- Eşim beni küçümsüyor

Adsense kodları


Eşim beni küçümsüyor

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
aysegul999
Sun 2 August 2015, 05:24 pm GMT +0200

EŞİM BENİ KÜÇÜMSÜYOR!


Cemile AKDAĞ ÇEBİ

Haziran 2015 117.SAYI


Merhaba Cemile Hanım,
Ben 2 senelik evliyim. Eşimle birbirimizi severek evlendik. Ailelerimiz ve sosyal çevremiz biraz farklı olsa da uyumlu bir çifttik. Eşim benim sosyal çevreme saygı gösteriyordu fakat son zamanlarda bazı baskılara hatta aşağılamalara maruz kalıyorum. Eşimle fikir ayrılıklarımız, evimizde huzursuzluğa neden oluyor. Eşim üniversite mezunu, ben de lise mezunuyum. Özellikle fikirlerimi paylaştığımda beni küçümseyerek, saygı göstermeden karşılık veriyor. Her söylediğim söze tartışarak karşılık veriyor. İlgi alanlarıma ve hobilerime karşı da aşırı derecede peşin hükümlü. Nasıl davranmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Yasemin D.


Sevgili Yasemin,
Eşiniz muhtemelen ilişkilerde eşit söz hakkının verilmediği, bir kişinin diğerini aşağılayarak değer bulduğu bir aile sisteminde yetişmiş olabilir. Bu çocukluğundan beri sürdürdüğü davranışlar; ona kendi hakkı ve olması gereken gibi göründüğü için de sizi nasıl olumsuz şekilde etkilediğini fark etmiyor olabilir.
Ona yalnız kaldığınız bir zamanda uygun bir dille nasıl hissettiğinizi anlatabilirsiniz. Ama bu konuşma kesinlikle “sen” diliyle değil “ben” diliyle olmalıdır. “Sen şöyle davrandığın için oldu”, “Senin yüzünden oldu”, “Sen beni incitiyorsun” demek onun savunmaya geçmesine ve yeniden bir çatışmaya neden olur. Oysa “Şu sözcükler beni incitti” ya da “Şu durum beni kırdı” diyerek ben diliyle konuşursak karşımızdaki kişi, savunmaya geçmeden bizimle empati yapma imkanı bulur.
Bizler de genellikle insan olarak eleştiriyi kendimize yapılmış bir hakaret olarak algılarız. Hemen “Eşim beni küçümsüyor, saygı duymuyor” gibi kesin yargılar içeren bir düşünce yerine “Acaba eşim neden böyle davrandı, böyle davranmasının nedeni ne olabilir?” diye durumu sorgulayabiliriz. Belki de eşiniz de yanlış bir iletişim dili, “sen” dili kullanarak sizi suçluyordur ama aslında eleştirdiği alanlarda daha iyi olmanızı amaçlayarak yani iyi bir niyetle bunu yapıyordur. Belki de iş yerinde, sosyal ortamında ya da evde başka bir kaygısı vardır ve bunu size sağlıklı bir şekilde ifade edemediği için eleştirel davranıyordur. Sonuçlara odaklanarak yerine nedenleri bularak çözüme ulaşmaya ve bunu yaparken eşinizin olumlu davranışlarını destekleyip teşvik etmeye odaklanırsanız eminim, eşiniz de zamanla olumlu yönde değişecektir.

ceren
Sun 2 August 2015, 05:58 pm GMT +0200
Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.Sosyal statü ve çevreler,baskılar,söylemler ister istemez eşler arasında problemler yada ayrılıklar oluşturabilir.Bu durumda olması gereken,eşlerin birbirine saygı gösterip,uyum sağlamalarıdır.Rabbim eşler arasında muhabbeti artırsın,ayrılık ,laf söz çıkartmasın....