- İmamdan stadyum örnekli cevap

Adsense kodları


İmamdan stadyum örnekli cevap

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
selsebil
Sat 5 September 2009, 12:21 am GMT +0200


Atatürk Havalimanı Camii imamı Mustafa Coşkun, cemaatinin çoğunun dışarıda namaz kalmasından rahatsız olduğunu belirterek, daha büyük bir camiye ihtiyaç duyulduğunu stadyum örneğiyle anlattı.

İmam Coşkun, "Cumada dolu diğer vakitler boş olan cami ihtiyacı karşılar" diyenlere stadyumlar ve spor salonlarının da haftada bir gün kullanıldığını hatırlattı.

Cuma kürsüsünden cemaatinin dışarıda sıkıntı çekerek beklemesine üzüldüğünü söyleyen Coşkun, ''Hocam bir cuma günü böyle oluyor, idare edelim, diğer günler boş oluyor diyenlere ben de,'haftada bir defa 10 binlerce kişilik stadyumlarda maçlar yapıyor. Oralar da bir gün kullanılıyor' diyorum. Onun dışında ora da bomboş, ne yapacağız. Cami beş vakit cuma kadar dolu olmayabilir ama burada namazı huzurlu kılmamız önemli. Dışarıda kalan çoğu cemaat yağmur, sıcak ve soğuk havada bizi dinliyor. Ben bu konuda çok sıkıntılıyım.'' dedi.

Havalimanı camii taksici esnafının büyük desteğiyle 1996 yılında yapılarak, hizmet vermeye başladı. İlavelerle zaman içinde üç kez genişletilen cami 3 bin 500 kişilik kapasiteye çıkarıldı. Buna rağmen özellikle cuma günü cemaatinin çoğu yaz kış dışarıda namaz kılmak zorunda kalıyor.

"GÜRÜLTÜ VE SICAK HAVA CEMAATİ SIKINTIYA SOKUYOR"

Namaz sonrası açıklama yapan İmamı Mustafa Coşkun, uluslararası bir yer olan Atatürk Havalimanı'na daha geniş ve görkemli bir cami yapılmasını tekrarladı. Coşkun, ''Camiin ilk yapıldığı zamanki şartları ile şimdiki durum aynı değil. Havalimanına buranın yetersiz geldiğini gösteriyor. Cemaatimiz, yağmurlu,sıcak havada kaldığı zaman huzursuz oluyoruz. Bahçeye ve her bölgeye yayılıyorlar. Tente, yan tarafa genişletme yaptık buna rağmen yeterli değil. Uluslar arası bir havalimanı. Dışarıdan gelenlerin ilk gördükleri bir yer. VIP yolu üzerinde. Hasırların, kartonların üzerinde, yağmur, karda cemaat üst üste ibaret ediyor. İbaretlerin huzur içinde yapılması önemli.''diye konuştu.

İmam Mustafa Coşkun, bazıları hariç tüm camilerin de cuma harici vakitlerde fazla cemaati olmadığını hatırlatarak, havalimanı çizgisine uygun yeni bir cami yapılmasını istedi.

Allah'ın evi olan camilerin, dünyevi alemden soyutlanmış insanların manevi haz duygularına büründüğü mekanlar olduğunu söyleyen Coşkun, ''Bu nedenle insanların soğuktan sıcaktan etkilenmeden ibaretlerini yapmalarını istiyoruz. İbadetin dışında kütüphane, lokal sportif faaliyet yerleri de ilave edildiğinde camilerimiz 24 saat hizmet veren yerler olacak diye düşünüyorum'' izahını yaptı.

Bu arada, havalimanının enerjisini sağlamak üzere camiin hemen yanına inşa edilen tesisin meydana getirdiği gürültünün de cemaati rahatsız etmesi dikkat çekti.

ehlidunya
Wed 19 June 2013, 04:39 pm GMT +0200
Esselamu aleykum;İmamdan muazzam bir cevap gelmiş takdir ettim .Dini hayatımızdan bu kadar soyutlarsak dinde bizi
hayattan soyutlar .İşte aziz milletim 3 asırdan beri başımıza gelen sıkıntıları görmüyormuyuz kurana sahip çıkın dininize sahip çıkın allah selamet ihsan eylesin...

8-D fatma zehra
Wed 22 January 2014, 08:51 pm GMT +0200
Esselamu aleykum; gerçekten çok doğru bir şey