- Din Yönünden Temiz Sayılmayan Şeyler

Adsense kodları


Din Yönünden Temiz Sayılmayan Şeyler

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
haber
Wed 4 November 2009, 05:29 pm GMT +0200
DİN YÖNÜNDEN TEMİZ SAYILMAYAN ŞEYLER

  92-
Maddeleri bakımından dinde temiz sayılmayan şeyler, namaza engel olan mikdarları bakımından iki kısma ayrılır: Ağır pislik ve Hafif pislik.


  Ağır pislikler şunlardır:


  1) İnsanların sidikleri, tersleri, menileri, idrardan sonra gelen vedîleri (kalın akıntı) ve şehevî bir istekten sonra gelen mezîleri, ağız dolusu kusuntuları, organlardan çıkıp akan kanları ve bedenlerinden kesilip düşen et ve deri parçaları...
  Kadınlara ait adet ve lohusalık kanları ile, devamlı bir şekilde gelen istihaze kanları da bu ağır necasetler kısmına girer.
  (Şafiî ve Hanbelîlere göre menî temizdir.)


  2) Eti yenmeyen hayvanların sidikleri, ağızlarından gelen salyaları, akan kanları ve kuşlardan başka bütün hayvanların tersleri...
  Yarasanın sidiğinden ve tersinden sakınmak mümkün görülmediği için temiz sayılır.


  3) Eti yenen hayvanlardan tavuk, kaz ve ördeklerin tersleri...


  4) Lâşeler (ölü hayvanlar): Karada yaşayan ve boğazlanmaksızın ölen yahut din kurallarına uyulmaksızın kesilen kanlı hayvanlar ve bunların tabaklanmamış derileri... İşte bu gibi hayvanlara Meyte (lâşe) denilir. Kaz ve ördek ölüleri de böyledir.
  (Malikîlere göre, ölü hayvanın eti pis olduğu gibi, derisi, kemiği, sinirleri de temiz değildir. Kılları ve yünleri ise temizdir. Şafiîlere göre ise, ölü hayvanın tüylerine ve kıllarına, tımaklarına varıncaya kadar bütün cüzleri pistir. Çünkü bu cüzlerin hepsine canlılığın geçişi vardır.)


  5) Şarab ittifakla ve diğer sarhoşluk veren içkiler çoğunluk görüşü ile pistir. Çünkü bunların hepsi akla ve sağlığa zararlıdır. Hepsi dince yasak şeylerdir. Bunlardan kaçınmak dince istenmektedir. Bunlara yasağın konması ve bunlardan nefret edilmesi de bu hikmete bağlıdır. Hele ibadetlerde temizliğe ve paklığa riayet edilip ihtiyatlı davranmak en önemli işlerdendir. İbadetlerin tam bir temizlik içinde Allah'ın emrine uyularak yapılması farzdır.
  (Şafiî Mezhebine göre de, sarhoşluk veren bütün içkiler, az olsun veya çok olsun temiz değildir.)


  Hafif Olan Pislikler


  1) Atların ve eti yenen koyun, geyik gibi ehlî hayvanların ve yabanî hayvanların sidikleri hafif pisliktir. Bu hayvanların tersleri İmam Azam'a göre ağır pisliktir. İmam Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'e göre ise hafif pisliktir. Fetva, bu iki imama göredir. Katırlarla merkeblerin tersleri hakkında da ihtilaf vardır.


  2) Etleri yenmeyen hayvanlardan atmaca, çaylak ve kartal gibi havada pisleyen kuşların tersleri...


  3) Her hayvanın karaciğerine bağlı olan öd kesesi ve işkembesi, tersinin hükmüne bağlıdır. Koyunun tersi hafif olduğu gibi, onun öd kesesi ve işkembesi de hafif pisliktir.

Nursima
Mon 21 March 2011, 06:24 pm GMT +0200


     ALLAH RAZI OLSUN.EMEĞİNİZE SAĞLIK...

saniyenur
Fri 17 October 2014, 03:23 pm GMT +0200
Yine hafif ve ağır pislikler konusunda ayrıntılı bilgi verilmiş, Rabbim ebeden razı olsun.

ehlidunya
Fri 17 October 2014, 03:44 pm GMT +0200
Allah razı olsun bazı bilgileri biliyorduk ama bazılarını yeni öğrenmiş olduk inşaallah her daim ilim öğrenen hayırlı kullardan oluruz...

mevlüdekalınsaz
Sun 18 January 2015, 09:27 pm GMT +0200
Allah razı olsun.konu  ayrıntılı bir şekilde çok güzel açıklanmış.öğrenmiş oldum inşallah bende.

8c nazlı
Mon 1 June 2015, 03:20 pm GMT +0200
Allah RAZI  olsun. emeğinize sağlık.dinde temiz sayılmayan şeyler  namaza engel olan mikdarları bakımından iki kısma ayrılır: Ağır pislik ve Hafif pisliktir

[Muhammed]
Mon 1 June 2015, 03:28 pm GMT +0200
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullahi Ve Berakatuh...Dini yönden temiz sayılmayan bilgilerde aydınlatınız bizleri İnşaAllah.Rabbim razı olsun hocamızdan İnşaAllah.

Bilal2009
Tue 6 October 2015, 06:48 am GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah , Ağır pisliklerin sıvı olanlarinda el ayasindan fazlasıyla katı olanlarinda ise 2.8 gr'dan fazlasıyla namaz kılınması.  Hafif pisliklerde ise vücudun veya bedenin 4 de 1 inden fazlasıyla namaz kilinmaz. Rabbim ( celle celaluhu ) bizleri bunlara riayet edenlerden eylesin.

Rüveyha
Tue 6 October 2015, 07:42 am GMT +0200
Ve aleykumusselam ve rahmetullah..Mü'min kişi her daim temiz olmaya özen göstermeli İnşaAllah.Bu sebeble islamın emrine uygun yaşamak şart.Rabbim İslâmı hakkıyla yaşamayı nasip eylesin İnşaAllah.Rabbim razı olsun.

halim
Wed 31 August 2016, 09:43 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ; Bu konu çok hassas bir mesele bunları iyice öğrenip idrak edip yeri geldiğinde ümmeti muhammedin istifadesine sunup onlara da ışık olup dini islami mübini tam yaşayanlardan olmak duasıyla ...

Allah razı olsun

HALACAHAN
Wed 31 August 2016, 10:09 pm GMT +0200
Aleykum selam ..Bildiklerimi hatırladım ..Bilmediklerimide paylaşım ile öğrendim ..Kurban zamanında özellikle itilafa dusuldugu  anlaara şahit oldum  ..Bundan sonra insaalalh daha da dikkatli oluruz ..

Sevgi.
Thu 1 September 2016, 07:39 pm GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Mevlam bizlere dinin gerektiği gibi bir hayat yaşıyabilmemizi nasip etsin inşaAllah. Amin