- Kadın ve vesveseler

Adsense kodları


Kadın ve vesveseler

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
sidretül münteha
Sat 15 January 2011, 08:11 pm GMT +0200
KADIN VE VESVESELER


Bu bölümde 23 cevap vardır:

1- Vesvesenin tarifi: Nefiste itminan vermeyen ve kararsız olarak dolanan düşüncelerdir.


2- Vesveselerin sebepleri:

İlmin azlığı:
İlim kişiden vesveseyi ve onun tehlikesini giderir. Cehalet ise kişiyi zarar verecek şeylere iter.

İman zayıflığı ve Allah’ı az zikretmek: Bunun salih amellerin azlığı, günahların çokluğu gibi pek çok sebepleri vardır. İmanın kuvvetli olması ise bunun aksidir. Şeytan ondan kaçar ve ona vesvese vermeye bir yol bulamaz.

Kuruntulara dalmak: Şüphesiz kuruntular ve çok düşünmek, insanın vesveselere kapılmasına sebep olur. Böylece şeytanın ona musallat olma yolu açılır.

3- Sessiz okunan namazlarda kulun vesveseyi uzaklaştırmak için sesli okumasında sakınca yoktur. Namaz kılanın sol tarafına namazda iken üfleyip üç kere şeytandan Allah’a sığınması meşrudur. Sesli okurken kendi işitebileceği şekilde sesini yükseltmelidir. (İbn Baz)

4- Uyarı: Namazda üç mü, yoksa dört mü kıldım diye şüpheye düşen kimse, üç rekât kıldığını varsayıp namazını tamamlamalıdır. Sonra da selamdan önce sehiv secdesi yapmalıdır. (İbn Baz)

5- Vesvesenin çokluğu sebebiyle namaz iade edilmez. Bilakis eğer gerektirecek bir şey yapılmışsa sehiv secdesi edilir. (İbn Baz)

6- Yel çıktığından şüphe etmek: Eğer ön veya arka tarafından yel çıktığından şüphe ederse abdesti bozulmaz. Buna aldırmamalıdır. Zira bu şeytanın vesvesesidir. (İbn Baz)

Vesveselenenlerin Çeşitleri:

7- Akide hususunda vesvese: Hadiste geçtiği gibi şeytan insana: “şunu kim yarattı, şunu kim yarattı” diye sorar. Sonunda: “Allah’ı kim yarattı?” der. Bunun çaresi:

— Ben Allah’a ve rasulüne iman ettim demek.

— İhlâs suresini okumak

— Sol tarafına tükürüp şeytandan Allah’a sığınmak

— Sonra da vesveseye son vermektir.

8- Kazayı hacet hususunda vesvese: Bazı kadınlar uzun süre hamamda dururlar.

9- Abdestin bozulduğu hususunda vesvese: Bazı kadınlar kendilerinden abdest bozucu bir şeyin çıkıp çıkmadığından şüphe ederler.

Bunların çaresi: Bir ses veya koku hissedene kadar bu şüphelere aldırmamalıdır.

10- Suyun temizliği hususunda vesvese: Bazı insanlar temiz olup olmadığını bilmediği bir şey düşünce elbisesini değiştirir veya onu yıkarlar. Doğrusu yıkaması gerekmediğidir. Zira eşyada aslolan temizliktir.

11- Abdest alırken vesvese: Abdest alırken şeytan insanın kalbine mesela başını mesh ederken ağzına su vermediği veya abdeste niyet etmediği düşüncesini atar.

Bunun çaresi: Ona deriz ki: “abdestim tamdır, Allah’a sığınırım, bu vesveselere aldırmam.”

12- Yerin temizliği hususunda vesvese: Bunda kişi, abdestten yürüdüğü yerlerden dolayı ayağını yıkar, sadece özel bir seccade üzerinde namaz kılar. Doğrusu: yeryüzü tamamen temizdir.

13- Namaz hakkında vesvese: Şeytan bazı kadınlara gelir, Fatihadan sonra bir sure okuduktan sonra “sen Fatiha’yı okumadın” der ve kıldığı rekât sayısı hakkında onu şüpheye düşürür. Ya da niyette ve başlangıç tekbirinde şüpheye düşürüp tekrar ettirir.

Bunun çaresi: Şeytandan Allah’a sığınıp bu vesveselere son vermektir.

14- Uyarı: Ey vesveseye müptela olan!: niyet: bir şeyi yapmaya kasıt ve ona azmetmektir. Yeri kalptir. Bunun dil ile bir alakası yoktur. Kim abdest almaya oturmuşsa, buna niyet etmiş demektir. Kim namaza kalkmışsa niyet etmiş demektir. Kendini zora sokma.

15- Vesvesenin ilacı: Din ilmini öğrenmektir. Bu kişiyi dinde aslı olmayan şeylerden alıkoyar. Bu durumda şeytan ondan daha uzak olur. Vesveseler dini bilmemekten kaynaklanır.

İmanı takviye etmek ve Allah’ı zikretmeye devam etmek: Zikir, koruyucu bir kale ve engelleyici bir settir. Şeytana karşı bir silahtır. Özellikle sabah akşam okunacak zikirlere, uyumadan önce, eve girip çıkarken okunacak zikirlere devam etmelidir.

Kuruntularla mücadele etmek: Bunu bir meşguliyet haline getirmemelidir. Zira bununla uğraştıkça daha çok yerleşir. Eğer onunla mücadele ederse Allah’ın izniyle kaybolur gider.

Allah’a sığınıp dua etmek: Allah Teala buyuruyor ki: “Ne zaman şeytandan bir kötü düşünce seni dürtüklerse, Allah'a sığın”(A’raf 200) Allah’a sığındığı zaman şeytan bir sinek gibi olur. Vesveseyi kovmada en etkili sebeplerden biri de duadır.

Şüphe durumları:

16- Birinci durum: Kalbinde gezen mücerred kuruntu. Elini yıkayıp yıkamadığından şüphe etmek gibi. Buna önem vermemeli ve aldırmamalıdır.

17- İkinci durum: Çok şüpheye düşmek. Mesela her abdest alışta şüpheye düşmek gibi. Ayağını yıkarken başını mesh edip etmediğinden şüphelenir. Bu şüpheye de kıymet vermemelidir.

18- Üçüncü durum: Abdest, namaz gibi bir ibadeti bitirdikten sonra şüpheye düşmek: aynı şekilde buna da önem vermemelidir.


Bu üç durumda şüphelere itibar edilmez.

19- Dördüncü durum: Çok şüphelenen bir kimse olmayıp hakiki şüpheye düşmek. İbadeti bitirmeden önce başlar. Buna itibar edilebilmesi için kesin emin olmak gerekir. (İbn Useymin)

20- Temizlik hususunda vesveseye müptela olan kadın: Bu vesveselere göre hareket etmeyi bırakmalıdır. Şeytandan Allah’a sığınmalıdır ve Allah’tan kendisini bu halden kurtarmasını istemelidir. (İbn Baz)

21- Uyarı: Şeytan, müslümanın abdest, namaz gibi ibadetlerini bozmaya çalışır. Onunla savaşmak için vesveselerine boyun eğmemek ve onun tuzaklarından Allah’a sığınmak gerekir. (İbn Baz)

22- “Bazen aklımdan beni dinden çıkarmasından korktuğum düşünceler geçiyor. Bunu savuşturmak için ne yapmalıyım?”

Bu düşünceler şeytanın müslümanı şaşırtmak için insanların göğsüne attığı vesveselerdir. Kişi bunu hissettiği zaman Allah’a sığınmalı ve gaybe ait meseleleri düşünmeye son vermelidir. (İbn Cibrin)

23- Farz namazı kıldıktan sonra eksiklik olabileceği düşüncesiyle ihtiyat olsun diye namaz kılmak: Meşru değildir. Lakin namazda kalp hazırlığı ile huşulu olmak gerekir. Eğer bazı düşünceler gelirse tekrar namazı düşünmeye dönmek gerekir. İnşallah bundan zarar gelmez. (İbn Fevzan)
sumeyye
Tue 13 November 2012, 02:44 pm GMT +0200
s.a.. ; vesvese hususunda herkes duaya sarilmali hakikaten bir kere vesveseye kapilinca sariyor ve iç huzuruda kayboluyor bir anda..Konuda anlatilmak istenen önlemleri alalim inşaallah ve Allah'a siğinalim..Rabbim c.c razi olsun kardeşim.

sümeyra
Tue 22 January 2013, 06:20 pm GMT +0200

        Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu;

        Rabbim vesveseden uzak eylesin..Bunu az çok hepimiz yaşıyoruz ne yazık ki.Merak ziyadeleştirir,üzerinde

durmamak en iyi çözüm yolu..

Rüveyha
Fri 24 October 2014, 07:58 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam .Amin ecmain inşaAllah..Mevlam razı olsun inşaAllah kardeşimizden..Çok faydalı bir paylaşım olmuş..İlmin azlığı gaflete sebebtir..Rabbim ilmimizi artırsın..Amil eylesin inşaAllah..Boş kuruntulara, vesveselere de biiznillAllah aldırmayalım..

saniyenur
Fri 24 October 2014, 09:56 pm GMT +0200
Vesvese çok zor bir durum. Rabbim uzak eylesin bizleri.

cerendemir
Fri 24 October 2014, 10:12 pm GMT +0200
Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşan kardeşimizden.Bütün Müslüman kardeşlerimizi de şeytanın vesveselerinden korusun,yolundan ayırmasın bizleri inşallah.....

sümeyra
Fri 24 October 2014, 10:46 pm GMT +0200


       İnsanın içinden huzuru alıp götürüyor.Rabbim bizden uzak eylesin inşaallah...

mevlüdekalınsaz
Sat 25 October 2014, 09:09 am GMT +0200
ve aleykumusselam...Vesvese, du ederek, zikrederek azalır ve yok olur. Bunun için, özellikle günah işleme meyilli olduğumuz zamanlarda, hemen Allahı hatırlamaya, , istigfar, salavat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya gayret etmeliyiz inşalalh...aksi halde vsvesenin esiri olup huzurumuzu kaybederiz..
Allah razı olsun..faydalı bir paylaşı m olmuş.Rabbim bizleri şeytanın her türlü hile ve vesveselerinden uzak eylesin inşallah..

Rüveyha
Tue 31 March 2015, 09:15 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah.Bu konuyu tekrar okumak nasip oldu şükür.Vesvese çeşitlerini ve kurtulma yollarını öğrenmiş olduk İnşaAllah.Rabbim razı olsun kardeşim.

Kevšer
Wed 22 July 2015, 06:40 am GMT +0200
Ve Aleyküm Selam ecmain.Rabbim tüm vesveseli hallerden uzak eylesin hepimizide inşâEllah Amin.Tabi uzak olmak içinde dua ve ilim öğrenmeliyiz.

selenay siynem 7/D
Wed 22 July 2015, 12:11 pm GMT +0200
ALLAHIM bizi şeytanın şerrinden ve kötü vesveselerden korusun.amin.

ikranur 7d
Wed 22 July 2015, 12:55 pm GMT +0200
çok güzel bi paylaşım . Rabbim bizleri kötü şeyerin vesveselerinden korusun. Paylaşım için Allah razı olsun.

admin
Wed 19 August 2015, 01:47 am GMT +0200
Maşallah çok özen verilerek hazırlanmış rabbim vesilelerden razı olsun.

yagmur_7-c
Wed 19 August 2015, 09:12 am GMT +0200
Esselamu aleykum;
Kadın veya erkek olsun insanlar çok fazla ibadet ve temizlik hakkında şüpheye düşmemelidirler.... Şeytan ,çok küçük noktalardan bizlere saldırır...Rabbim şeytana karşı savaşanlardan etsin inşallah...Rabbim c.c. razı olsun..

Rüveyha
Wed 19 August 2015, 06:33 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.Vesveselerin çeşitlerini ve çarelerini öğrenmiş olduk İnşaAllah.Rabbim razı olsun kardeşim

ceren
Thu 20 August 2015, 03:27 pm GMT +0200
Aleykümselam.Rabbim bizleri şeytandan gelecek tüm vesveselerden ve günahlardan alı koysun.Rabbim bizleri nefsimizle baş başa bırakmasın inşallah...

halim
Sat 22 August 2015, 05:02 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ; Bu paylaşım galiba benim ilacım olacak üzerimde çok vesvese var inşaallah bu paylaşımı okuduktan düzelecek ...

Allah razı olsun

[Muhammed]
Tue 25 August 2015, 01:02 pm GMT +0200
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah Ve Berekatuh...Amin ecmain İnşaAllah.Rabbim c.c bizleri vesveselerden uzak eylesin İnşaAllah.Rabbim bizleri nefsimize bir an bile baş başa bırakmasın İnşaAllah.Allah c.c razı olsun İnşaAllah.