- Hz. Peygamber (s.a.s.)’in çok evliliği nasıl izah edilebilir?

Adsense kodları


Hz. Peygamber (s.a.s.)’in çok evliliği nasıl izah edilebilir?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
Rüveyha
Fri 20 February 2015, 01:51 am GMT +0200
Hz. Peygamber (s.a.s.)’in çok evliliği nasıl izah edilebilir?


Çok evlilik konusunda Hz. Peygamber (s.a.s.)’in özel bir durumu olduğu şüphesizdir. O’nun hayatının sonlarına doğru dokuz hanımı bir nikah altında toplamış olması, bazıları tarafından dünyevi zevklere düşkünlükle yorumlanmak istenmiştir. Oysa onun evliliklerine bakıldığında durumun böyle olmadığı görülür. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) 25 yaşında iken ilk evliliğini, kendisinden yaşça hayli büyük ve dul bir kadın olan Hz. Hatice (r.a.) ile yapmış ve bu evlilik yaklaşık 25 yıl sürmüştür. Kendisine yapılan onca teklife rağmen hayatının bu zinde döneminde başka bir kadınla evlenmemiştir.

 Hz. Peygamber (s.a.s.)’in çok evlenmesinin başlıca sebepleri şunlardır:

 a) Onun getirdiği din şüphesiz erkekler kadar kadınları da ilgilendiriyordu. Kadınlara yönelik tebliğlerde Hz. Peygamber (s.a.s.)’in hanımları eğitim ve öğretim görevini ifa ediyorlardı. Hz. Hatice’nin Peygamberliğin ilk döneminde, Hz. Peygamber’e yardım ve destek konusunda göstermiş olduğu büyük fedakarlıklar herkesçe bilinmektedir. Hz. Peygamber (s.a.s.)’den sonra uzun seneler yaşamış olan Hz. Aişe de, hadis rivayetinde, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ahlak ve özel hayatı konusunda ve kadınlara ait özel durumlara ilişkin hükümlerde Müslümanlara adeta öğretmenlik yapmıştır. Diğer eşlerinden her biri de kendi çevrelerinde ve değişik şekillerde Hz. Peygamber (s.a.s.)’in sünnetinin öğretilmesine katkıda bulunmuşlardır.

 b) Hz. Peygamber (s.a.s.)’in eşlerinin hemen her biriyle ilgili özel evlenme sebepleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında, kocasının ölümü üzerine dul ve desteksiz kalan ve İslam’a bağlılıkta sebat eden mümin kadınları himayesine alma, onları ödüllendirme (mesela; Sevde, Zeynep, Hind), Arapların içinde evlatlığı öz evlat gibi algılama şeklindeki yanlış anlayışları değiştirmede fiilen öncülük etme (mesela, yasaklanmadan önceki evlatlığı olan Zeyd’in boşadığı Zeynep), ashabın ileri gelenleriyle köklü Arap kabileleri ve komşu topluklarla akrabalık kurarak İslam toplumunun bütünleşmesini sağlama (mesela, Hafsa, Ümmü Habibe, Safiye) gibi amaç ve sebepler sayılabilir.

halim
Wed 30 December 2015, 02:57 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ; Demek her meselenin islamda bir yeri var o yer Allah izni çerçevesinde oluyor .İnşaallah meselelere hakikat nazarıyla bakar imanımzı tehlikeye düşürecek sözlerden uzak durmak duasıyla...

Allah razı olsun

damla6d
Wed 30 December 2015, 03:55 pm GMT +0200
Bismillahirrahmanirrahim..Hz.Muhammed sas evlenirken sayısına ve yaşına bakmamıştır.Bence genellikle ihtiyaca göre evlenmiştir.Çünkü Hz. Muhammed ihtiyaç sahiplerine yardım eder.Bu konuda dediğim gibi ihtiyaç sahibi olan kimselerle evlenmiş olabilir.Allah c.c. razı olsun...

ikranur 7d
Wed 30 December 2015, 04:18 pm GMT +0200
selamun aleyküm.
Peygamber efendimiz (s.a.v.) in çok evlenmesinin özel sebebleri vardır. buradada bir kaçı verilmiş.
Rabbim paylaşımdan dolayı razı olsun.

ceren
Sat 20 August 2016, 03:40 pm GMT +0200
Aleykümselam.Peygamber efendimizin çok evlilik yapmasının özel sebebleri vardır.Kadınları dinen koruma altına almak ve Allah rızası için sahip çıkmaktır.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim..

HALACAHAN
Sat 20 August 2016, 08:06 pm GMT +0200
Efendimiz özel sebeple çoklu evlilik yapmıştır..Fakat dinimiz eşitliği sağlamak şartı ile dört evliliğe kadar izin vermiştir..

sultan aktay
Sat 24 December 2016, 12:23 pm GMT +0200
Selâmün aleyküm. Allah cc paylaşım için razı olsun. Peygamberimiz Hz muhabbet (sas) bir çok evlilik yapmıştır ve kesinlikle kötüye yönelik değildir hep bir kadını kendi himayesi altına almıştır yani zor ve kötü durumda olan kadınlar la eklenmiştir.

Bilal2009
Mon 10 December 2018, 03:13 pm GMT +0200
Ve Aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun

Sevgi.
Mon 10 December 2018, 11:21 pm GMT +0200
Peygamber Efendimiz * s.a.v * in çok evlilik yapmasının özel sebepleri vardır. Burada bir kaçından bahsedilmiş
Bilgiler için Allah razı olsun

ceren
Tue 11 December 2018, 07:51 pm GMT +0200
Esselamu aleykum. Peygamber efendimiz kadınları korumak amaçlı olarak çok evlilik yapmıştır.Rabbim razı olsun paylasimdan kardeşim. ..