- Eşik Altında Kalan Duyusal Uyarıcılar

Adsense kodları


Eşik Altında Kalan Duyusal Uyarıcılar

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
rabia
Sun 18 April 2010, 03:04 pm GMT +0200
EŞİK ALTINDA KALAN DUYUSAL UYARICILAR ALGIMIZI ETKİLİYORHepimiz kulaktan kulağa aktarılan ve eşik altında kalan uyaranların algımızı hangi şekillerde etkileyebileceğine dair anlatılagelen bir takım hikâyelere tanık olmuşuzdur. Örneğin, sinema salonlarında film karelerinin aralarına yerleştirilen ve bilinçli duyumun eşik sınırı altında kalan kimi içecek ürünlerine dair hızlı karelerin, izleyiciyi film aralarında o ürünü almaya yönelik tüketim davranışlarına sürüklediğini ve bunun bir reklâm aracı olarak kullanıldığını duymuşuzdur.

Eşik altında kalan bir duyusal uyaran örneği. Bu kare, filmin herhangi bir yerinde izleyicilerin fark edemeyecekleri bir süre içerisinde yanıp sönüyor. Üzerinde "Aç mısınız? Öyleyse patlamış mısır alın." yazan bu kareden etkilenen kimi izleyiciler, film arasında patlamış mısır alma davranışı sergiliyorlar.

"Takistoskop" adı verilen aygıtlarla bilinç eşiğinin altında kalacak şekilde hızlıca yansıtılan bu görsel imgelerin hızları, eş zamanlı olarak bilinç dışında beyne kaydedilmeye yetecek kadar da yavaş olarak ayarlanıyor. Bilim insanları tam 30 yıldır bilimsel platformlarda tartışmalara yol açan bu spekülâsyonların doğru olduğunu ve bilinç eşiği altında kalan duyusal uyarıcıların algı ve duygularda değişim yapabileceğini açıklıyor. Örneğin, yapılan deneylerde yeni bir görsel uyarana maruz kalmadan önce mutlu ya da üzgün insan figürleri bilinç eşiği altında kalacak şekilde gösterilen kişiler daha sonra söz konusu yeni uyarana maruz bırakıldıklarında, bu uyaranı sevip sevmeyecekleri önceden gösterilen görüntülerce şekillenmiş oluyor.


sümeyra
Thu 17 March 2011, 05:02 pm GMT +0200

   
     Bu konu gerçekten çok ilginç..Bu yöntemle sizi huzursuz eden olgulardan uzaklaşıp farklı kazanımlar elde edilebilir diyor bazı araştırmacılar..Bazı cd lere Kur'an-ı Kerim,Cevşen;yada farklı dualar yerleştirilip 21 gün uyumadan dinlenilince ,ruhunuzda farklı açılımlar ve huzur duygusu elde edilebiliyormuş..Beyin müthiş bir varlık..Ve biz onu yeterince verimli kullanamıyoruz..İnsanoğlunun potansiyelinin görünenden çok daha yüksek olduğuna gönülden inanıyorum ben..İnşaallah birgün keşfederiz..Elimizin altında duran bu hazineyi..