı, evinizin içinde ferah, etkileyici bir kokunun oluşmasına sebep olur.

FARKLI KOKULARIN ETKİLERİ

Kokular bizleri rahatlatabilir, gevşetebilir. Canlılık ve zindelik verebilir. Lavanta, menekşe ve gül gibi aromalar rahatlama, gevşetme sağlarken limon, portakal gibi turunçgil aromalar canlandırıcı, zindeleştirici olabilir.

AROMATERAPİ

Ruh ve beden sağlığını iyileştirmek amacıyla kokulu bitki yağlarının kullanıldığı aromaterapi seansları, son yıllarda alternatif tıp yöntemleri arasında oldukça popüler bir yere sahip. Doğal olarak lavanta, nane ve diğer bitkilerde bulunan ve güzel koku içeriği olan linalool, duygusal stresi azaltmak için kullanılan en yaygın kokular arasında geliyor. 

LAVANTA: Lavanta kokusu ruhu dinlendirir, sinirleri yatıştırır. Teskin edici özelliği ile huzur vericidir.

NANE: Güçlendirir, canlılık verir. Sinir sistemini harekete geçirir. Zinde kalmayı sağlar.

VANİLYA: Vanilyalı kokular “tatlı” hissini uyandırdığından yatıştırıcıdır ve evde kullanılması tavsiye edilen bir kokudur.

TURUNÇGİL: Mutluluk hissettirir; öyle ki bazı limon kokuları gülümsemeye bile neden olabilir.

Aysun ÖZPOLAT

sümeyra
Wed 26 December 2012, 01:46 pm GMT +0200


     Müslüman temiz olmalı..Güzel koku kullanmasa bile en azından etrafa (ter kokusu gibi)kötü kokular saçıp,rahatsızlık vermemeli..

HALACAHAN
Thu 3 December 2015, 02:04 am GMT +0200
Mutluluk veren kokular,fırından yeni çıkmış ekmek kokusu,deniz kokusu, temiz çarşaf kokusu, çimen kokusu,bebek kokusu, taze çiçek kokusu, çikolata kokusu, yağmur sonrası oluşan toprak kokusu, kurabiye kokusu.
Koku duyumuz aşık olacağımız kişiyi seçerken biz farkında olsak da olmasak da devreye giriyor. Her insan genetik olarak belirlenmiş ve sadece kendine ait bir koku taşıyor ve karşı cinsle aramızda koku haberleşmesi oluyor. Bu haberleşme ise vücudumuzdan salgılanan ve 'feromon' denilen maddeler aracılığıyla oluyor. Aralarında koku uyumu olan çiftler daha mutlu bir birliktelik yaşıyor...

Kevšer
Thu 3 December 2015, 03:40 am GMT +0200
  Esslâmü Aleyküm. Gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz emeğinize ve yüreğinize sağlık kardeşim. Bu güzel duyguları hissettiren Rabbimize hamdü senalar olsun inşaAllah...

Mustafa/Samed
Thu 3 December 2015, 02:20 pm GMT +0200
Ve Aleykümüsselam. Bu paylaşımlar için Rabbim razı olsun. Çok iyi bilgiler.

damla6d
Thu 3 December 2015, 02:37 pm GMT +0200
Esselamu aleykum.Bazı kokular gerçekten insanları raatsız ediyor.Ama bazı kokular-hele de gül gibi kokular-insanı gerçekten çok rahatlatan kokular.Ama parfüm icat edildildiğinden beri artık böyle kokular tercih edilmiyor.Parfümünde kokusunu nasıl seviyorlar acaba.Allah razı olsun.

IRMAK8f
Thu 3 December 2015, 02:45 pm GMT +0200
SELAMUN ALEYKUM;Bazı kokular bizi gerçekten çok rahatsız ediyor ama gerçekten gül kokusu kadar güzel bir koku yok bence peygamber efendimiz H.Z MUHAMMED S.A.V de gülün kokusunu çok severmiş ALLAH hepimizden razı olsun inşallah...

mevlüde06
Thu 3 December 2015, 03:44 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam ve rahmetullah.kesinlikle katiliyorum yorumlariniza.
Insanlar bilhassa musluman kimligi tasiyan bizler bu konuya cok cok dikkat etmeliyiz.koku kullanmasakda kotu kokular yaymayalim insallah.
Allah razi olsun cok guzel bir hatirlatma oldu bizim icin

Nizamettin 8/b
Fri 4 December 2015, 01:03 pm GMT +0200
Gercekten cok guzel bilgiler. Allah razi olsun.

sumeyye
Fri 4 December 2015, 02:55 pm GMT +0200
s.a.. , kokularin güzelligi iç dünyamizi da aydinlatiyor..Yüce Allah'in vermis oldugu nimetlere sükürler olsun..Bu güzelligin sükrünü eda edenlerden olalim insaallah..

Rüveyha
Fri 4 December 2015, 05:06 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.Kokuların insanı bir çok yönden erkilediği öğrenmiş olduk.Ben de genelde lavanta kokusu çok kullanırım,gerçekten de rahatlatıcı bir etsi var.Rabbimize şükürler olsun.Rabbim razı olsun kardeşim

Yağmur Gümüş
Wed 20 April 2016, 02:19 pm GMT +0200
Bismillah...
Her yerde farklı farklı kokular ve gizemleri vardır. Her kokunun ayrı bir zevki ve güzelliği vardır. Rabbim güzel kokular ile karşılaştırırsın.
Allah cc. razı olsun.