- Çocuk özel bir seygiyle sevilmek ister

Adsense kodları


Çocuk özel bir seygiyle sevilmek ister

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
hafiza aise
Mon 3 October 2011, 10:43 am GMT +0200
ÇOCUK KENDİNE ÖZEL BİR SEVGİYLE SEVİLMEK İSTER

Ağustos 2009 47.SAYI

Ben üç çocuk annesiyim. Çocuklarımın yaşları birbirine çok yakın bu nedenle çok fazla yaramazlık yapıyorlar. Ancak en büyükleri olan kızım 9 yaşında ve daha çok yaramazlık yapıyor. Ben de dolayısıyla ona daha çok kızıyorum. Bu durumda kızım kardeşlerinin de şımardığını ama onlara kızmayıp, sadece kendisine kızdığımı söylüyor; dolayısıyla evlatlarım arasında ayrımcılık yapmakla suçluyor beni. Onları daha çok sevdiğimi, kayırdığımı düşünüyor. Hepsini eşit derecede seviyorum. Fakat bu durumu kızıma anlatamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Zeynep… / Çankırı


Kıymetli Zeynep Hanım;

Öncelikle üç çocuk annesi olduğunuz için sizi kutluyorum. Bilmenizi isterim çocukların yaş aralıkları birbirine yakın olmasa da yaramazlık yaparak büyürler. Zaten bizim yaramazlık diye adlandırdıklarımız onların hayatı ve insan ilişkilerini tanıma ve bu süreçte öğrendiklerini kendi hayatları içinde kullanmaya yönelik çabalarıdır.

Sanırım diğer çocuklarınıza göre büyük kızınızdan daha fazla şikayetçisiniz, dile getirdiklerinden daha fazla rahatsız oluyorsunuz. Oysa dokuz yaşında olan iki kardeşe abla olmak gibi ağır bir görevi üstlenmiş. Muhtemelen “sen ablasın, kardeşlerine göz kulak ol, sen büyüksün” gibi sözler birçok evde olduğu gibi sizde de sık sık kullanılmakta. Bu, çocuğa çocuk gibi değil, yetişkin gibi davranmaktır. Oysa o da henüz bir çocuktur. Dokuz yaşındaki kızınız sizin tutumlarınızı nasıl algılıyor? Olaya bu cepheden bakarak başlamak gerekir. Yanlış tutumlarınızı değiştirme yoluna gittiğinizde kızınızın da tepkileri olumlu yönde değişecektir. Annesi tarafından sorgulanan, suçlanan veya öğüt verilen bir çocuğun yapıcı ve olumlu düşünmesi zordur. Bazen çocuğun söylediklerini dikkatle dinleyip basit anlayışlı ve sıcak bir “hımm…” bile çocuğun kendi duygu ve düşüncelerini fark etmesine ve problemini çözmesine yardımcı olabilir.

Çocuklar anne babaları tarafından eşit derecede sevilmekten hiç hoşlanmazlar. Sadece kendilerine özel bir sevgiyle sevilmek isterler. Bunu başarmak zor değildir. “Üçünüzü de çok seviyorum” demek yerine “her birinizi ayrı ayrı ve çok seviyorum” demek, hepsine aynı şeyler almak yerine, her birine ihtiyaç duyduğu anda ihtiyacı olan şeyi almak bunun için yapılabilecek şeylerden birkaçıdır.

Kardeşler kavga etseler de birbirlerini çok severler. Bir müddet sonra doyasıya oynamalarından bunu anlayabilirsiniz. Çocukların problemlerini kendilerinin çözmelerine fırsat verilmelidir. Ancak burada ölçü hiçbir şekilde birbirlerine şiddet kullanmalarına fırsat vermemek olmalıdır. Sözlü tartışmalarından çok rahatsız oluyorsanız “ başım ağrıyor, lütfen diğer odada devam eder misiniz” diyebilirsiniz. Güzel geçindikleri zamanları fark edip memnuniyetinizi dile getirmeniz ise daha da etkili olacaktır.
Görüşmek dileği ile.

Perihan GÜL