- Cezayir'de Ramazan bereketi

Adsense kodları


Cezayir'de Ramazan bereketi

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
selsebil
Wed 2 September 2009, 09:52 pm GMT +0200


Misyonerlerin yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiği ülkelerden biri olan Cezayir'de, Ramazan ayının bereketiyle inşası tamamlanmamış camilere büyük miktarda bağışlar toplanıyor.

Cezayir'de Hıristiyanlaştırma çalışmalarına karşı imam ve vaizlerin başlattığı kampanya çerçevesinde inşası tamamlanmamış camilere bağış toplanıyor. Dini İşler ve Vakıflar Müdürlüğünden alınan izinle şehir çarşılarında dahi toplanan bağışlarda Ramazan'ın bereketi dikkat çekiyor. Yetkililer camiler için bağış toplamakta özellikle Ramazan ayını seçtiklerini çünkü bu ayda insanların hayır işlerine daha çok koştuğunu belirtiyor.

Cezayir'de Amaziglerin çoğunluğu oluşturduğu Tizi Ouzou şehrinde imam ve vaizler, inşa edilmekte olan camilerin tamamlanabilmesi için, bu mübarek ayda hayır işlerine koşulmasından istifade ederek geniş bir bağış kampanyası başlattı.

Bu kampanya, başkentin doğusundaki aşiret bölgelerindeki imam ve davetçilerin, Hıristiyanlaştırma cemaatlerinin hareketlerini kısıtlama hususunda giriştiği dini faaliyetler çerçevesinde geldi. Zira bu misyoner cemaatler bölgede büyük bir tabakanın yakındığı fakirlik halini kullanmaktadır.

Kampanya, Dini İşler ve Vakıflar Müdürlüğü ile koordineli olarak Ramazan'ın ilk Cuma günü başladı. Dini İşler ve Vakıflar Müdürlüğü, devletten ayrılan maddi kaynağın yetersizliği nedeniyle yıllardır inşaat halinde olan camilerin yapımının tamamlanması için bağış toplanmasına izin verdi.

1984 yılında inşasına başlanılan ve henüz tamamlanmamış olan Medinetü-l Cedide Camisi'nde bir grup genç, namaz kılanlardan bağış toplamaya başladı. Namaz kılanlardan hiçbiri de imamın davetine icabet etmekten geri kalmadı. O kadar ki aralarından biri Cezayir'in yerel para birimi dinar yerine dolar bağışladı.

Tizi Ouzou'da cami işlerine bakanlardan biri ve aynı zamanda bilinen bir şahıs olan Hacı Mahluf, namaz kılanların imamın çağrısına büyük katılım gösterdiğine dikkat çekerek; ''Yeni Şehir Camisi'nin ve diğer camilerin binasına büyük katkıda bulunan cami ehlini çokça selamlıyorum'' dedi.

Zayıf destek

Tizi Ouzou'da cami işlerini yürütenler -Hacı Mahluf'a göre- şehirlerdeki, özellikle de köy ve kırsal bölgelerdeki camilerin yapımının tamamlanması yolunda en büyük oranda bağış toplamak için daima mübarek Ramazan ayına güveniyor.

Hacı Mahluf bağışların Dini İşler ve Vakıflar Müdürlüğü'nün izniyle sadece camilerin sayısı 700'ü aşan Tizi Ouzou şehrinde değil aynı zamanda şehir çarşılarında da toplandığını ifade etti.

Cezayir'de cami inşa etme işlerine kalkışanlar temel olarak cami ehlinin bağışlarına dayanmaktadır. Devletin dini işlere ve vakıflara ayırdığı bütçenin oldukça kısıtlı olması nedeniyle Dini İşler ve Vakıflar bakanlığından daha önceden alınan izin ile bu bağışlar toplanmaktadır. Cezayir'deki camilerin sayısı yaklaşık 20 bindir. Çoğunluğu da imam ve vaizleri atayan dini işler ve vakıflar bakanlığı yönetimine bağlıdır.

Davetçiler ve vaizler özellikle kırsal yerlerdeki ve köylerdeki camilerin tamamlanmasını, bölgedeki Hıristiyanlaştırma eylemine karşı pratik bir adım olarak görmektedir. Dini İşler ve Vakıflar Bakanı Dr. Abdullah Gulamallah yaptığı açıklamalarda Neo-Evangelistler ismini verdiği grubu Hıristiyanlaştırma hareketinin arkasında durmakla suçladı. Gulamallah kendilerini ''terörist'' diye nitelendirerek; ''onlarla savaşmak gerekir'' dedi.

Dini İşler ve Vakıflar bakanı birkaç gün önce Tizi Ouzou, Bejaia'da (doğu) büyük miktarda dini ve Sufistik ilahilerin bölge halkına bedava dağıtılmak üzere kopyalanması çalışması yapıldığına bununla Neo-Evangelistler'in şarkı kasetlerinin dağıtılmasının sınırlandırılmasının hedeflendiğine işaret etti.

Cezayir yönetimi birkaç aydır ruhsatsızca açılmış kiliseleri kapatma kampanyasına girişti. Buna ek olarak da Hıristiyanlaştırma eylemlerine katıldığı ispatlananlar cezalandırılıyor ve kendilerine 2006 yılında parlamentonun onayladığı gayrimüslimlere uygulanan dini ayinler düzenleme kanunu uygulanıyor.

Cezayir'de yaklaşık 10 milyon Hıristiyan yaşıyor. Ülkenin toplam nüfusu ise 35.7 milyon. Hıristiyan nüfusun 9500'ü Protestan, 1500'ü ise Katoliktir. Dini İşler ve Vakıflar bakanlığının rakamlarına göre aralarında Hıristiyanlığa sonradan giren Cezayirliler de bulunmaktadır.