- Eşim neden bu kadar ilgisiz

Adsense kodları


Eşim neden bu kadar ilgisiz

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
hafiza aise
Fri 16 September 2011, 10:46 am GMT +0200
EŞİM NEDEN BU KADAR İLGİSİZ?

3,5 senelik evliyim. Eşim çok ilgisiz. Evlendik evleneli bu konudaki şikayetlerimi iletiyorum. Ama her seferinde olumsuz bir yanıt alıyorum. Ben muhabbet etmesem hiç konuşmuyor. Üniversitede birisiyle flört etmiş. Eşimin akrabaları, evleneceklerini ama bir gurur meselesi yüzünden olmadığını söylediler. Eşimin özel eşyaları arasında bazı şeyler gördüm ve hala unutamadığını düşünüyorum. İlk zamanlar yine biraz iyiydik bu duygusal paylaşım konusunda; o da benim çabalarım sonucu oluyordu. Kızımız olduktan sonra aramızda hiçbir şey kalmadı. Artık onunla ilgilenmek için kendimi harap etmek istemiyorum ki zaten artık vaktim olmuyor. Akşam eve yorgun geliyoruz ikimiz de. Artık onun tarafından sevilmediğimi biliyorum; birbirimize tahammül edemiyoruz. Ben önceden çabalayıp da ayakta tuttuğum o yılları özlüyorum. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum.

KÜBRA / ANKARA


Kübra Hanım, tarif etmeye çalıştığınız evlilik sanki birbirinden bağımsız ve birbirine biraz da yabancı iki insanın evliliği gibi. Acaba eşiniz geçmişteki ilişkisine karşı hissetmiş olduğu duyguları bitirebilmiş mi? Yoksa hala duygularının tahlilini yapmaktan korkuyor mu? Böylesi bir ilişkide önce nerede durmanız gerektiğine emin olmalısınız. Yani bu evliliği sürdürmek mi bitirmek mi istiyorsunuz? Sanki siz de duygularınızdan emin değilsiniz gibi. Bu durum karşısında neler yapılabilir? Önce tüm bu ilişkinizi ve evlilik şeklinizi eşinizle konuşmalısınız. Fakat bu konuşma geçmişteki kadın üzerinden olmamalı. Kendi duygu ve düşüncelerinizi cesurca eşinize söylemelisiniz.

Ne yazık ki çevrenizin de olumsuz yansıtmalarıyla (akraba) evdeki kadın “kontrol memuru” rolünü üstlenir; kocasını adım adım izlemeye başlar. Ve gerektiğinde onun sınırlarını ihlal eder. Mesela, sürekli cep telefonunu, bilgisayarını ve giysilerinin ceplerini karıştırmaya başlar. Böylelikle haklı olduğunu ispat etmek amacıyla eşinin sınırlarına saygıyı kaldırır. İşte tam bu noktada huzursuzluk daha da artar. Eş kontrol edilmekten, kadın kontrolden yorulur. Ve tüm bunlar her geçen gün çatışmayı daha da arttırır.

Bir de onun tarafından sevilmediğinize nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz? Yoksa farkında olmadan siz mi duygularınızı dillendiriyorsunuz? Eşinizle iletişim kurarken lütfen ötekinin dili olmayın. “Zaten beni sevmiyorsun” gibi. Siz sadece kendi duygu ve düşüncelerinizi ifade edin. Ve kocanızın verdiği cevaplara güvenerek her cevabın altında farklı şeyler aramayın. 

Eşinizi seviyorsanız ilgi ve alaka göstermeye devam edin. Zira sevgi ve ilgiyi oturup beklemek, vermekten daha fazla psikolojik olarak kişiyi tüketir. Ne hayata dair ne de ilişkilerinizde pasifçe beklemeyin, yapmanız gereken ne varsa yapın.

Fakat “İlgi ve sevgiyi önce o mu versin, yoksa ben mi?” diye düşünmeden seviyorsanız bu evliliğin mimarı siz olun. Emin olun hiçbir şey kaybetmezsiniz. Bu ilişki yürümese bile “Elimden geleni yaptım” dersiniz. Ve vicdanen rahat olursunuz.
Allah’a emanet olun.

Yasemin UÇAL ABDULLAH

Hadice
Fri 16 September 2011, 10:10 pm GMT +0200
Emeğine sağlık kardeşim..
Rabbim bu durumda hatta dahada ileride olan eşlere karşılıklı anlayış hataları telafi edebilmelte kolaylık versin..

Halis_52
Fri 16 September 2011, 10:45 pm GMT +0200
     Mevlam bu güzel paylaşımınız için sizlerden razı olsun hocam... Eşler arasında karşılıklı denge-sabır-anlayış ve değer verevilme-değer verdiğini hissettirme gibi duygular özenle kurulup geliştirilirse sanırım sorun olmaz...