- Kayınvalidemi Bir Türlü Memnun Edemiyorum

Adsense kodları


Kayınvalidemi Bir Türlü Memnun Edemiyorum

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
hafiza aise
Tue 18 October 2011, 11:55 am GMT +0200
Kayınvalidemi Bir Türlü Memnun Edemiyorum

Aralık 2008 39.SAYI

Kayınvalidem ile aynı apartmanda oturuyorum. Her gün ihtiyacını sorar işlerine de yardımcı olurum. Üç gün yanına çıkıp bir gün çıkmasam surat asıyor ya da bir sözle beni incitiyor. Benim de çocuklarım var, kendime göre işim oluyor. Onu önemsememe rağmen bana olan tavırlarından inciniyorum. Üzüntüm eşime de yansıyor. Onu memnun edeyim derken kendim mutsuz oluyorum. Özlem .... / Kars

Anladığım kadarıyla sizin kayınvalidenizle olan durumunuz ciddi. Bir gelin olarak ona yardımcı olmanız aslında takdir edilecek bir durum. Fakat kendisinin surat astığından söz ediyorsunuz. Öfkelerini pasifçe ortaya koyan insanlar surat asmayı iletişim tarzı olarak benimserler. Zira surat asmak kişiyle iletişime geçmeden yaptırım gücünü kullanmak anlamına gelir. Kayınvalide size surat asarak aslında yaptırması gereken bir dizi işleri kendi mantığına göre daha kolay yaptırıyor. Çünkü siz asılan suratı düzeltmek için belki de farkında olmadan daha çok fedakârlık yapıyorsunuzdur.

Sizin takdir görmek ya da onay almak için yapacağınız her davranış bana göre karşılıksız kalacaktır. Aklı başında bir kayınvalide gelininden kendisine gelen her yardım hareketini takdirle karşılayarak övgü dolu karşılık verebilir. Evin büyüğü demek ayıp ve noksanlıkları ayıklayıp yerini güzellik ve olgunlukla dolduran kimsedir.

Bu arada yapmanız gereken bir takım şeyler olabilir. Önce kayınvalidenizle konuşarak sizinle sözlü iletişim kurmasını kendisinden talep edin. Sizinle iletişime geçmediği takdirde her türlü yüz ifadesini ya da tavrını yanlış anlayarak kendisine yanlış davranabileceğinizi de ifade edin. Her ne kadar aynı apartmanda oturuyor olsanız da iki evin de kendi sınırları olması gerekiyor. Çünkü her sınır kişinin korunma kalkanıdır ve buna ihtiyaç duyacaktır. Söylediği her incitici sözün sizi ne kadar kırıp üzdüğünü duygu dilini kullanarak ona aktarmaya çalışın.

Onunla aranızda olan meseleyi siz de öfke ya da surat asmak gibi hallerle çocuğunuza ya da eşinize yansıtmayın. Zira farkında olmadan size yapılanı yapmış olursunuz. Yardımlar karşılıklı iki tarafın memnuniyeti için yapılır. Karşılıklı münasebetiniz tek kişinin memnuniyetine odaklanıyorsa buradan sadece bir kişinin çıkarına hizmet ediyor demektir. Sizin bir yetişkin olarak ilk yapacağınız şey doğal olarak kendinizi korumanızdır. Bu kayınvalidenize yardım etmemek anlamına gelmiyor. Sadece yardım edeyim derken kendi kişiliğinizi başkalarına ezdirmeyin.

Çocuklar ebeveynlerinin kendi kendilerini korumadıklarını fark ettiği sürece hiçbir zaman dış dünyada istenildiği şekilde kendilerini koruyamazlar. Onlara bunu öğretmek için bile kendinizi korumalısınız. Gün içerisinde her gün eşiniz, çocuklarınız, kayınvalideniz için ne kadar zaman ayırıyorsanız bu zaman diliminden kendinize de zaman ayırmanız son derece önemli. Kişi kendine değer verdiği oranda ruh sağlığına katkıda bulunacaktır. Gelin kayınvalide ilişkisinin yürümesi için eşin tutumu da çok önemlidir. Özellikle her iki kadının da birbiri hakkında bir takım şeyleri kendisine anlatmasına izin vermemelidir. Bazı durumlarda da aşırı tepki göstermemelidir. Huzurlu bir hayat sürmeniz dileğiyle Allah’a emanet olunuz.

Yasemin UÇAL ABDULLAH