- Bel Boyun ve Sırt Ağrısı

Adsense kodları


Bel Boyun ve Sırt Ağrısı

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
mumine
Thu 4 November 2010, 05:03 pm GMT +0200
Kışa girdiğimiz bu günlerde,toplumumuzda sıkça görülen bel,boyun ve sırt ağrılarında  anlamlı bir artış görmekteyiz.

Günümüzdeki,masaya bağlı çalışma koşulları,spor yapmama,kötü beslenme alışkanlığına bağlı kilo alma,…vs kas ve omurga sistemini olumsuz etkileyerek,travmalara karşı,daha dayanıksız yaparlar.

Bel boyun ağrısı,denince akla hemen bel ve boyun fıtığı gelmektedir.Hasta en çok bu olasılıktan  korkmaktadır.Eğer yapılan tetkiklerde fıtık saptanmamışsa,hiçbir sorun yokmuş gibi algılanmaktadır.Veya ağrılar  tetkikte görülen basit bir fıtığa bağlanır ve diğer nedenler hiçbir zaman akla getirilmez.Ağrıları sık tekrarlıyan ve  ağrı kesicilerle geçmeyen bazı hastalar bazen çareyi ameliyatta aramakta ve gereksiz yere ameliyat olmaktadırlar.Ağrısı geçmeyen hastanın psikolojisi bozulmaktadır.

Tabi ki en sık  gördüğümüz  omurga ağrılarının başında bizi korkutan ve operasyona kadar götüren bel ve boyun fıtıkları gelir.Fıtıkta hekimin vereceği doğru bir karar hastayı ağrıda kurtarır.Bur da dikkat edilmesi gereken en önemli konu,fıtığa yol açabilecek  etkenlerin incelenmesidir.Bazı romatizmal  faktörlerin yüksek olması fıtık oluşumuna zemin hazırlar.Genetik yani ailesel olan bu durumun hekim tarafından dikkate alınıp tedavi edilmesi gerekir.

En fazla görülen diğer önemli ağrı nedeni de sinir sisteminin yıpranmasına bağlı olarak gelişen ,bel ,boyun ve sırtın belli bölgelerinde olan kas kasılmasıdır. Uykusuzluk ,aşırı sinir,sıkıntı başlıca nedenlerdir.Ağrı bazen çok şiddetli olur ve ağrı kesicilere cevap vermez.Hasta gün boyu hep ağrı çeker ve sinirlenip yorulunca ağrısı artar.Tedavisi zor ve uzun olan bu ağrıya gerekli müdahale yapılmazsa kronik hale gelir,yaşam kalitesi düşer.

Bunların dışında bazı kas ve iskelet sistemi hastalıkları,bazı enfeksiyon türleri,devamlı yapılan yanlış ve ters hareketler ve spor yapmama …vs diğer ağrı nedenleridir.

 
Sağlıklı günler dilerim.