- İslamiyet öncesi oruç var mıydı ve nasıl uygulanmakta idi?

Adsense kodları


İslamiyet öncesi oruç var mıydı ve nasıl uygulanmakta idi?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
mevlüdekalınsaz
Thu 19 February 2015, 01:50 pm GMT +0200
İslamiyet öncesi oruç var mıydı ve nasıl uygulanmakta idi?

Kur’an-ı Kerim’de “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara, 2/183) buyrulmaktadır. Oruç ibadeti İslam’dan önce de bilinen ve İslam’dakinden farklı da olsa uygulanan bir ibadet idi. Bu ayette, Müslümanlara oruç külfetinin sadece kendilerine yüklenmediği daha önceki kavimlerde

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in mensup bulunduğu Kureyş kabilesinden olanlar da aşura günü oruç tutarlardı. Rasulüllah (s.a.s.) Medine’ye gelince, Yahudileri aşure günü oruç tutar görünce o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarını emretti. Bir yıl sonra ramazan orucu farz kılınınca Hz. Peygamber (s.a.s.), aşure orucu için “Dileyen tutsun, dileyen tutmasın.” (Buhari, Savm, 69) buyurdu. Böylece sözü edilen oruç mendup bir ibadet hükmünü aldı.

Yukarda ki ayette geçen “Sizden öncekilere...” ifadesinden maksat birinci derecede Yahudiler ve Hıristiyanlardır; çünkü Müslümanların tanıdığı Ehl-i kitap’tan olan gayrimüslimler bunlardır. Ramazan orucu daha önce Yahudi ve Hristiyanlara da farz kılınmıştı. Ancak bunlar bu ibadeti değiştirerek Yahudiler bir günlük oruca dönüştürmüşlerdir. Hristiyanlar ise, çok sıcak günlere denk gelince orucu yaz kış arasında mutedil bir mevsime aktarıp, keffaret olarak ta on gün oruç daha eklemişlerdir (Elmalılı, Hak Dini Kur’an Dili, I, 626).

Yahudiler, ekim ayına rastlayan yılbaşlarından on gün sonra, gün batımından ertesi günün gün batımına kadar bir oruç tutarlar, günahların bağışlandığı gün olarak kabul ettikleri bu farz kılınmış oruç gününe “kipur” adını verirler (Yaşayan Dünya Dinleri, Diyanet İşleri Başkanlığı yay. , 241). Ayrıca yılın farklı günlerinde tuttukları başka farz ve nafile oruçlar da vardır. Hz. İsa kendisine Peygamberlik gelmeden önce kırk gün oruç tuttuğu için Hıristiyan din adamları bunu da ibadet olarak telakki etmişlerdir (Matta, 6/16).

Neticede tüm bu ve benzeri bilgiler, önceki Peygamberlerin getirdikleri ilahi dinlerde de oruç ibadetinin bulunduğunu göstermektedir.

Allah(c.c) bize vesile olan hocamıza rahmet eylesin

Kaynak: Dini Soruları Cevaplandırma Platformu

halim
Mon 8 June 2015, 08:04 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ; İslamiyet öncesindede orucun var olduğu ayetle sabit olup her semavi dinde orucun nefis terbiyesi ve bağışlanma amacıyla yapılan bir ibadet olduğu ve bizlerin ümmeti muhammed olarak bu zaman dilimlerinden istifade edip rabbi rahimine iltica eden kullarından olmak duasıyla...

Allah razı olsun

ceren
Mon 15 June 2015, 08:29 pm GMT +0200
Aleykümselam.Ayetler ışığında İslamiyet öncesinde orucun var olduğunu öğrenmiş oluyoruz.Farklı şekillerde tutulsada orucun varlığı hep vardır.Rabbim hakkıyla oruç tuta ve faziletine eren kullardan eylesin bizleri inşallah..

aysegul999
Sun 5 July 2015, 08:33 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ve rahmetullah , bilgilerimizi tazelememize sebep oldun Allah c.c razı olsun kardeşim.

saniye
Sun 5 July 2015, 09:20 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam. Geçmiş milletlerde de orucun olması hatta başka dinlerde oruca benzer ibadetin olmasi bu ibadetin ne kadar değerli olduğunu göstermek için yeterli. Rabbim razi olsun tekrar etmiş olduk.

Bilal2009
Sun 5 July 2015, 10:28 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllahi ve berakatüh,  Oruç tutmak öncekilere de sonrakilere de farz kılındı . Fakat öncekiler bu farzi degistirdiler.  Ne kadar kötü.

neslihan
Sat 11 July 2015, 09:45 am GMT +0200
Ayet açık ve net sizden öncekilere de farz kılındı geçiyor gerisi teferruat..

ceren
Sat 11 July 2015, 02:08 pm GMT +0200
Aleykümselam.Ayetlerde de belirtildiği gibi oruç bizden önce gelenlere de farz kılınmıştır.Ve peygamberler ve ona inanan kavimleri de oruç tutup,diğer ibadetleri yapmışlardır...

yagmur_7-c
Sat 11 July 2015, 02:40 pm GMT +0200
Esselamu aleyykum;
Bizler gibi Hristiyanlar ve Yahudiler de oruç tutuyorlar..Bizi onlardan ayıran bir sürü özellik var ama en önemlisi namaz kılmaktır..Asıl din bizim dinimizdir..Ama onlar çoğu peygamberimizi ve bizim kitabımız Kuran'ı Kerim'i inkar ederler..Rabbim onlardan etmesin inşalalh..

melda 6D
Thu 18 February 2016, 04:12 pm GMT +0200
Selamün aleyküm. Oruç ibadeti önceden de varmış. Ramazan orucu Yahudiler ve Hristiyanlar için de varmış ama onlar değiştirmişler .  Oruçlunun ağız kokusu  Allah Teala değerinde en güzel kokuymuş. Rabbim  hakkıyla tutanlardan eylesin. Allah razı olsun...

damla6d
Thu 18 February 2016, 04:33 pm GMT +0200
Selamun aleykum..Aslında şaşırmadım..Çünkü başka dinlerde olan insanlarda oruç tutarlardı..Rabbim eksiksiz oruç tutmayı nasib etsin inşAllah..Rabbim razı olsun..

Yağmur Gümüş 8-B
Thu 18 February 2016, 05:09 pm GMT +0200
Bismillah...
Oruç bizden önce gelen insanlara da farz kılınmıştır. Ama Hristiyanlar bunu bu şekilde uygulamamışlardır.
Allah cc. razı olsun.