- Kızım ne zaman okula kaydettirelim

Adsense kodları


Kızım ne zaman okula kaydettirelim

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
hafiza aise
Tue 1 May 2012, 01:50 pm GMT +0200
KIZIMI NE ZAMAN OKULA KAYDETTİRELİM?

Temmuz 2011 70.SAYI

6 yaşında, Kasım ayı (24 Kasım) doğumlu bir kızım var. Bu sene bir anaokulunun 6 yaş grubuna devam etti. Sene sonunda yaptığımız görüşmede öğretmeni, kızımın ilkokula başlamayıp bir yıl daha anasınıfına gitmesinin yararlı olacağını söyledi. Ben de ana sınıfına gitmesini istiyorum. Ancak eşim bir sene daha anasınıfına gitmesinin sene kaybı olacağını, buna gerek olmadığını söylüyor. Onu ikna etmem için bana yardım eder misiniz?

İpek Kaya / İstanbul


Çocukların ilkokulda aldıkları eğitim daha sonraki eğitim öğretim hayatlarının temelini oluşturur. Bu sebeple yeni okula başlayacak olan çocuklar “okul olgunluğu” açısından iyi değerlendirilmelidir.

Kızınızın öğretmeni, kızınızın hangi sebeplerle bir sonraki yıl ilkokula başlamasını uygun gördü bilmiyorum ama zihinsel gelişimi çok iyi olan bir çocuk bile olsa, henüz yerinde oturma, grupla hareket etme, arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurma, dikkatini toplama, verilen görevi sonuna kadar yapabilme gibi becerileri yeterince gelişmemiş ise, okula başlama açısından yeterli olgunluğa ulaşmamış demektir. Bu gibi özelliklerin yeterli olmayışı, çocuğunuzun okula uyumunu güçleştireceği gibi okul başarısını da düşürecektir.

Yetişkin bir birey için, ömründe geçirdiği bir yılın, bir önceki yıla göre fazla bir anlamı yoktur. Belki tecrübesi biraz daha artmıştır. Ancak 7 yaş öncesinde bir çocuk için 6 ayın, 1 yılın ayrı bir önemi vardır. Bu yıllarda gelişim çok hızlı olduğundan Ocak, Şubat aylarında doğan bir çocuk ile Kasım, Aralık aylarında doğan bir çocuk arasında önemli gelişim farklılıkları vardır. Bu sebeple biz pedagoglar, bazı testler uygulayarak sene sonu çocuklarını okula başlama açısından ayrıca değerlendiririz.

Erken okula başlatılan çocukların ekserisinde, çabuk sıkılma, çabuk yorulma, okula gitmek ve ödev yapmak istememe gibi durumlar görülmektedir. Bu durum üçüncü sınıftan sonra, derslerin ve konuların artmasıyla daha da çok kendini göstermektedir. Okula erken başlayan çocuklar, özellikle duygusal ve sosyal yönlerden, içinde bulunduğu gruba sürekli yetişmeye çalışmakta, çabuk yorulmakta ve öğrenme arzusu giderek kaybolmaktadır. Bir yıl sonra okula başladıklarında ise, okula daha rahat uyum sağlayan, ders başarısı daha yüksek, oyun ve arkadaş gubuna katılmakta zorlanmayan hatta grubun önünden giden, lider çocuklar olabilmektedirler. 

Bu sebeple çocuğunuzun öğretmeninin değerlendirmesi de bu yönde ise, bir sonraki yıl okula başlatmanız, kızınız için bir kayıp değil önemli bir kazanç olacaktır. Bu kazanç onun eğitim öğretim hayatını olumlu yönde etkileyecektir. Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinde de senenin son üç ayında doğan çocuklar,  bir sonraki yılın çocuklarıyla okula başlatılmaktadır. Kızınızı okula bu yıl başlatma konusunda eşinizin kendince haklı sebepleri olabilir ancak bu çerçevede konuyu tekrar değerlendirmesini tavsiye ederim.

Perihan GÜL