- Kendileriyle evlenilmesi haram olan kadınlar kimlerdir?

Adsense kodları


Kendileriyle evlenilmesi haram olan kadınlar kimlerdir?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
Rüveyha
Fri 20 February 2015, 01:46 am GMT +0200
Kendileriyle evlenilmesi haram olan kadınlar kimlerdir?


 İslam dininde evlenilmesi haram olan kadınlar ayet ve hadislerde sayılmış ve bunların dışında kalanlarla evlenmenin helal olduğu açıkça ifade edilmiştir.

 Kur’an-ı Kerim, kendisiyle evlenilmesi haram olan kadınlardan bahsederken öncelikle Cahiliye döneminde bir nikah türü olan üvey anneyle evlenme adetine şu ayetiyle yasak getirmiştir: “Geçmişte olanlar hariç, artık babalarınızın evlendiği kadınlarla evlenmeyin. Çünkü bu bir hayasızlık, öfke ve nefret gerektiren bir iştir. Bu ne kötü bir yoldur.” (Nisa, 4/22) Bir sonraki ayette nesep ve süt hısımlığıyla sıhri hısımlıktan dolayı evlenilmesi haram olan kadınlar sıralanmıştır: “Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, eşlerinizin anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın eşleri, iki kız kardeşi (nikah altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.” (Nisa, 4/23) Daha sonra evli kadınlarla evlenmenin de haram olduğu ifade edilmiştir: “…Evli kadınlar (da size) haram kılındı. (Bunlar) üzerinize Allah’ın emri olarak yazılmıştır.” (Nisa, 4/24) Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de iddet bekleyen kadınla evlenmenin yasaklandığı (Bakara, 2/235), tek kadınla evlilik esas olmakla birlikte şartlarına uyarak birden fazla kadınla evlenmek isteyen erkek için bu sayının dörtle sınırlı olduğu, dörtten fazla kadını nikah altında tutmanın yasaklandığı (Nisa, 4/3) bildirilmiştir. Medine’ye hicretten sonra kadın olsun erkek olsun kafir ve müşriklerle evlenmek yasaklanmış (Mümtehine, 60/10) ancak, erkeklerin ehl-i kitab olan iffetli kadınlarla evlenmelerine izin verilmiştir (Maide, 5/5).

 Hz. Peygamber (s.a.s.)’in “Kadın, halası, teyzesi, erkek veya kız kardeşinin kızı üzerine (onlarla birlikte) nikahlanamaz, eğer bunu yaparsanız akrabalık bağlarını koparmış olursunuz.” (Buhari, Nikah 27; Müslim, Nikah 37-38) hadisiyle Nisa suresi, 23. ayette geçen “iki kız kardeşi (nikah altında) bir araya getirmeniz” ifadesine; “Nesep sebebiyle haram olanlar süt emme sebebiyle de haram olur.” (Buhari, Nikah 20; Müslim, Rada 1; İbn Mace, Nikah 34) hadisiyle de “sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz” ifadesine açıklık getirilmiş ve hükmün kapsamı genişletilmiştir.

halim
Thu 31 December 2015, 04:27 pm GMT +0200
Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, eşlerinizin anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz eşlerinizden olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız, -eğer anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur- öz oğullarınızın eşleri, iki kız kardeşi (nikah altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

İnşaallah bildiğimiz bu hükümleri öğrenmiş olup eksik yerleride üzerine katar Kuranı her daim kendine rehber edinen hayırlı insanlardan olmak dausıyla...

Allah razı olsun

melda 6D
Thu 31 December 2015, 04:33 pm GMT +0200
Selamün aleyküm .  Dinimiz bu kadınlarla evlenilmesini yasaklamıştır. Birden fazla kadınla evlenmek isteyen kişi en fazla 4 kadınla evlenebilir bundan fazlası yasaklanmıştır. Allah razı olsun vesilenizle öğrendik.

damla6d
Thu 31 December 2015, 04:44 pm GMT +0200
Esselamu aleykum.Bunların çoğu akraba ve yakın olan kişiler.Bu işiler hem sağlık açısından hem de dinimiz açısından uygun görülmez.Allah c.c. razı olsun..

ikranur 7d
Thu 31 December 2015, 08:10 pm GMT +0200
selamun aleyküm.
çok güzel bir paylaşım olmuş. bir kişi en fazla 4 bayanla evlenebilir dahası yoktur. bunuda öğrenmiş olduk
Allah c.c. razı olsun.

ceren
Thu 31 December 2015, 09:56 pm GMT +0200
Aleykumselam.Evlenilmesi haram olan kadinalri ogrenmis olduk.Rabbim bu konuda dikakt eden evliliğin i helal dairede geciren kullardan eylesin bizleri insallah.....