- Bir kadın eşinin rızasını almadan, ailesini ziyaret edebilir mi?

Adsense kodları


Bir kadın eşinin rızasını almadan, ailesini ziyaret edebilir mi?

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
Rüveyha
Fri 20 February 2015, 02:08 am GMT +0200
Kocası tarafından ailesiyle görüşmesine izin verilmeyen kadın, eşinin rızasını almadan ailesini ziyarete gidebilir mi?


 Evlilik birliği içinde erkeklerin ve kadınların karşılıklı hakları ve yükümlülükleri vardır. Bu hak ve yükümlülüklerin bir kısmı Kur’an ve sünnet tarafından ortaya konmuştur. Bir kısmı ise toplumun örfüne ve adetine bağlı olarak belirlenmektedir.

 Kur’an-ı Kerim’de:”Onlarla (hanımlarla) iyi geçinin.” (Nisa, 4/19) emri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de kadınlara hitaben: “Allah, ihtiyaçlarınızdan dolayı (dışarı) çıkmanız için size izin vermiştir.” buyurmuşlardır (Buhari, Nikah, 115). Öte yandan Yüce Allah kendisine ibadet etmemizi emrettikten hemen sonra anne ve babaya iyilikte bulunmamızı emretmiştir (İsra, 17/23). Hz. Peygamber (s.a.s.) ise bir hadislerinde de, ‘Allah katında en iyi amel nedir? ‘ sorusuna: “Vaktinde kılınan namaz, anne ve babaya iyilik etmek ve Allah yolunda savaşmaktır.” şeklinde cevap vermiştir (Müslim, İman, 139). Ayrıca insanın yakınlarını görmesi, ziyaret etmesi hem dinin, hem de fıtratın gereği olan bir davranıştır.

 Bu itibarla, bir aile reisinin herhangi bir ciddi sebep yokken buna engel olmaması, eşinin ailesine saygı göstermesi, eşinin akrabalık ilişkilerini sürdürmesine yardımcı olması yukarıdaki ayet ve hadislerin gereği olduğu gibi aile huzurunun devamı açısından da önemlidir.

 Hanefilere göre koca eşinin anne ve babasının yanına haftada bir gitmesine engel olamaz. Zira bu sıla-i rahim bağının kopmasına yol açar. Anne-baba dışındaki mahremlerde bu süre bir yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu süreler nasla değil, zamanın örfü ile sabit olduğundan, her yerin örfüne göre değişebilir. Şafiilere göre ise hanımın ana babasına ziyarete gitmesi için kocanın izin vermesi gerekir. Hastalık ve ölüm gibi durumlarda izin verilmemesi mekruh olur (Mevsıli, el-İhtiyar, IV, 20; Şirazi, el-Mühezzeb, Dımaşk 1992, IV, 232; Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami ve Edilletühu, VII, 335-338).

ceren
Fri 20 February 2015, 06:48 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.Rabbim razı olsun paylaşımdan Rüveyha abla.Anne babaya bakmak,onları ziyaret etmek dinen bir evladın görevidir.Hanefi mezhebine göre gidilebilir eşin rızası olmazsa bile ama şafi mezhebine göre izin almak zorunda....

8/A
Fri 20 February 2015, 07:21 pm GMT +0200
Esselamu aleykum ve rahmetullah...
Gerçekten aile ilişkileri açısından çok önemli bir konu...
Ailelerin arasınin bozulmasinda büyük bir yere sahip kocanin sözünun dinlenmesi veya dinlenmemesi...
Rabbim gerektiği gibi davranmayi nasip eyler İNŞAALLAH..

mevlüde06
Sat 5 September 2015, 02:29 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam ve rahemtullah;aile için huzuru sağlamak ve muhafaza etmek açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir konu.inşallah gereken hassasiyeti gösterir evli kardeşlerimiz.
Allah razı olsun Rüveyha faideli paylaşımın için

ikranur 7d
Sat 5 September 2015, 04:31 pm GMT +0200
ve aleykumusselam ve rahmetullah. bir evladın görevi zaten anne babaya itaattir. onların yardıma muhtaç oldugunda yannda olmaktır. eş istemese bile onu ezip geçmeliyiz. annemiz babamız bi yana dunya biyana çünkü onlar bizleri buyutp bu yaşa getiren mukemmel insanlardır onların hakkını nasıl oderiz . allahım bizlere onların yoklugunu gösterme amin..

halim
Fri 19 August 2016, 09:06 pm GMT +0200
Hanefilere göre koca eşinin anne ve babasının yanına haftada bir gitmesine engel olamaz. Zira bu sıla-i rahim bağının kopmasına yol açar. Anne-baba dışındaki mahremlerde bu süre bir yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu süreler nasla değil, zamanın örfü ile sabit olduğundan, her yerin örfüne göre değişebilir. Şafiilere göre ise hanımın ana babasına ziyarete gitmesi için kocanın izin vermesi gerekir. Hastalık ve ölüm gibi durumlarda izin verilmemesi mekruh olur .
İnşaallah bu hükümlerle amel edenlerden oluruz.
Allah razı olsun

Sevgi.
Sat 20 August 2016, 09:18 am GMT +0200
  Esselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllah. Mevlam bizleri herdaim Rızasına uygun hareket eden kullarından olabilmeyi nasip etsin inşaAllah. Amin

Sat 20 August 2016, 11:37 am GMT +0200
Bismillah...
Evli insanların okuması ve dikkate alması gereken bir konu. Rabbim hayırlısını versin inşallah....

yagmur_7-c
Sat 20 August 2016, 01:28 pm GMT +0200
Esselamu aleykum
Anne babasını ziyaret ernk isteyen bir kadın eşinden izinsiz gidemez tabii ki...Ama eşi de insafsızlık yapmamalı çünkü ileride onun da ebeveyni olduğu zaman o kolayca gidebilir ama kadın izinsiz gidemez...Bu yüzden kadının içinde anne baba özlemi ile dolup taşar.....Rabbim insafli kullarindan etsin inşallah.......

ceren
Sat 20 August 2016, 03:19 pm GMT +0200
Aleykümselam.Anne babaya bakmak sılayı rahim yapmak dini bir görev ve farzdır.Bu yüzden kadın eşinin rızasını almadan ailesini görebilir.Rabbim razı olsun paylaşımdan ....