- Beyninizi Genç ve Zinde Tutun, Gençlik Kompleksinden Kurtulun

Adsense kodları


Beyninizi Genç ve Zinde Tutun, Gençlik Kompleksinden Kurtulun

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
mumine
Thu 4 November 2010, 05:10 pm GMT +0200
İnsan doğar,büyür,yaşlanır ve sonunda da ölür.Bu kaçınılmaz bir gerçektir.

45-65 YAŞ KADINDA BEYİN NASIL İŞLER?   

Tanrı kadını doğurgan yaratarak ona cinsellik dürtüsünün yanı sıra anne olma özelliğini de vermiştir.Bu iki özelliğin birleşmesi dünyanın kuruluşundan bu yana erkekleri peşlerinden koşturmalarına sebep olmuştur.45-55 yaş arasında kadınlar doğurganlığını yitirirler.Beyin tarafından kontrol edilen kadınlıklık hormonlarının azalmaya başlaması,kadın vücudunu ve düşüncelerini olumsuz yönde etkiler.Doğurganlığı ve çocuğun gelişimini sağlayan çok sayıda hormonun salınımındaki aksaklık bir çok sorunuda beraberinde getirir.Erkeklere göre bu yaş daha sorunlu ve daha ağır geçer.

Hormon salınımının azalması,ateş basması,çarpıntı,terleme…gibi organik semptom yanında beynin biyokimyasınıda etkiler kadın da aşırı sinir,huzursuzluk,depresyon semptomları ve kendine olan güven duygusunda azalma .Yaşın ve hormonların etkisi ile vücuttaki fiziki değişiklik kadını erkekler tarafından beğenilmeme ve seks dürtüsünün sona ermesi gibi yanlış komplekslere sokar.Bu eşlerinin de dışarı kayması eklenirse iş çığrından çıkabilir.

ŞUNU UNUTMAMAK GEREKİR Kİ, ERKEKLERİN ORTA VE İLERİ YAŞTA GENÇ YAŞLARA YÖNELMESİ EŞİNİ BEĞENMEDİĞİNDEN DEĞİL,KENDİNİ İSPAT İÇİNDİR. YANİ PATOLOJİKTİR.

Bundan dolayı bazı kadınlarda genç görülme isteği belirir.Bu yolda her şey denenir.En çokta yardıma koşan yöntem, estetik operasyonlardır.Her yaşta olduğu gibi vücuttaki göze hoş gelmeyen ve kendini kötü hissettiren yerleri operasyonla düzeltmek gayet normaldir.Bu yaş kadınını daha da çekici yapar.Fakat panikleyip kendine göre kusursuz bir vücuda sahip olmak için yaptırılan sayısız operasyonlar sonucu bazı kadınlar tanınmaz hale gelir ve ifadeleri bozulur.Birde bunu gençliği ıspatlamak için yapılan, gençvarri hareketler eklenince; gülünç hale gelebilirler.Tabi bu durum beynin biyokimyasının bozulması ile oluşan depresyon muhakeme yeteneğinin zayıflamasından oluşan bir haldir.

45-65 yaş gerek kadın gerekse erkek için hem düşünce,davranış tecrübe ve bilgi açısından hemde görünüm açısından olgunluğa erişmiş hayranlık uyandıran dönemdir.

BEYNİMİZİ ZİNDE VE GENÇ TUTARAK ANLAMSIZ DAVRANIŞLARA GİRMEYECEĞİMİZ GİBİ DİĞER ORGANLARIDA KONTROL ALTINDA TUTABİLİR, VÜCUDUMUZA HÜKMEDEBİLİRİZ.

BEYİN NASIL GENÇ TUTULUR?

Tüm vücut organlarının olduğu gibi beyninde sağlamlığını da genetik yapı etkiler.Fakat beynin kapasitesini maksimum güçte tutmak, hastalıklardan korumak,ileri yaşta  da düşünce,hafıza ve entelektüel fonksiyonlarını korumak için şunları yapmalıyız.

1)Beslenme:Beyin, kanla beyne götürülen besin maddeleri ile beslenir.Normal koşullarda beynin tek enerji kaynağı şekerdir.

BEYNİ BESLEYEN VE HASTALIKLARDAN KURTARAN BESİNLER ŞUNLARDIR.

BVİTAMİNİ: Beynin en büyük dostudur.Başlıca et,balık,süt,yoğurt,muz,yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller de yüksek oranda bulunur.

E VİTAMİNİ: Hafıza ve öğrenme gücünü arttırır.Havuç,ıspanak,çilek,domates ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile bitkisel yağlarda,buğdayda bulunur.

KARBONHİDRATLAR: Unlu mamüller,baklagiller,patates,muz ve elma karbonhidrattan zengindir.Beynin enerji kaynağı olan şeker bu gruptandır.Balık yağlarından omega-3, bitkisel yağlardan omega 6 nayeti önem taşır.

A VİTAMİNİ: Balık,tereyağı,peynir,yumurta sarısı,havuç,patates,brokoli,

yeşil ve sarı yapraklı sebzelerde tahılda ve kaysıda bulunur.

BEYNİ GENÇ TUTAN BESİNLER

Arı poleni,üzüm çekirdeği,A,E,C ve B vitamini,balık,yeşil çay,biberiye,zencefil,dereotu,fesleğen ve gingo biloba bitkisi,doğal yetişmiş yeşil yapraklı sebzeler ve mevsim meyveleri sıkça tüketilmelidir.

HAFIZA GELİŞTİREN BESİNLER

Balık ve balık yağı E ve C vitamini gingo biloba,ada çayı,yeşil çay, siyah çay,kahve,biberiye,zencefil,karabiber faydalıdır.Kakulenin beyni canlandırıcı etkisi vardır.

2)Düzenli spor yapma alışkanlığı edinmek

3) Stresten olabildiğince uzak durmak ve yararlı hobiler edinmek beyni anlamsız yere yorup yıpratmamak

4)Bol kitap okumak,bulmaca çözmek,çalışmayı bırakmamak,hayatla bütünleşir ve zihni hep zinde tutar.

Bunların yanında düzenli check-up yaptırmak ve gerekirse doktor kontrolünde önleyici tedavi olmak gerekir.     

melike_nur46
Fri 19 October 2018, 07:44 pm GMT +0200
Allah razi olsun Rabbimizin yarattığı nimetlerinin hikmetleri saymakla bitmez

Sevgi.
Fri 19 October 2018, 11:46 pm GMT +0200
Esselâmü Aleyküm. Rabbimizin bizlere vermiş olduğu tüm nimetlerine sonsuz şükürler olsun 🌸  herzaman bu güzel nimetlerin kıymetini bilip sağlıklı yaşam sürenlerden olalım inşaAllah. Amin Ecmăin
  Bilgiler için Allah Razı olsun