- Umre

Adsense kodları


Umre

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
neslinur
Sun 2 May 2010, 03:55 pm GMT +0200
Nuru´l-İzah / Umre


Umre´nin Mânâsı


Umre, lügat itibariyle tâat demektir. Şer´an ise, "Beytüllah´il-•âm´ı belli bir takım fiilleri yapmak için ziyaret etmek"tir.Umre´nin HükmüUmre, (Hanefî) mezhebinde müekked sünnettir, ki en doğruda budur. Bazı ulemâ umrenin vâcib olduğunu (kayd ve) teyid nişlerdir.Umre´nin Belli Bir Zamanı Var mıdır?Umre´nin hac gibi belli bir zamanı yoktur. Senenin her günü nre yapılabilir.

Ancak özellikle şu beş günde: Arafe, bayram ve üç teşrik gün-rini tercih etmelidir. Ayrıca, ramazanda yapılması da mendupır.Umre´nin Rüknü


Umre´nin rüknü, Beytuilah´m etrafını yedi kere veya daha azla tavaf etmektir.Umre´nin VacipleriUmrenin iki tane vacibi vardır: Birisi Safa ile Merve arasında îa´y etmek, ikincisi ise (saçları) tıraş etmek veya kısaltmaktır.

.

Umre´nin Şartları


İhrama girmek umrenin şartıdır. Mekke´de bulunanlar, Hıll bölgesinde ihrama girerler. Mekke dışından umre yapmak üzere

Lrama girmek isteyenler ihrama, hac için ihrama girdikleri mîkatta girerler.Umre´nin Yapılışı


Umre yapmak isteyen bir kimse soyunur, hac bahsinde lirttiğimiz gibi temizlenir ve şöyle söyler:

"Allah´ım, ben umre yapmak istiyorum, bunu bana kolaylaş-tır ve benden kabul eyle." Sonra telbiye okur.[1] İşte umrenin ihramı budur. Mekke´ye girdiğinde Beytullah´ı tavaf eder, sonra Safa ile Merve arasında yedi defa sa´y eder. Sonra saçım tıraş eder veya kısaltır. Bunları yapanların umreleri tamamlanmış olur.--------------------------------------------------------------------------------

[1] Telbiye, hac bahsinde geçmişti.

yagmur_7-c
Fri 31 January 2014, 11:46 am GMT +0200
ALEYKÜM SELAM;
Allah bizleri de hacca veya umreye gitmeyi,peygamberimizin evini ve Allah ın evini görmeyi nasip etsin...
  :)
"ALLAH´ım, ben umre yapmak istiyorum, bunu bana kolaylaş-tır ve benden kabul eyle." Sonra telbiye okur.[1] İşte umrenin ihramı budur. Mekke´ye girdiğinde Beytullah´ı tavaf eder, sonra Safa ile Merve arasında yedi defa sa´y eder. Sonra saçım tıraş eder veya kısaltır. Bunları yapanların umreleri tamamlanmış olur.  :)

8/A
Sat 22 March 2014, 02:46 pm GMT +0200
VE ALEYNA ALEYKÜME SELAM...
Okulda da biz bu konuları öğreniyoruz...
Malum bu yıl yeni sınav sistemi olan TEOG var...İNŞALLAH bizlere de o muhteşem yerleri görmek nasip olur....

ndme8d
Sat 22 March 2014, 04:32 pm GMT +0200
hac farz umre sünnettir
umre ibadetini hac ibadeti dışında istediğiniz zaman yapa bileceğiniz bir ibadettir  ama hacda öyle değil yılın belirli günüleri yapılan bir ibadettir haccın kabul olması için arafat vakfesi yapılmak zorundadır bunu bize anlatan ve öğreten enes hocamıza teşekkür ederim bizi bu ilim dünyasına davet ettiğiniz için size şükranlarımı sunarım saolun hocam iyiki varsınız :)

7/C
Mon 16 June 2014, 09:55 pm GMT +0200
Günaha bulanmış hayatlar, kaybolmuş benlikler, çorak gönüller, O’nunla yeniden hayat buldu. Karanlığın ortasında doğan güneş, çöle inen nur, bir rahmet peygamberi Hz. Muhammed (sav).
Şimdi o kutlu beldeye, Efendimizin izinde yürümeye, O’nun misafiri olmaya, burada yaşadıklarını görürcesine hissetmeye, arınmaya, arzın kalbine kalbimizin arzı için gidiyoruz.

mevlüdekalınsaz
Mon 16 June 2014, 11:36 pm GMT +0200
Esselamü aleykum ve rahmetullah,;müslüamanların duasını süsleyen ,gidenlerin doyaamdığı o kutlu beldeye gitmek inşallah isteyen herkese nasip olur...ama sabredin hasretiyle yanan gönüller,damla damla akan göz yaşları sabredin...Mevlamız ihlasla yapılan halis duaları er ya da geç kabul buyuracağını haber veriyor...bize de doğar elbet bu büyük şans...
inşallah tez zamanda o kutlu beldeyi dünya gözüyle doya doya görürüz..Mevlam dualarımızı kabulü karin eylesin inşallah....