- Annem ve babam benden çok şey bekliyor

Adsense kodları


Annem ve babam benden çok şey bekliyor

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
hafiza aise
Tue 3 January 2012, 05:51 pm GMT +0200
Annem ve babam benden çok şey bekliyor

Aralık 2007 27.SAYI

Salim Yavuz / Aydın: Annem ve babam benden çok şey bekliyor. Mutlaka üniversiteyi kazanmamı istiyor. Okulda da derslerimin çok başarılı olmasını istiyor. O kadar çok beklentileri var ki ben bütün bunların altında eziliyorum. Onların memnun olmamalarından korkuyorum. Bir ara annem “Eğer sen şöyle bir çocuk olursan sana hakkımı helal ederim” bile demişti. Ben de başarılı olmak istiyorum ama her gün biraz daha kötü hissediyorum kendimi. Kafam hep bu düşüncelerle meşgul. Neden bana böyle davranıyorlar?

Merhaba, sanırım lise öğrencisisiniz ve üniversiteye hazırlanıyorsunuz. Ülkemiz gerçeğini göz önünde bulundurursak, ne yazık ki zorlu bir dönemdesiniz. Çocuk ebeveynin geleceğidir. Bazen ebeveynler kendi geçmişlerinde hayata geçiremedikleri ideallerini çocukları üzerinden gerçekleştirmek isterler. Bu yolla farkında olmadan hem kendi geçmişlerinin yarı kalmış bölümünü tamamlayarak telafi ederler, hem de ruhsal anlamda tatmin yaşarlar. Böylece gelecek günlerde kendilerini daha iyi hissetmek isterler. Çocuğun başarısı her ebeveyn için çok değerli ve anlamlıdır, fakat bu beklentiler çocuğun gücünü aşacak miktardaysa artık beklenti olmaktan çıkıp, yük halini alır tıpkı sizin dünyanızda olduğu gibi.

Dersleri kötü olan bir öğrenciden daha iyi notlar beklemek her anne babanın hakkıdır. Ama bazen aileler her gelen nottan daha da fazlasını isterler. Artık öğrenmek ve başarı, yerini hırsa bırakmıştır. Ailenin hırsları çocuğun üzerinde olumsuz etki yaptığından bazen kaygıya sebep olabilmekte. Kaygı çocuğun motivasyonunu azaltıp, dikkatini dağıtacağından sizde de gözlendiği gibi notlar düşebilmekte.

En önemlisi ailenin “sevgisi” ve “hakkını helal etme” isteği üniversiteye bağlamamalı. Çocuğu sadece çocuğunuz olduğu için sevmelisiniz, herhangi bir şarta göre çocuğunuzu sevmek şartlı sevgi olacağından çocuğun güven duygusu sarsılır. Aksine çocuk sevgi konusunda kendini güvende hissetmeli, alacağı sevgi şartlara bağlı olmamalı. Sistemin getirdiği zorlukları bir de ebeveynin davranışları daha da zorlaştırmamalı. Tüm ebeveynler üniversite konusunda çocuklarına sevgi ve moral vererek çocuğun kendine olan güvenini diri tutmaya çalışmalıdırlar.

Yasemin UÇAL ABDULLAH