- Kadın ve rüyalar

Adsense kodları


Kadın ve rüyalar

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
sidretül münteha
Sat 15 January 2011, 08:14 pm GMT +0200
KADIN VE RÜYALAR


Bu bölümde 6 cevap vardır

İnsan nefsi, gelecekte karşılaşacağı hadiseleri bilmeye iştiyak duyar. Gaybı ise Allah’tan başka kimse bilemez. Allah Azze ve Celle buyurur ki: “Göklerin ve yerin gaybı Allah’a aittir.” (Nahl 16/77)

Bazı insanlar gaybı öğrenmek için bazı yöntemlere başvurarak sihir yapmaktadırlar. Bu ise haramdır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur: “Kim gelecekten haber veren birine gider ve onun söylediklerini tasdik ederse, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e indirileni inkâr etmiştir.” (Ebu Davud)

Allah, iman ehli için sadık rüya vererek onları hayırla müjdelemiş, şerden sakındırmıştır. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurur ki: “Nübüvvetten ancak mübeşşirat kaldı.” Mübeşşiratın ne olduğunu sorduklarında da: “salih rüyadır” buyurmuştur. (Buhari)

1- Uyuyanın gördüğü şeyler üç çeşittir:

Rüya: Allah Teala’dandır ve bunda iyilik ile güzel şeyler çoğunluktadır.

 Hulm (düş): Bu Şeytanın insan ile oynamasıdır. Genelde abdestsiz yatan veya Allah’ı zikretmeden uyuyan kimseler görür.

Hadisu’n-Nefs: uyuyan kimse bunda genellikle kafasının uyanık iken meşgul olduğu şeylere uygun suretler görür. Çok yemenin veya can sıkıntılarının sonucu olarak da böyle şeyler görülebilir.


Uyarı: insanların çoğu şeytanın kendisiyle oynaması ile sadık rüyayı ayırt edemezler. Böylece şeytanın üflediği şeylerle düşünceli ve gördüklerinin etkisiyle kuruntulu olarak sabahlarlar. 

2- Karışık rüyalar ve şeytanın rüyada insanla oynamasının alametleri:

— Uyuyan kişi, rüyasında başını sonunu bilemediği manzaralar görür.

— Hasta olan bazı insanlar rüyalarında hastalıklarıyla ilgili şeyler görürler. Mesela nezle olan kimsenin rüyasında nehirler ve kar görmesi ya da ateşlenen kimsenin rüyasında güneş ve ateş görmesi gibi.

— Veya uyanık iken düşünüp konuştuğu şeyleri rüyasında görür.

3- Kötü rüya görülünce yapılacak şeyler:

— Görülen şeyin şerrinden üç kere Allah’a sığınılır.

— Şeytanın şerrinden üç kere Allah’a sığınılır.

— Sol tarafa üç kere tükürülür.

— Kimseye anlatılmamalıdır.

— Kimseye tabiri sorulmamalıdır.

— Yattığı tarafı değiştirmelidir.

— Allah’tan bunun hayrını istemelidir.

— Bu rüyanın zarar vermeyeceğine inanmalıdır.

— Bu rüyadan sonra namaz kılmalıdır.

4- Güzel rüya görünce yapılması gereken edepler:

— Bu rüyanın Allah’tan olduğuna inanmalıdır.

— Bunun için Allah’a hamd etmelidir.

— Tabirini öğrenmelidir.

— Sadece sevdiklerine anlatmalıdır.

5- Sadık rüyanın alametleri:

— Daha önce anlatılan kötü rüyanın alametleri bulunmamalıdır.

— Rüyayı gören doğru sözlülüğü ile bilinmelidir.

— rüyanın başı ile sonu bilinmeli, bağlantılı olmalıdır.

— taatin sevabı ile müjdeleyen veya günahtan sakındıran bir içeriği olmalıdır.

6- Rüya anlatırken yalan söylemenin haram oluşu:

Bunda büyük günah vardır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: “Yalanların en kötüsü, kişinin görmediği şeyi gözüyle görmüş gibi anlatmasıdır.” (Buhari)

7- Rüyanın tabiri kime sorulur?

İlmine ve dininde salahına güvenilen kimseye sorulmalıdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem: “Sizden biriniz gördüğü rüyayı ancak bir nasihatçiye veya bir âlime anlatsın” buyurmuştur. (Hâkim rivayet edip sahih dedi. Zehebi de ona muvafakat etti.)

8- Mülahaza: Müslümanın bu konuda hatalardan sakınması gerekir. Gördüğü karışık rüyaları çok sormamalıdır. Ancak tabiri hak eden rüyayı sormalıdır. Eğer rüyasını tabir ettirmezse bunda hiçbir sakınca yoktur.

9- Uyarı: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’den insanın rüya görmesi için okuması gereken sure veya zikir tayin ettiği sabit olmamıştır. Bütün bunlar bidattir.sumeyye
Tue 13 November 2012, 02:15 pm GMT +0200
s.a.. ; rüyalar her zaman sahih olmuyor bazen bu yalnişa kapilanlar var vesveseden dolayi ya da zihninde daha önce kurcalayan sorularin cevabini beklercesine bir his rüya ya yansiyabiliyor dikkat etmek gerekli böyle rüyalar ile amel edilmemeli.Güzel rüyalari ise denildiği gibi salih kimselere sorup danişilmalidir..Detayli ve aydinlatici konu..Rabbim c.c razi olsun kardeşim.

hafiza aise
Tue 22 January 2013, 06:00 pm GMT +0200
Aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuh ; rüyalara göre amel etmek ahir zamanda çokta doğru olmasa gerek. Yukarıda da bahsedildiği gibi şeytani rüyalar olabilir. Bilinçaltında kalan şeyler görülüyor genelde rüyalarda. İkisini birbirinden ayırtedebilmek duasıyla.

kardelen7d
Sun 19 January 2014, 09:40 pm GMT +0200
Rüya tabirlerine güvenebilirmiyiz.Şimdi bunları okuyunca kafam karıştı

saniyenur
Fri 29 August 2014, 09:19 pm GMT +0200
Ruhani rüyalar ile nefsani rüyalar az çok herkes tarafından bilinebiliyor. Bazı rüyalar elbette önemlidir ancak bütün hayatımızı da rüyalarla şekillendirmemek lazım.

cerendemir
Fri 29 August 2014, 10:35 pm GMT +0200

Aleykümselam.Paylaşım için Allah razı olsun.Hepimiz gördüğü rüyaların sonucun da nasıl davranmamız gerektiğini ve nasıl düşünmemiz gerektiğini öğrendik Allah razı olsun .

mevlüde06
Wed 22 July 2015, 07:05 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam ve rahmetulah..ruyalar seytani ya da bilincaltimjzdan olabilecegiicin cok fazla ittiba etmrmek ve anlatmamak gerek insallah..
Allah razi olsun hocm.guzel bir konuyu ele almissiniz

HALACAHAN
Tue 10 May 2016, 01:50 pm GMT +0200
Aleykum selam .. kötü rüya görülünce de güzel rüya görülünce de yapmamız gerekenleri öğrenmiş bulunmaktayim.. Çok.azını biliyordum .. Allah razi olsun ..