- Cennetin Çarşısı

Adsense kodları


Cennetin Çarşısı

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
ehlidunya
Sun 29 January 2012, 05:53 pm GMT +0200
Cennetin Çarşısı:
 
Hafız Ebubekir b. Ebi Asım... Ebû Hüreyre'nin kendisiyle karşılaşan Saîd b. Müseyyeb'e şöyle dediğini rivayet etmişti: "Allah'tan dilerim ki; se­ninle beni cennet çarşısında bir araya getirsin." Saîd: "Orada çarşı var mı ki?" diye sorunca, Ebû Hüreyre dedi ki: "Evet vardır. Çünkü Rasûlullah (s.a.v.) bana şu haberi vermişti:

"Cennetlikler, amellerinin üstünlüğü sayesinde cennete girdiklerinde, dünyâ günlerinden cuma günü kadar olan bir zaman süresince kendilerine izin verilir. Cennet bahçelerinden birinde Cenab-ı Allah'ı ziyaret ederler. Onlar için nurdan, inciden, zebercedden, yakuttan, altundan, gümüşten, min­berler kurulur. Onların en aşağı mertebelisi -gerçi onların aşağı mertebelisi yoktur- misk ve kâfur tepeleri üzerinde oturur. Kürsülerde oturanların yerle­rinin kendilerinkinden üstün olmadığını görürler."

Ebû Hüreyre dedi ki:

— Ya Rasûlallah (cennette) Rabbimizi görür müyüz?

— Evet göreceksiniz. Güneşi ve dolunay gecesinde ay'ı görme hususun­dan birbirinizle hiç tartışır mısınız?

— Hayır.

— Aynı şekilde Rabbinizi görme hususunda da tartışmazsınız. O mec­liste hazır bulunan herkesle, Rabbi muhakkak konuşur. Dünyadayken onun yapmış olduğu bazı haksızlıkları hatırlatarak der ki:

— Ey falan oğlu falan! Şöyle ve şöyle yaptığın günü hatırlıyor musun?

— Evet, ama beni affetmedin mi?

— Affettiğin için bu mertebeye ulaştın.

Onlar bu haldeyken üzerlerini bir bulut kaplar, üzerlerine bir koku yağ­dırır. Onun kadar güzel bir kokuyu asla görmemişlerdir. Sonra Aziz ve Celil olan Rabbimiz: "Sizin için hazırladığım ikramların başına gelin ve arzuladık­larınızı alın" der. Bir çarşı görürler ki, orada bulunan eşyaları melekler koru­ma altına alıp çevrelemişlerdir. O eşyaların benzerini daha önce gözler gör­memiş, kulaklar duymamış ve onlar hiç bir beşer kalbinden de geçmemiştir. Arzuladığımız eşyalar bize getirilir. O çarşı da alış veriş olmaz. Orada cen­netlikler birbirleriyle karşılaşırlar. Üzerinde kıymetli elbiseler bulunan biri gelir. Kendisinden aşağı derecede olan -gerçi orada aşağı dereceli kimse yoktur- biri onun karşısına çıkar. Üzerindeki kıymetli elbiseler onu çok e!ki-ler. Karşısındaki adam sözünü daha tamamlamadan, diğerini kendisininkin­den daha güzel bir elbiseye karşısına dikilmiş olarak görür. Çünkü cennette hiç bir kimsenin hüzünlenmemesi gerekir.

Sonra konaklarımıza döneriz. Zevcelerimiz bizi karşılar, bize: "Hoşgel-diniz, safâlar getirdiniz. Sizi seviyoruz. Gidişinden daha güzel kokulu ve alımlı bir halde yanımıza döndün" derler. Biz de onlara deriz ki: "Her dile­diğini yaptıran, Aziz ve Celil olan rabbimizle oturduk. Elbette ki böyle güzel bir halde yanınıza dönmemiz gerekir. Bu, tabiîdir." [519]

İbn Mâce bunu böyle rivayet etmiş ve bunun garib olduğunu söylemiştir.

Müslim... Enes b. Mâlik'ten rivayet etti ki; RasûluIIah (s.a.v.) şöyle bu­yurmuştur:

"Cennette bir çarşı vardır. Cennetlikler her cuma oraya gelirler. Şimal rüzgarı eser, yüzlerine ve elbiselerine savurulur. Daha bir güzelleşip hoş olurlar. Sonra ailelerinin yanına dönerler. Aileleri onlara: "Vallahi bizim ya­nımızdan gittikten sonra daha bir güzelleşip hoş olmuşsunuz" derler. Onlar da kendilerine: "Yanınızdan ayrıldıktan sonra Vallahi siz de daha bir güzel ve hoş olmuşsunuz." cevabını verirler." [520]

Bu hadisin İmam Ahmed b. Hanbel tarafından nakledilen varyantında ise şöyle denilmektedir:

"Doğrusu cennette -içinde misk tepeleri bulunan- bir çarşı vardır. Cen­netlikler o çarşıya vardıklarında rüzgâr eser (ve o kokular üzerlerine savrulur)." [521]

[519] Tiimizî, Sıfatu'l-Ccnnci, 4/15

[520] Müslim, Cennet, 3/5

[521] İbn Kesîr, Ölüm Ötesi Tarihi, Çağrı Yayınları, İstanbul, 2001: 451-452.cerendemir
Sat 25 May 2013, 12:07 am GMT +0200
Allah hayırlı amellerle rabbimin huzuruna çıkmayı ,cennet çarşısında yürümeyi bizlere nasip etsin...

mevlüdekalınsaz
Fri 25 April 2014, 03:57 pm GMT +0200
Esselamü aleykum; amin ecmain inşALLAH...Ne kadar muhteşem ve eşsiz mükafatlar.hayali bile mümkün değil..
lütfu,merhameti,şefkati ve mağfireti bol olan Mevlamız  bizleri de bu müjdelere nail olan salih kullarından eylesin......

hafiza aise
Sat 10 May 2014, 07:28 am GMT +0200
Aleykum selam ve rahmetullah Rabbimizin rızasını diliyoruz geriye kalan bütün guzellikler Rabbimizin lütfu. İnşallah rızasını kazananlardan oluruz.

yagmur_7-c
Tue 21 July 2015, 02:15 pm GMT +0200
Esselamu aleykum;
Cennetin kendisi kadar sahip olduğu nesneler de güzel...İnsanı hoş ve güzel karşılayacak bir cennetimiz var ,çok şükür..rabbim cennete girmeyi nasip etsin inşalalh..

Bilal2009
Tue 21 July 2015, 02:21 pm GMT +0200
Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Cenneti kazanmak dünyalık hevesleri bırakmaktan geçer. Oradaki çarşıya girmek iiçin dünyada ihlas ile secdeye gitmemiz lazımdır. Rabbim ( celle celaluhu ) bizleri cennetini kazanan kimselerden eylesin.

ikranur 7d
Tue 21 July 2015, 02:23 pm GMT +0200
ve aleykümüsselam ve rahmetullah ve berekatuh.çok güzel bir konu. okudukça okuyasım geliyor. Rabbim bizleri onun huzuruna çıkmayı nasip etsin. inşallah. Amin. Paylaşım için Allah razı olsun.

Sevgi.
Mon 31 July 2017, 06:49 pm GMT +0200
Bu dünyada hayırlı kul olalımki mahşerde Rabbimizin huzurunda mahcup olmıyalım inşaAllah

ceren
Fri 9 August 2019, 02:57 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.Rabbim bizleri cennet ehli olacak cennet çarşılarından cennetin her köşeşin de gezinen kullardan olalım inşAllah.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim...

gulsahkilicaslan
Sat 10 August 2019, 11:04 am GMT +0200
Allah razı olsun hocam insallah selam ve dua ile

ceren
Wed 14 August 2019, 02:36 pm GMT +0200
Esselamu aleykum. Rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim. ...