- Güneş patladı dünya soğudu

Adsense kodları


Güneş patladı dünya soğudu

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
ehlidunya
Wed 1 February 2012, 08:26 pm GMT +0200
Güneş patladı, dünya soğudu

Çevresinde "Türk Einstein'ı" olarak tanınan fizik yüksek mühendisi Şükran Can'a göre, özellikle kuzey yarımküreyi etkisi altına alan soğukların sebebi Güneş'teki patlamalar. Sera etkisi sebebiyle sıcak yer ve hemen üstündeki katmanlardaki sıcak hava buharıyla karşılaşan soğuk kütleler aşırı soğuk hava olaylarına yol açıyor.

Dünyanın birçok bölgesi, soğuk havanın etkisi altında. Radyasyon güvenliği konusunda çalışan fizik yüksek mühendisi Şükran Can, özellikle kuzey yarımkürede etkili olan soğuk hava dalgasının sebebinin Güneş'teki büyük patlamalar olduğunu iddia etti. Can'a göre iyonosfer tabakası, kısa süre önce Güneş'te meydana gelen büyük patlama sebebiyle mutlak soğukluğa (-273) yakın aldığı elektromanyetik darbe sebebiyle çökerek aşağıda bulunan hava katmanlarını soğuttu. Sera etkisi sebebiyle sıcak yer ve hemen üstündeki katmanlardaki sıcak hava buharıyla karşılaşan soğuk kütleler, aşırı soğuk hava olaylarına yol açıyor.

Çevresinde "Türk Einstein'ı" olarak tanınan Can, Güneş patlamalarının 2012-2014 senelerinde yoğunlaşacağı ve soğumaya yol açacağının NASA ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki (MIT) uzmanlarca öngörüldüğünü ve çok sayıda yayın yapıldığını belirtiyor. Can, son yılların en büyük Güneş patlamasından sonra gelişen olayları şöyle anlatıyor: "Bu patlamadan sonra yüksek enerjili parçacıklar ve manyetik alanlar dünyaya geldi. Mutlak soğukluğa yakın iyonosfer tabakası aşırı ısındı. Hem ısınma hem de fiziki etki sebebiyle soğuk iyonosfer uzaya doğru değil de ters istikamete çökme yaptı. Alt katmanları iteledi. İyonosfer soğukluğu bir ölçüye kadar azalarak aşağıya yaklaştı. Tabakaları hızla soğuttu. Bu arada da atmosferin iç yapısında CO2 yoğunluğundan dolayı buharlaşma doğal olarak olması gerekene göre fazla idi." Soğukla buharın karşılaşması durumunda hortum, tayfun ve kar yağışı gibi çok şiddetli atmosferik olaylar oluştuğuna işaret eden Can, "Nükleer patlamalardan sonra da kış şartları oluşur. Çünkü milyonlarca derecelik ısı yükselerek yukarıdaki hava katmanları ile yer değiştirir. Soğuk yere iner." dedi.

Mini buzul çağı geliyor!

Şükran Can, 2014'ten sonra 10 yıl civarında sürecek mini buzul çağı yaşanacağını da tahmin ediyor. Güneş'in 2014'e kadar sürecek patlamaların ardından yorulacağını ve 10 sene sürmesi beklenen uykuya yatacağını aktaran Can, "Yeteri kadar ısınmayacağız. Dünyanın termostatı gibi olan Gulf Stream sıcak su akıntısı da durma noktasına geldi. Buzullar ABD ve Asya'yı kaplayabilir." diye konuşuyor. Ekvator'a yakın ülkelerin şanslı olacağına değinen Can, "Belki bu noktada bugün şikâyet ettiğimiz sera gazları aşırı soğumayı önleyerek insan hayatı için olumlu bir işlev görebilir." diyor.

zaman

sümeyra
Wed 1 February 2012, 08:53 pm GMT +0200     Dünyanın ömrü de bir yere kadar..Elbet bir yerde son bulacak..Önemli olan bizim buna ne kadar hazırlıklı olduğumuz..Rabbim ahiret hayatımızı mamur eylesin,inşaallah..