- Gerdeğe girmeden boşanan kadın mehir alabilir mi?

Adsense kodları


Gerdeğe girmeden boşanan kadın mehir alabilir mi?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
Rüveyha
Fri 20 February 2015, 01:30 am GMT +0200
Gerdeğe girmeden boşanan kadın mehir alabilir mi?


Zifaf ya da halvet-i sahiha (eşlerin yanlarına izinsiz olarak üçüncü bir şahsın giremeyeceği bir mekanda baş başa kalmaları) gerçekleştikten sonra meydana gelen boşanmalarda, mehir belirlenmiş ama peşin olarak verilmemişse tamamının, belirlenmemişse mehr-i mislin kadına ödenmesi gerekir. Ancak, zifaf ya da halvet-i sahiha olmadan önce boşanma olması halinde, şayet mehir belirlenmişse, belirlenen mehrin yarısı, mehir belirlenmemişse müt’a ödenmesi gerekir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

 “Kendilerine el sürmeden ya da mehir belirlemeden kadınları boşarsanız size bir günah yoktur. (Bu durumda) -eli geniş (varlıklı) olan gücüne göre, eli dar (yoksul) olan da gücüne göre olmak üzere- onlara, örfe uygun olarak müt’a versin. Bu, iyilik yapanlar üzerinde bir borçtur. Eğer onlara mehir tespit eder de kendilerine el sürmeden boşarsanız, tespit ettiğiniz mehrin yarısı onlarındır. Ancak kadının, ya da nikah bağı elinde bulunanın (kocanın, paylarından) vazgeçmesi başka. Bununla birlikte (ey erkekler), sizin vazgeçmeniz (yani mehri tam olarak vermeniz) takvaya (Allah’a karşı gelmekten sakınmaya) daha yakındır. Aranızda iyilik yapmayı da unutmayın. Şüphesiz Allah yaptıklarınızı hakkıyla görendir” (Bakara, 2/236, 237).
Allah(c.c) bize vesile olan hocamıza rahmet eylesin

Kaynak:
Dini Soruları Cevaplandırma Platformu

ceren
Tue 12 January 2016, 11:27 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.Eğer zifaf gecesi olmadan boşanma davası gerçekleşirse mihirin yarısını yada gücünün yettiği müt'a ödemesi gerekir.Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...

Bilal2009
Tue 12 January 2016, 11:39 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah. Rabbim eşler arasına muhabbet versin ki boşanma olmasın . Rabbim eylesin.

Kevšer
Wed 13 January 2016, 12:35 am GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Mevlam herkesin yuvasına sağlık mutluluk ve huzur nasip eylesin inşaAllah.. bilgiler için Rabbim Razı olsun kardeşim..

halim
Fri 19 August 2016, 08:53 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ; Derin ve önemli bir mesele hakkında daha bilgi sahibi olduk cenabı hak ilimimizi daim kılsın inşaallah.