- Cennette Kadın ve Erkeklere Yaşlılık Var mıdır?

Adsense kodları


Cennette Kadın ve Erkeklere Yaşlılık Var mıdır?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
fakir
Mon 16 March 2009, 06:50 pm GMT +0200
İkrime’ nin anlattığına göre, cennetlik kadınlar da erkeklerde otuz üç yaşındaki gençler gibidirler. Boyları altmış dirsek boyu kadardır. Hepside parlak yüzlü ve sürmeli gözlü gençlerdir. Yetmiş kat elbiseleri vardır. Bu elbiselerin her biri her saat yetmiş kere renk değiştirir.

   Anlatıldığına göre, cennetlik bir kadın eğer gökten avucunun içini gösteriverse gökle yer arası aydınlanıverirdi.

   Zeyd b. Erkam şöyle anlatmıştır: “Ehl-i Kitap' tan biri Hz. Peygamber (S.A.V)’ e gelerek: 'Ya Eba’l-Kasım! Cennetliklerin orada yiyip içtikleri kanaatindemisin?' diye sordu. Hz. Peygamber (S.A.V) de ona şöyle buyurdu: 'Evet, nefsimi kudret elinde tutan Allah’ a yemin ederim ki, cennetlik bir erkeğe yemek, içmek ve cinsi münasebet konusunda yüz erkek kadar güç verilir.' Bunun üzerine adam Peygamberimiz' e: “Yiyip içenin bazı pislikleri vücuttan dışarı atma ihtiyacı olur. Oysa cennet temiz olduğuna göre orada pislik olmaz.” dedi. Hz. Peygamber (S.A.V) de adamın bu sözlerine şöyle karşılık verdi: “Onların bu çeşit artıkları terleme yolu ile vücutlarından çıkar. Onların teri de misk kadar hoş kokuludur.” (Nesai)

   Summi b. Mutab: “İman edip salih ameller işleyenler var ya, tuba ve güzel barınak onlarındır.” (Ra’d; 29) mealindeki ayet hakkında şöyle demiştir: “Tuba, cennette bulunan bir ağaçtır. Cennet evlerinin her birini bu ağacın dallarından biri gölgesi altına alır. Bu ağaç türlü türlü meyveler verir. Dallarına deve iriliğinde kuşlar konar. Cennetliklerden birinin canı bu kuşlardan birinin etini çekince o kuşu çağırır, o da hemen onun sofrasına gelir. Cennetlik onun bir budunu pişmiş ve diğer budunu kızarmış olarak yer. Fakat bir süre sonra eski haline gelerek uçar gider.”

   Hikmet ehli zatlardan birine göre, sevap kazanma yolunu göre göre dünyaya dalmak cahilliktir. Sağlayacakları sevabı bile bile amel işlemek için gereken gayreti göstermemek acizliktir. Cennetteki rahatlığı ancak dünyada rahat yüzü görmeyenler tadabilir. Cennet zenginliğinin sefasını ancak Hz. Peygamber (S.A.V) yolundan gidenler, salih ameller işleyenler ve dünya muhabbetini terkedenler sürebilir.

   Anlatıldığına göre İbrahim b. Edhem bir gün bir hamama girmek istedi. Fakat hamam sahibi: “Ancak ücretini verirsen içeri girebilirsin.” diyerek onu içeri almadı. Bunun üzerine İbrahim b. Edhem ağlaya ağlaya şöyle dedi: “Allah’ ım, beni bedevaya şeytanların evine bile sokmuyorlar. Böyle olunca nasıl olur da bedava olarak peygamberlerin ve sıddıkların evine girebileyim.” Anlatıldığına göre, cennete girecek dünya kadınları, işlemiş oldukları ameller sayesinde oradaki hurilerden daha üstün olacaklardır. Nitekim Allah-u Zülcelal ayet-i kerime de şöyle buyurmuştur: “Biz orada kadınları yeniden yaratarak amel defterleri sağdan verilenler için yaşıt bakireler haline getirdik.” (Vakıa; 35-36)

   Ebu Said el-Hudri’ den şöyle rivayet edilmiştir: “Gerçekten Allah cennet ehline şöyle buyurur: 'Ey Cennet ehli!' Bunun üzerine cennet ehli: 'Ey Rabbimiz ferman buyur! Emrini yerine getirmeye her zaman hazır ve kullukta daima hayır sendedir.' derler. Allah-u Teala: 'Nasıl, şu halinizden razımısınız?' buyurur. Kullar şöyle derler: 'Ey Rabbimiz! Nasıl razı olmayalım? Bize sen mahlukatına vermediğin bunca ni’metleri ihsan buyurdun.' Allah-u Teala: 'Ben sizlere muhakkak bunlardan daha faziletli ve daha şerefli bir ni’met vereceğim.' buyurur. Kullar: 'Ey Rabbimiz! Bu ni’metlerden daha faziletli ve daha iyi hangi ni’met vardır ki?' derler. Allah-u Teala: 'Ben sizin üzerinize (sizden) razı ve hoşnut olmaklığımı indiriyorum. Artık bundan sonra sizlere ebediyen öfkelenmeyeceğim.'” buyurur.” (Buhari)

   Hz. Ali (R.A.)’ den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: “ 'Muhakkak cennette öyle yüksek menziller var ki, içerisinden dışarısı, dışarısından da içerisi görülür.' Bunun üzerine orada bulunanlardan bir kimse, Hz. Peygamber (S.A.V)’ in huzurunda ayağa kalkarak: “Ey Allah’ın Resulü! O cennet kimin içindir?” diye sordu. Hz. Peygamber de şöyle buyurdu: 'Sözü yumuşak olan, fakirlere yemek yediren, oruçları tutmaya devam eden ve insanlar uykuda iken geceleyin namaz kılan kimseler içindir.'” (Tirmizi)
 

hafizvuslat
Thu 24 September 2009, 10:50 pm GMT +0200Allah bizleri bu makamlara erisenlerden eylesin insallah.Cennet kolay kazanilmiyor,nefsimizle ve seytan ile savasimizi sonsuza kadar surdurmeliyiz,pes etmek yok.Rabbim hepimizin yardimcisi olsun bu cetin imtihan dunyasinda.


Allah cc razi olsun hocam bu guzel mujdeli Hadisi Serifleri bizlerle paylastiginiz icin.

kardelen_vuslat
Fri 25 September 2009, 12:02 am GMT +0200
cennet ucuz değil cehenem lüzumsuz değil (bedüüzzaman said nursi)
Rabbim kevser havuzunun başında peygamber efendimizin(s.a.v) yanında oturmayı nasip eyler inşallah.

sümeyra
Sun 20 February 2011, 08:48 pm GMT +0200

  Anlatıldığına göre İbrahim b. Edhem bir gün bir hamama girmek istedi. Fakat hamam sahibi: �Ancak ücretini verirsen içeri girebilirsin.� diyerek onu içeri almadı. Bunun üzerine İbrahim b. Edhem ağlaya ağlaya şöyle dedi: �ALLAH� ım, beni bedevaya şeytanların evine bile sokmuyorlar. Böyle olunca nasıl olur da bedava olarak peygamberlerin ve sıddıkların evine girebileyim.

    Ümitli olmak güzel elbette..Ama bu büyük zatların hassasiyetini görünce insan düşünüyor..bunca kurbiyetleri varken onların korkuları bu seviyedeyse, biz nasıl olmalıyız..

    Galiba bizim ümidimiz cahil cesareti sadece..Bahçeye gül tohumu ekmeden, gül fidanı devşirmeyi  bekliyoruz..Ama atalarımız ne demiş..Ne ekersen onu biçersin..Bu dünya bir bahçe..Salih amel ekelim ki ,Cennet nimetleri yeşersin bahçemizde..İnşaallah..

ipek-7e
Fri 25 March 2011, 04:06 pm GMT +0200
allah(cc)sizden razı olsun bize ver diginiz bilgiler için hakkını zı ödemem mümkünmüdr bunu bilmiyorum inşallah bir gün hakkınızı ödeme şansım olur

ßü$rA-7E
Fri 25 March 2011, 04:23 pm GMT +0200
ben bişi sormak istiyorum..! ilk insaların boyu 6m'ye kadar uzanıyormuş, bizler (inş) cennetede boyumuz 6m olacakmış diye duydum bu doğru mu ?  ??? ??? ???

sumeyye
Fri 25 March 2011, 04:51 pm GMT +0200
ben bişi sormak istiyorum..! ilk insaların boyu 6m'ye kadar uzanıyormuş, bizler (inşaallah) cennetede boyumuz 6m olacakmış diye duydum bu doğru mu ?  ??? ??? ???


Esselamu aleykum ßü$rA kardesim ; birçok kişinin merak ettiği bir soruyu sormussun Rabbim (c.c.) razi olsun senden...

Açiklamaya çalisalim ;

Hemmâm bin Münebbih (ra) anlatır: Resûlullah Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Cenâb-ı Allah Âdem’i kendi ismini tamamıyla gösterir bir sûrette yarattı. Onun boyu altmış zira’dır (yaklaşık 30 m.).  Âdem insanlarin atası olduğu için Cennete her giren kişi Âdem’in bu güzel sûretinde girecektir. Onun boyunun uzunluğu altmış zira’dır. Âdem’in kendisinden sonra gelen torunları şimdiye kadar onun vücut güzelliğinden birer parçasını kaybetmeğe devam ettiler.” Müslim, Cennet, 28

Buharî’nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber(a.s.m) şöyle buyurmuştur: “Allah Adem’i yarattı, boyu altmış zira idi… Cennete gidenler de onun boyunda olacaklar” (Buharî, Enbiya, 1).

Bir zira, yaklaşık yarım metre olduğuna göre, 60 zira da 30 metre yapar. Gerçek muradın ne olduğunu Allah bilir. Biz alışık olmadığımız için bize biraz garip gelebilir.

Hiç şüphesiz âhirette dirilişin keyfiyeti ve nasıl olacağı doğrudan Cenâb-ı Hakk’ın irâdesi ile ilgili bir alandır. Hâlık-ı Kâinât nasıl dilerse o tarzda diriltir, nasıl murâd ederse o keyfiyette ihyâ eder, nasıl isterse o şekilde hayat verir.

 Âhiretteki diriliş ve ebedî hayattaki  boy ve endamın nasıl olacağı ve keyfiyeti hususunda esâsen çok net tasvir ve çok kesin yorum ve ifâdelerden uzak durmak ve meseleyi tamamen Allah’ın irâdesine havâle etmek daha sağlıklı bir tarzdır.


ßü$rA-7E
Fri 25 March 2011, 04:55 pm GMT +0200
allah razı olsun..! aklımdaki büyük soruyu kaldırdınız..!  :D

sumeyye
Fri 25 March 2011, 04:57 pm GMT +0200
ALLAH razı olsun..! aklımdaki büyük soruyu kaldırdınız..!  :D

Amin Cümlemizden güzel kardeşim....

mevlüdekalınsaz
Thu 6 February 2014, 08:48 pm GMT +0200
Rabbim bizleri geçici dünya nimetlerine aldanıp da ebedi nimetlerden mahrum olanlardan eylemesin...
Bizi razı olacağı şekilde yaşatsın ve cennetini hak edecek güzel amellerde bulundursun...
Rabbim inşALLAH cümlemizi Efendimiz(s.a.v)le birlikte cennetine giren ve cemaliyle şereflenen kullarından eylesin....amin...
Paylaşım için teşekkürler.Rabbim razı olsun.Bu denli güzel nimetlere kavuşma imkanımızın olduğunu bir kez daha hatırlamak gerçekten çok güzeldi....

ebu avane
Thu 6 February 2014, 09:07 pm GMT +0200
İbrahim bin ethem hazretlerinin sözü çok manidar;
“ALLAH’ ım, beni bedevaya şeytanların evine bile sokmuyorlar. Böyle olunca nasıl olur da bedava olarak peygamberlerin ve sıddıkların evine girebileyim.” Hiç bir şey bedava değil rabbim bizleri cenneti hak eden salih ve Salihalardan eylesin inş.

yagmur_7-c
Thu 6 February 2014, 09:16 pm GMT +0200
SELAMÜNALEYKÜM;
 Anlatıldığına göre İbrahim b. Edhem bir gün bir hamama girmek istedi. Fakat hamam sahibi: “Ancak ücretini verirsen içeri girebilirsin.” diyerek onu içeri almadı. Bunun üzerine İbrahim b. Edhem ağlaya ağlaya şöyle dedi: “ALLAH’ ım, beni bedevaya şeytanların evine bile sokmuyorlar. Böyle olunca nasıl olur da bedava olarak peygamberlerin ve sıddıkların evine girebileyim.” Anlatıldığına göre, cennete girecek dünya kadınları, işlemiş oldukları ameller sayesinde oradaki hurilerden daha üstün olacaklardır. Nitekim ALLAH-u Zülcelal ayet-i kerime de şöyle buyurmuştur: “Biz orada kadınları yeniden yaratarak amel defterleri sağdan verilenler için yaşıt bakireler haline getirdik.” (Vakıa; 35-36)


Benim bildiğime göre cennete girenler 20 yaşında olacaklar diye biliyorum.Tabi ki de Allah bilir bizim sonumuz ne olacak?
Ama sonumuz hayırlı olur İnşALLAH
  :)

cerendemir
Fri 7 February 2014, 07:32 am GMT +0200
Evet kadında erkek de 33 yaşında olacakmış.Bilgiler çok güzel herkesin merak ettiği konular.Allah razı olsun.

[Muhammed]
Mon 15 June 2015, 05:21 pm GMT +0200
Ve Alleykümselam Ve Rahmetullah Ve Berekatuh.İnsan bunları okuyunca orya girmeyi nasılda istemezki.Bedüüzzaman said nursi'nin de dediği gibi (cennet ucuz değil cehenem lüzumsuz değil).Rabbim kevser havuzunun başında toplanmayı nasip eylesin İnşaAllah.Allah razı olsun.

RAMAZAN 7/D
Wed 15 July 2015, 06:50 pm GMT +0200
Ve Aleykümüs Selam . Rabb'im bizlere de cennete girmeyi , amel defteri sağ taraftan verilenlerden olmayı nasip etsin . İnşALLAH Cennet-i firdesvslere ulaşmak , Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'e ve salih insanlara komşu olmak nasip olurr .

Bilal2009
Thu 16 July 2015, 08:48 am GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Cenneti cehennemi unutmamak lazım . İnsan ahiret için yaratılmıştır . Bu dünya sadece sınavdan geçip ahireti belirleme dunyasidir.

saniye
Thu 16 July 2015, 08:56 am GMT +0200
Ve aleykumusselam. Cennet konusunda bilmediğim şeyleri öğrendim, Rabbim razi olsun. Cennet ancak bu dünyada rahat yüzü görmeyenedir yani nefislerini terbiye edene.

aysegul999
Thu 16 July 2015, 02:40 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ve rahmetullah , İbrahim Ethem kıssası çok etkileyiciydi. Dünya'da hiçbir şey yok ki karşılığı Olmasın. Bizse çaba sarfetmesin cennet isteyebiliyoruz.

tahir uysal
Tue 27 October 2015, 11:53 am GMT +0200
ALLAH (CC) bize hayirli olumler nasip etsin.
Emel defterimiz sevap dolu olmasini ve cennette hepimizin bir yer versin

rabiayldz
Fri 11 March 2016, 07:35 pm GMT +0200
Ve aleykümselam ve rahmatululahi ve berakatuh.Cennette herkes 33 yaşında olacak rivayet edilir.Cennette ki kadınlar hurilerden daha güzel olacak.Bir de cenneteyken dışarıyı dışardayken de cenneti görülebilirmiş.Bizlerde Allah'ahizmet eder ve günah işlemeden yaşar ve Cennete gireriz inşAllah. (AMİN AMİN AMİN).Allah c.c razı olsun.
Allah c.c razı olsun.

melda 6D
Fri 11 March 2016, 07:43 pm GMT +0200
Selamün aleyküm . Rabbim biz aciz kullarını da cennete alır inşallah .  Rabbim  o nimeti bize de bağışlar bize de hiç öfkelenmez inşallah . Rabbim salih amelli kullarından eylesin inşallah . Allah razı olsun .

Rüveyha
Fri 8 April 2016, 07:54 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam.Âmin ecmain İnşaAllah..Çok faydalı bir paylaşım olmuş.Mevlamızın razı olduğu kullardan olmak duasıyla İnşaAllah.Rabbim razı olsun

melda 6D
Fri 8 April 2016, 08:01 pm GMT +0200
Selamün aleyküm . Rabbim cennet ehlinden eylesin inşallah ... Dünya geçici ahiret baki ... Rabbim Cennetine alsın öfkelenmediği kulları arasında oluruz inşallah.

✿ Sevgi ✿
Fri 8 April 2016, 08:18 pm GMT +0200
  Aleyna Ve Aleykümüsselăm. Bu güzel bilgiler için Rabbim Razı olsun inşaAllah kardeşim. Mevlam bizleri herdaim Rızasına uygun yaşıyabilen kullarından eylesin inşaAllah. Amin

Edanur 8/D
Fri 8 April 2016, 09:13 pm GMT +0200
Es Selamun Aleyküm
Cennet kolay kazanılmıyor.Cennetin bile kayları var ki biz küçük bir köşesine razıyız Rabbim de bizlerden razı olsun ve bizleri hayırlısıyla cennetiyle şereflendirsin İnşaallah

HALACAHAN
Thu 30 June 2016, 03:11 am GMT +0200
Aleykum selam.Sü saatte cennetin bu güzelliklerini okumak ne guzel bir huzur verdi ..Rabbim bu huzurun devamını hepimize nasip eylesin..Cenneti ile cemali ile müşerref kilsin bizleri..Amin.

melda 6D
Thu 30 June 2016, 04:29 pm GMT +0200
Selamun aleykum . İnşallah bizlerde cennet ehlinden oluruz. Okudukça hayran oldum. YYazılanlara göre muhteşem. Rabbim görmeyi yaşamayı nasip etsin inşallah.

HALACAHAN
Mon 22 August 2016, 10:58 am GMT +0200
Rabbim bizler senin yardımını merhametin istiyoruz ..Cennetine giren cemalini gören ve Efendimize komşu olan bahtiyar kullarinin arasına bizleriz al Mevlam ..

Yağmur Gmş
Mon 22 August 2016, 01:32 pm GMT +0200
Bismillah....Rabbim biz kullarına o güzel yeri cennetine girmeyi nasip eylesin inşallah....

Burcu b-7
Tue 1 November 2016, 08:57 pm GMT +0200
gerçekten son paragraf biz insanlar için çok önemli

Eda B8
Sun 6 November 2016, 09:51 am GMT +0200
İkrime’ nin anlattığına göre, cennetlik kadınlar da erkeklerde otuz üç yaşındaki gençler gibidirler. Boyları altmış dirsek boyu kadardır. Hepside parlak yüzlü ve sürmeli gözlü gençlerdir. Yetmiş kat elbiseleri vardır. Bu elbiselerin her biri her saat yetmiş kere renk değiştirir.

   Anlatıldığına göre, cennetlik bir kadın eğer gökten avucunun içini gösteriverse gökle yer arası aydınlanıverirdi.                             
Ve bu yü
zden cennete gırmek ıcın daıma caba göstermelıyız .. herkes caba sarf etmelı......................................... allaha emanet olun

8/AOrhan
Fri 9 December 2016, 08:58 pm GMT +0200
Rabbim bizleri inşallah bu cennetin güzellikleriyle ödüllendirir ve biz de onlara razı kullar oluruz ve cehennem ateşinden korunuruz...AMİN

fatmakaradere 7/B
Sun 11 December 2016, 06:30 pm GMT +0200
hayır yoktur çünkü kadın ve erkekler yani herkesin yaşı 33 olacak ve herkesin yaşı eşit olacak hepimiz mahşerde endişeli ve telaşlı bir şekilde çağrılmamızı bekleyeceğiz allahın izniyle inşallah hepimiz nefesimizi cennete soluyacağız inşallah ki allahın kullarından biri olarak kıyameti asla görmek istemem hiçkimse istemez  paylaşım için teşekkürler

muratb8
Sun 11 December 2016, 06:37 pm GMT +0200
teşekkürler allah herkesi cennete götürmeyi nasip eylesin inşallah aminecmain.

İsra Mirac (Esra)
Fri 26 October 2018, 11:47 pm GMT +0200
Çok güzel bir paylaşım.Allah razı olsun. Allah rızası olan her amel bizi adım adım cennete götürecektir. Rabbim bize koşabilmeyi nasib etsin

Esma korkmaz koü
Fri 1 February 2019, 01:24 am GMT +0200
Rabbim bizlere de bu güzel nimetleri elde edecek haller nasip etsin inş cennetine kavuştursun..dua ile..

ceren
Sun 15 September 2019, 02:47 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri cennet ehli olan ve cennet nimetlerine cennet güzelliklerine kavuşan kullardan eylesin inşallah....

ceren
Sun 5 April 2020, 03:57 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.rabbim bizleri cennet ehli kullardan eylesin inşallah...

es-Sabur
Sun 5 April 2020, 04:29 pm GMT +0200
Cennet te her erkek ve kadın otuzüç yaşındaki genç gibidir orada yaşlanma olmaz