- Din İman Hizmetleri ve Para

Adsense kodları


Din İman Hizmetleri ve Para

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
selsebil
Sat 11 July 2009, 08:02 pm GMT +0200İLMİYLE ‘âmil gerçek ulemâ, gerçek şeyhler, gerçek mürşidler, gerçek evliyaullah, muhlis ve has hizmetkârlar kutsal hizmetlerini, irşadlarını ücret mukabilinde yapmamışlardır.

Tebası (uyruğu) oldukları devletlerden veya başka devletlerden para almamışlar, yardım kabul etmemişlerdir.

Bırakın para ve yardım almak, zaruret ve mecburiyet olmadıkça sultanların, onların valilerinin ve vekillerinin huzurlarına çıkmamışlar, davetlerini kabul etmemişlerdir.

Bazı büyük veliler istisnaî olarak sultanların veya valilerin nezdlerine gittilerse, bunu, Müslümanları onların zulümlerinden kurtarmak veya zulümlerini azaltmak için yapmışlardır. Bazen de tesirli nasihatlar etmek için...

Hüccetülislâm İmamı Gazalî hazretleri, Halilülrahman şehrinde Hazret-i İbrahim aleyhisselamın kabrinde ALLAH’a üç söz vermişti. Bu sözlerden biri, sultanların huzuruna çıkmamaktı.

Bediüzzaman hazretleri İman,Kur’ân,İslâm, Sünnet ve Şeriat hizmetleri için kimseden para talep etmemiş, kendisi istemeden teklif edilse bile kabul etmemiştir.

İslâmî hizmetler, iktisat, ticaret, finans, endüstri (sanayi) işleri gibi görülmez.

Parayla, maddeyle yapılması gereken dinî hizmetler sırf ticaret kafası ve zihniyetiyle yürütülmemelidir.

İman, İslâm, Kur’ân, Şeriat, Sünnet hizmetleri parayla yapılmamalıdır.

Yanlış anlaşılmasın okul açılacaksa, yurt yapılacaksa, fakirlere yardım edilecekse elbette para lazımdır ve bu para bulunup o hizmetler görülecektir ama İman, İslâm, Kur’ân, Sünnet ve Şeriat hizmetleri parasal hale getirilmemelidir.

Böyle bir şey ihlâsa aykırı olur.

Bir işin, bir hizmetin içine para girerse şeytan da girer, kir ve pislik oluşur.

İman, İslâm, Kur’ân, Sünnet,Şeriat hizmetleri ALLAH için yapılır ve ücreti ALLAH’tan istenir ve beklenir. Haliq için yapılan hizmetin ücreti mahluqattan istenmez.

Zamanımızda bozuk bir mezhebe bağlı bir Arap ülkesinden bazıları para ve yardım alarak sözde din ve iman hizmetleri yapıyorlar. Yabancı bir devletten para alarak ehl-i sünnete hizmet yapmak bile caiz değilken, bozuk bir mezhebin propagandasını yapmak nasıl caiz olabilir?

Dışarıdan para alanlar birtakım yanlış, bid’at inançları yayıyor:

1. ALLAH göktedir...

2. ALLAH’ın eli ve ayağı vardır...

3. İslâm’da kabir ziyareti yoktur.

4. İslâm’da kabir yapmak yoktur.

5. Kabirleri ziyaret edip Fatiha okumak şirktir.

6. Tarikat büyükleri ALLAH’ın velisi değil, şeytanın velisidir.

7. İslâm’da tasavvuf tarikatı yoktur.

İşte bu gibi batıl inançları yaymak için para alanlar hizmet mi ediyor, yoksa hezimete mi sebep oluyor?

Sevgili din kardeşlerimin, dışarıdan para alarak bozuk mezheplerin ve fırkaların batıl inançlarını yaymaya çalışanlara karşı uyanık olmalarını tavsiye ederim.
ishakyakup isimli Üye şimdilik offline konumundadır      
Mehmet Şevket Eygi

cerendemir
Mon 11 November 2013, 11:52 pm GMT +0200
Gerçekten din adına bir şey yapan insanların gözü parayı görmez zaten.Tek kazançları Allah'ın rızasını almaktır.

Rüveyha
Tue 12 November 2013, 12:32 am GMT +0200
Takva sahibi,sırf Allah rızası için görevini icra eden parmakla sayılamıyacak kadar artık az..Bilmem ki herşey eskide mi güzeldi..Zaman ilerledikçe herşey ,yanında birşeyleri de alıp gidiyor..Yine de ümitsiz değilim, herşey güzel olucak inşaAllah..

gözdenur:)
Wed 4 February 2015, 09:53 pm GMT +0200
Bence insan din adına bişey yapmaya calisiyorsa  güzel bişey yapsın bnce batil inançları yerine.O zaman herkes için çok daha iyi olur.

Sevgi.
Fri 5 January 2018, 07:08 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam dinimizde hizmetler para ile olmaz ancak gönül rızasıyla olur inşaAllah

Yehma
Sun 14 October 2018, 08:04 am GMT +0200
Dün hizmeti içine para girerse eğer o işteki ihlas ve samimiyet kaybolur. İman islam Kuran ve sünnetle ilgili şeyler parayla yapılmaz. Şeytan bizimle uğraşır, para tatlı gelir. Bazı insanlar ise dine yanlış bidstleri sokup uygulamaya çalışıyorlar. Acaba başka bir dine mi hizmet ediyorlar. Çünkü bize verdikleri, dine verdikleri zarar büyük. Rabbim böyle insanlardan bu kötü zihniyetlerden korusun inşallah

Bilal2009
Sun 14 October 2018, 11:30 am GMT +0200
Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri doğru düşünebilen ve doğruya hizmet eden kullarından eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun