- Cennette Yüksek Makamlara Ulaşmak İçin Hangi Ameller Yapılmalıdır?

Adsense kodları


Cennette Yüksek Makamlara Ulaşmak İçin Hangi Ameller Yapılmalıdır?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
fakir
Mon 16 March 2009, 06:42 pm GMT +0200


   Enes (R.A) şöyle nakletmiştir: Hz. Peygamber (S.A.V) buyurdu ki: “Peygamber ve şehid olmayan, fakat kıyamet günü, Allah-u Teala katındaki derece itibarlarından dolayı nurdan minberler üzerinde oturan, peygamber ve şehidlerin kendilerine gıpta ile nazar ettikleri kimseleri size haber vereyim mi?” Ashab: “Ya Resulallah! Onlar kimlerdir?” diye sordular. Hz. Peygamber (S.A.V) de şöyle devam etti: “Onlar, Allah’ ı insanlara sevdiren, insanları da Allah’ a sevdiren ve yeryüzünde nasihatçılar olarak dolaşan kimselerdir.” Bunun üzerine bir kimse: “Ey Allah’ın Resulü! Onlar Allah’ ı insanlara sevdirirler. Fakat insanları Allah’ a nasıl sevdirirler?” diye sordu. Bu soru üzerine Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurdu: “Onlar insanlara iyiliği emredip kötülükten nehyederler. İnsanlarda bu nasihatçılara itaat ettikleri zaman Allah-u Teala da kendilerini sever.” (Beyhaki)

   Buradan da anlaşılmaktadır ki, emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker yapmak cennette peygamberler ve şehidlerin bile gıpta edeceği bir makama ulaşmaya vesile olmaktadır. Cennet-i Ala' ya ulaşmak içinde cennetin anahtarını bilmek gerekir. Buhari’ nin rivayet ettiği hadis-i şerifte Vehb b. Münebbih’ e: “Cennetin anahtarı 'La İlahe İllallah' kelime-i tevhidi değil midir?” diye soruldu. Bunun üzerine Vehb b. Münebbih şöyle buyurdu: “Evet 'La İlahe İllallah' kelimesi cennetin anahtarıdır. Fakat muhakkak ki her anahtarın dişleri vardır. Eğer dişli anahtar getirirsen o sana kapıyı açar. Eğer dişleri bulunan bir anahtar getiremezsen o anahtar sana kapıyı açmaz. Anahtarın dişleri, Allah-u Teala’ yı tevhid olan (La İlahe İllallah) kelimesi ile Allah’ ın emrine itaat edip yasak ettiklerindende kaçınmaktır.”

Hülasa olarak; Allah-u Zülcelal azamet sahibi olduğundan dolayı, yarattığı cennetinde ne kadar güzel olduğunu ancak kendisi bilir.

   Bütün bu yazılanlardan da anlaşıldığı üzere günahlar insanı cennetten uzaklaştırır, salih ameller ise insanı cennete yaklaştırır. İnsan bu hakikatı bilirse ne kadar çok amel yaparsa yapsın yine de azdır. İnsan daima cenneti talep etmeli, bunun içinde salih amel işlemeli ve günahlardan uzak durmalıdır.     Unutmayalım! İnsanın dünyada yaşadığı hayatın her anının hesabını vereceği o büyük gün mutlaka gelecektir. Cennet mü’minler için huzur ve güven yeridir. O gün Allah' a ve karşılaşacakları bu güne inanmış olanlar cennet nimetleri ile mutlu olacak, inkar edenler ise korkunç azap ve hüsrana uğrayacaklardır.

   Ayet-i kerimede: “Beni zikredin, bende sizi zikredeyim.” (Bakara; 152) buyurulmuştur. Bizim O’ nu zikretmemiz, dünyadayken O’ nun emirlerine itaat edip, salih amelleri işleyip günahlardan kaçınmamızdır. O’ nun bizi zikretmesi ise, bu zor yerlerde imdadımıza gelmesi ve bizlere yardım etmesidir.

   O halde akıllı bir insan gibi nefsine sor; cennet bahçelerinde huzur ve zevkle dolaşmak mı, yoksa cehennem çukurlarında azap çekmek mi ister? Tabii ki nefis güzel olanı, cennet bahçesini ister. O zaman anlatılanları sadece okumakla kalma, kalp gözüyle görerek yaşa ve o gün için salih amel işleyerek hazırlık yap.

   Çünkü her şeyin üzerinde insanın en büyük kazancı kuşkusuz Allah’ ın rızasıdır
 

hafizvuslat
Sun 4 October 2009, 03:21 pm GMT +0200
Gunah isleyerek ahiretimize kiyiyoruz,ahirette insan cok pismanlik cekecekmis :-[
Dunya ve icindeki nimetler tatlidir ama gecicidir,daima bunu hatirlamaliyiz.Cabuk kaniyoruz bu sahte guzelliklere,ahiretimizi cogu zaman unutuyoruz.Her an her adimimizda,misafir oldugumuzu unutmamaliyiz.Beka alemine gocecegimizi,burdaki guzellikleri burada birakacigimizi,hic bir maddiyati yanimizda goturemiyecegimizi,sadece ve sadece guzel ahlak,halis ibadet ve Hak yol icin yaptigimiz hizmetler yanimizda bizlere eslik edecektir,bizi kurtarabilecektir.
Yahutta gunahlarimiz,batil inancimiz,Hak yol da atmadigimiz adimlar boynumuza sarilacak ve ahirette husranimiz olacaktir,Allah cc korusun.
Daima dualarimizda ahireti unutmamayi,olumu unutmamayi ve hatirlamayi,Azrail as i guzel ve imanimiz ile kendimziden emin bir sekilde karsilayabilmeyi istemeliyiz.
Rabbim cc hepimize Imanla huzuruna gitmeyi nasip eylesin.

Allah cc razi olsun Hocam Allah cc emeklerinizi bosa cikarmasin,sohbetlerinizden bizleri mahrum etmesin,isitip ihlasla amel etmeyi bizlere nasip etsin.

sümeyra
Sun 20 February 2011, 08:32 pm GMT +0200
   Enes (R.A) şöyle nakletmiştir: Hz. Peygamber (S.A.V) buyurdu ki: Peygamber ve şehid olmayan, fakat kıyamet günü, Allah-u Teala katındaki derece itibarlarından dolayı nurdan minberler üzerinde oturan, peygamber ve şehidlerin kendilerine gıpta ile nazar ettikleri kimseleri size haber vereyim mi? Ashab: Ya Resulallah! Onlar kimlerdir? diye sordular. Hz. Peygamber (S.A.V) de şöyle devam etti: Onlar, Allah ı insanlara sevdiren, insanları da Allah a sevdiren ve yeryüzünde nasihatçılar olarak dolaşan kimselerdir. Bunun üzerine bir kimse: Ey Allahın Resulü! Onlar Allah ı insanlara sevdirirler. Fakat insanları Allah a nasıl sevdirirler? diye sordu. Bu soru üzerine Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurdu: Onlar insanlara iyiliği emredip kötülükten nehyederler. İnsanlarda bu nasihatçılara itaat ettikleri zaman Allah-u Teala da kendilerini sever. (Beyhaki)

    Maşaallah ..Barekallah..çok ümit bulduğum bir yazı oldu..Rabbim hocamızdan razı olsun..Bize çok güzel bir yol göstermiş oldu..Bu hadis-i şerifi uygulayabildiğimiz nispette tabii ki..

Hadice
Mon 21 February 2011, 08:23 am GMT +0200
   Ayet-i kerimede: Beni zikredin, bende sizi zikredeyim. (Bakara; 152) buyurulmuştur. Bizim O nu zikretmemiz, dünyadayken O nun emirlerine itaat edip, salih amelleri işleyip günahlardan kaçınmamızdır. O nun bizi zikretmesi ise, bu zor yerlerde imdadımıza gelmesi ve bizlere yardım etmesidir.

   O halde akıllı bir insan gibi nefsine sor; cennet bahçelerinde huzur ve zevkle dolaşmak mı, yoksa cehennem çukurlarında azap çekmek mi ister? Tabii ki nefis güzel olanı, cennet bahçesini ister. O zaman anlatılanları sadece okumakla kalma, kalp gözüyle görerek yaşa ve o gün için salih amel işleyerek hazırlık yap.

Allah'ım bir göz açıp kapayıncaya kadar bile nefsimizle baş başa bırakma ya Rabbiii
Allah razı olsun hocam inşaallahsalih amel işleyenlerden oluruz..

ykpcn
Tue 4 February 2014, 02:23 pm GMT +0200
O halde akıllı bir insan gibi nefsine sor; cennet bahçelerinde huzur ve zevkle dolaşmak mı, yoksa cehennem çukurlarında azap çekmek mi ister? Tabii ki nefis güzel olanı, cennet bahçesini ister. O zaman anlatılanları sadece okumakla kalma, kalp gözüyle görerek yaşa ve o gün için salih amel işleyerek hazırlık yap.


ALLAH bize inşALLAH kalp gözüyle yaşamayı, salih amel yaparak cennete gitmeyi nasip eder.

hafiza aise
Tue 4 February 2014, 04:03 pm GMT +0200
Belirli tespihleri belirli sayıda söyleyerek oturup beklemekle olmuyor. Aynı zamanda faaliyete geçmekte , emri bil maruf nehyi anil münker ve salih amelle desteklemek gerek. Rabbim rızasını kazananlardan eylesin inşallah

mevlüdekalınsaz
Wed 5 February 2014, 12:47 am GMT +0200
ALLAH'ın rızasını kazanmak her mümin için en büyük hedeftir.İnsan yaptığı her şeyi emredildiği için yapmalı, her işinde ALLAH'ın hoşnutluğunu gözetmelidir.Bütün mesele amellerimizi burada bitirip ötede mahzun olmamaktır.İnsan kendini zorlamalı...Olabildiğince zorlamalı ki, niyetinden daha da ilerde imana ermek ve bu imanla rıza makamını elde etmek mümkün olabilsin..İnsan bu kulluğa erişirse inşallah, ALLAH(c.c) onun günahlarıyla ahirete göçmesine izin vermez....Ebedi alemde huzuruna yüzü pak bir şekilde alır...
Rabbim dünyada iken ,bizleri Cennette yüksek derecelere ulaştıracak ameller yapabilmeyi ve bu amellerle rızasına nail olabilmeyi nasip etsin....

sümeyra
Wed 5 February 2014, 03:06 am GMT +0200


               Rabbim razi oldugun ve sevdigin kullarinin arasina bizi de kat..Amin !..

hasan7d
Wed 5 February 2014, 10:18 am GMT +0200
BİZLERİ RAZI OLDUĞU KULLARIN ARASINA KATAR AMİN HOCAM
BİZLERİ CENNETİN ANAHTARI OLAN LA İLAHE İLLALLAH DEMEYİ  VE ONUN DİŞLERİNİ YERİNE GETİRMEYİ NASİP EYLER İNŞALLAH

ehlidunya
Wed 5 February 2014, 03:08 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ;Yarab bizi seni sevdiren seninle gönülleri çoşan seninle rızanla yatıp kalkan insanlara bizleri vesile kıl.
Bizleri her daim emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker yapmayı ahirette peygamberlerin ve şehidlerin gıptayla baktığı kullarından olmayı nasip eyle inşaallah.

metin7/c
Wed 5 February 2014, 04:59 pm GMT +0200

Ewet çok hâklısınız

8/A
Wed 25 June 2014, 03:19 pm GMT +0200Ve aleykümüs selam ve rahmetullahi ve berekatüh(...)

Nefis öyle bir şeyki bizlere gelecek olarak sadece dünyadaki halimizi düşündürtür...
"Bu gün bu yemeği yapmasam içimde kalır, Bu kıyafet nede güzelmiş acaba bunu bende görenler ne düşünür..."
gibi düşünceler bizlere neredeyse her zaman hakim oluyor... Ahiretteki halimiz aklımıza dahi gelmiyor...
"Acaba bunu yapmasam Cehhennemdeki azabım ne olacak veya bunu yaparsam RABBİM beni affeder mi? gibi düşünceler keşke hep aklımızı kurcalasa dursa ki o zaman İNŞAALLAH anlarız neyin hayırlı neyin şerr olduğunu(...)
RABBİM bizleri hakikati anlayıp uygulayanlardan eyler İNŞAALLAH(...)


Nur1
Sun 12 October 2014, 12:52 am GMT +0200
Selamun Aleykum ve Rahmetullah ve berekatullah,Kalbimizin tek ilacı Allah CelleCelaluhu razı olsun kardeşim,bizi rizasina layık olanlardan eylesin inşaallah

yagmur_7-c
Sun 12 October 2014, 08:08 am GMT +0200
Aleyna ve Aleykum selam;

Enes (R.A) şöyle nakletmiştir: Hz. Peygamber (S.A.V) buyurdu ki: “Peygamber ve şehid olmayan, fakat kıyamet günü, Allah-u Teala katındaki derece itibarlarından dolayı nurdan minberler üzerinde oturan, peygamber ve şehidlerin kendilerine gıpta ile nazar ettikleri kimseleri size haber vereyim mi?” Ashab: “Ya Resulallah! Onlar kimlerdir?” diye sordular. Hz. Peygamber (S.A.V) de şöyle devam etti: “Onlar, Allah’ ı insanlara sevdiren, insanları da Allah’ a sevdiren ve yeryüzünde nasihatçılar olarak dolaşan kimselerdir.” Bunun üzerine bir kimse: “Ey Allah’ın Resulü! Onlar Allah’ ı insanlara sevdirirler. Fakat insanları Allah’ a nasıl sevdirirler?” diye sordu. Bu soru üzerine Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurdu: “Onlar insanlara iyiliği emredip kötülükten nehyederler. İnsanlarda bu nasihatçılara itaat ettikleri zaman Allah-u Teala da kendilerini sever.” (Beyhaki)

Bu sorunun cevabı yukarıdaki hadiste saklı..Bizler de salih kullar olmak istersek Allah'ı dünyaya doğru şekilde duyurmalı,Allah'ın doğrusunu ve yanlışını göstermeli...Mevlam razı olsun..

-ırmak-7f
Sun 12 October 2014, 08:13 am GMT +0200
Esselamu aleykum ve rahmtullah;
Çok güzel bir konu..Mevlam  razı olsun..

AyşeSungur7-B
Wed 4 February 2015, 12:00 am GMT +0200
Evet insanın en büyük kazancı Allah'ın rızasıdır.Ama insanlar mal varlıklarını en büyük kazanç sayıyor ve onunla övünüyorlar.Fakat bu mallarının mezara kadar gitmeyeceğini bilmiyorlar.İnsanın çok büyük bir serveti olsun yine de en büyük kazanç Allah'ın rızasıdır.

Rüveyha
Wed 4 February 2015, 12:52 am GMT +0200
Konu ve yorumlardaki hatalı karakterler ve yazım yanlışları düzeltişmiştir. Lütfen  yazım yanlışlarına ve anlamsız karakterler kullanılmasın. Düzeltmesi bizim için baya meşakkatli oluyor. Yönetici

Konu paylaşan hocamızdan rabbim razı olsun...

[Muhammed]
Mon 15 June 2015, 05:14 pm GMT +0200
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah Ve Berekatuh.Amin ecmain İnşaAllah.Rabbim (c.c) bizleri cennet ehli olabilmeyi nasip eylesin.Bu dünyayı boş şeyler yerine Rabbimin ilmiyle ilimlenmek dileğiyle İnşaAllah.

ceren
Mon 15 June 2015, 08:08 pm GMT +0200
Aleykümselam.Rabbim nefsine hakim olan ve helal dairede yaşayan,hem bu dünyasını hemde ahiretini kurtaran ve cennet de yüksek makamlara sahip olan cennet ehli kullardan olalım inşallah...

Bilal2009
Sun 2 August 2015, 02:16 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Ahirete olan inancımız bir şeyler yapmayı gerektirir. Bu bir şeyler de zahiri ve batini anlamdadir.  Rabbim ( celle celaluhu ) bizlere bunları nasib eylesin.

ikranur 7d
Mon 17 August 2015, 03:44 am GMT +0200
ve aleykümüsselam ve rahmetullah ve berekatuh. Bizler eğer cennetin kapısını açmak istiyorsak hem  'La İlahe İllallah' kelime-i tevhidini hemde salih amel işlemeli ve günahlardan uzak durmalıdır. Rabbim bizleri cennetin kapısını açıp içeriye girenlerden eylesin.
Allah (c.c.) razı olsun.

b3yza
Mon 17 August 2015, 03:56 am GMT +0200
Selamun aleykum eger niyetin gercekten yuksek bir makam ise oyleyse o makami sadece Allah a yakın olmak için iste ve ne yaparsan yap Allah için yap o yuksek makam yalnizca Allah aşkı ile yananlara verilir....

Munise7B
Sun 20 March 2016, 09:28 pm GMT +0200
Aleykümüsselam kelime i tevhit cennetin anahtarı fakat salih ameller namaz kuran vs. bunlar olmasa cenneti hak edebilir miyiz? Salih evlat yetiştiren ana babanın mekanı cennet imiş bizde hem kendimizi hemde bizi bu yaşlara getiren ana babayı cennete taşımak istemez miyiz? Tevbe edelim Allah affedicir fakat aynı şeyi tekrarliyorsak neden tevbe edelim ki? Allah affetsin müslüman kardeşlerim.

HALACAHAN
Thu 30 June 2016, 02:57 am GMT +0200
Aleykum selam. Iyiligi emredip kötülüğü nehyeden  kullara ahirette Peygamberler ve şehirler gıpta ile bakacaklarmis  .. şehit olmak herkese nasip olmayabilir ama bu müjdeyi hayatımıza uygulamaya çalışırsak inşaallah o şerefli mertebeye Rabbim ulastirir  bizleri.. Rabbim seni cokca zikreden  sana cokca sukreden kilolarından eyle bizleri..Rahmetinin  gölgesinden ayirma bizleri..Amin..Amin..Amin..

Rüveyha
Thu 30 June 2016, 03:55 am GMT +0200
Ve aleykumusselam.
“Beni zikredin, bende sizi zikredeyim.” (Bakara; 152)
Buyuruyor Rabbimiz..İnşaAllah bu müjdeye ulaşanlardan oluruz..Rabbimizi hakkıyla zikr edenlerden oluruz İnşaAllah..

Sevgi.
Thu 30 June 2016, 06:29 am GMT +0200
Bismillah
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Her daim nefsimizi sorguluyalım inşaAllah. Çünki bu dünya gelip geçicidir. Oyüzden bunun bilincinde olarak hareket etmek daha hayırlıdır.  Mevlam bizleri emir ve yasaklarına uyan kullarından olabilmeyi nasip etsin Amin
  Paylaşım için Allah ( c.c ) Razı olsun.

HALACAHAN
Mon 22 August 2016, 11:00 am GMT +0200
Emri bil  maruf nehyi anil  munker  yani igiliyj emredil kötülükten men etmek için gayret sarfedenler Ahirette de dereceleri yüksek olacaktır..

ceren
Sun 15 September 2019, 02:43 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri onun emrin de onun rızasın da yaşayan ve ameli dogru olup cennet ehli olacak kullardan olalım inşallah...

ceren
Sun 5 April 2020, 03:56 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.uzerimize farz olan ibadetleri hakkıyla yapan ve Allah'ın emrinde helal dairede yaşayan ve cennet ehli olan kullardan olalım inşallah...

es-Sabur
Sun 5 April 2020, 04:35 pm GMT +0200
Cennet ehli Peygamberler Evliyalar Şehitler ve gerçek Mümin lerden oluşur orayı hakedenler zaten büyük bir mertebeye erişmiş olurlar