- Erzurum üniversitesi ilahiyat önlisans

Adsense kodları


Erzurum üniversitesi ilahiyat önlisans

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
ehlidunya
Thu 31 January 2013, 05:43 pm GMT +0200
Program Tanıtımı

Programın Adı
   İlahiyat
 
Programın Bölümü
   İlahiyat

Programın Seviyesi    Önlisans

Programın Süresi
   2 yılProgramın Amacı


Lâik, demokratik ve sosyal hukuk devleti anlayışı ile kişilerin ilahiyat alanındaki bilgilerini arttırmak, bu eğitimi talep eden toplum kesimlerini doğru dinî bilgiyle buluşturmaktır. Lise mezuniyeti, yaşı ve mesleği ne olursa olsun herkese açık olan bu programın amaç ve görevleri arasında, milletiyle el ele, çalışan, üreten; din, kültür, ahlak sanat gibi sosyal konularda, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, milletimizi bütünleştirici elemanlar yetiştirilmesi de bulunmaktadır.

 
Programın Kazanımları


Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, bu alanda bilimsel değerlerin ön planda olduğu bir eğitim almış olacaklar ve din konusunda önlisans seviyesinde bilgi edinmiş olacaklardır.


Programın İstihdam Alanları

Bu programdan mezun olacak öğrenciler önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin kazanmış oldukları genel haklara sahip olacaklar, onlar gibi kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilme imkanı bulacaklardır. Özellikle Bu alandan mezun öğrencilerin en büyük istihdam alanları programın özelliğinden dolayı ağırlıklı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’dır.


Programa Öğrenci Kabul Şartları


Programı tercih edecek adayların 2012 yılı YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir.


Programa Yerleştirilme İşlemleri

Programa yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile ÖSYM tarafından yapılacaktır.


Programa Sınavsız Geçiş Yapabilen Ortaöğretim Programları

Programa aşağıda yer alan ortaöğretim programlarından mezun olan öğrenciler Sınavsız Geçiş Uygulaması kapsamında ÖSYM tarafından yerleştirilebilirler. (YGS müracaatında Sınavsız Geçiş Uygulamasından yararlanmak için müracaat eden öğrenciler için geçerlidir.)

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının;

    İmam Hatip Lisesi,
    İmam Hatip Okulu,
    İmam Hatip Lisesi (Y. Dil Ağırlıklı),
    Anadolu İmam Hatip Lisesi alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler yerleştirileceklerdir.

Programın Taban / Tavan Puanları

2011 – 2012 eğitim-öğretim yılı için Taban puan »164,424


Programın Kontenjanı


Kontenjan sınırlaması bulunmamaktadır.

Programda 2 inci Üniversite


Halen herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenimlerine devam eden ya da mezun olan öğrenciler bu programa Yükseköğretim Kurul tarafından belirlenecek koşullarda    “2 inci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilecekleridir.

Programın Müfredatı


Programda uygulanacak olan müfredata ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Programda Sınavlar

Programda;

a) Ara (vize) sınavları online (çevrimiçi) olarak internet üzerinden yapılmaktadır.


b) Yarıyıl sonu (final) sınavları ise; öğrenci yoğunluğuna bağlı olarak, belirlenecek olan sınav merkezlerinde hafta sonlarında ve yüz yüze oturumlar şeklinde yapılacaktır. Sınav merkezlerinin belirlenmesinde öğrencilerimizin tercihleri de göz önünde bulundurulacaktır. Son yapılan sınav organizasyonu 42 il merkezinde gerçekleştirilmiştir.
Programda Uygulama (Staj)

Programda uygulama (staj) etkinliği bulunmamaktadır.
Programda Mevzuat

Programın yürütülmesi ile ilgili olarak Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Programdan Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

Öğrenciler, bu programı başarı ile tamamlayarak mezun olmaları halinde isterlerse ÖSYM tarafından yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girerek aşağıdaki lisans programlarında lisans öğrenimlerine devam edebilirler;

    İlahiyat
    Arap Dili ve Edebiyatı
    Arapça Öğretmenliği
    Fars Dili ve Edebiyatı
    İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı

Programda Diploma Bilgisi

Programı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi” mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.

Bilgiler Atatürk üniversitsi resmi sayfasından alınmıştır.