- Nefesinizin kıymetini bilin!

Adsense kodları


Nefesinizin kıymetini bilin!

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
mumine
Thu 4 November 2010, 05:30 pm GMT +0200
Dünya genelinde ölümlerin yaklaşık yüzde 20’si akciğer hastalıklarından kaynaklanıyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 15 bin akciğer kanseri vakası görülüyor.

Dünyada her yıl yaklaşık 4 milyon kişi kronik akciğer hastalığı, 3 milyon kişi pnömoni, 2 milyon kişi ise akciğer kanseri nedeniyle ölüyor.

Göğüs hastalıkları alanında Türkiye’nin ilk bilimsel meslek kuruluşu olan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) tarafından düzenlenen “32. Ulusal Kongre SOLUNUM 2010” Antalya’da gerçekleştirildi.

Akciğer hastalıklarından kaynaklan ve sürekli artış gösteren ölüm oranlarına dikkat çekmek amacıyla, uluslararası göğüs hastalıkları organizasyonları 2010 yılını “Dünya Akciğer Sağlığı Yılı” olarak ilan etmişti.

32. Ulusal Kongre SOLUNUM 2010 Başkanı Doç. Dr. Filiz Koşar, dünyada her yıl yüz milyonlarca insanın akciğer hastalıklarıyla yani tüberküloz, astım, pnömoni, influenza (grip), akciğer kanseri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi sağlık problemleri ile uğraştığını söyledi. Koşar, 10 milyondan fazla kişinin bu sebeplerle hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Kronik solunum hastalıklarının dünyadaki bütün ölümlerin yüzde 7’sini ve dünya çapında hastalık yükünün ise yüzde 4’ünü oluşturduğunu belirten Doç. Dr. Filiz Koşar, bu hastalıklardan en çok etkilenen grubun yaşlılar, gençler, vücut direnci düşük ve bakımdan yoksun kişiler olduğunu bildirdi.

Dünya genelindeki ölümlerin yaklaşık yüzde 20’sinin akciğer hastalıklarına bağlı oluştuğunu bildiren TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk de akciğer hastalıklarının, kalp hastalıkları ve nörolojik sorunlardan sonra en fazla görülen hastalıklardan olduğuna dikkat çekti.

SAĞLIĞI DA VURUYOR, EKONOMİYİ DE
Prof. Dr. Can Öztürk “Yılda yaklaşık 4 milyon kişi, toplum tarafından az tanınan ancak hekimler tarafından iyi bilinen bir kronik akciğer hastalığı olan KOAH nedeniyle yaşamını kaybediyor. Her yıl 3 milyon kişi pnömoni, 2 milyon kişi ise akciğer kanseri gibi akciğer sorunları nedeniyle ölüyor. Kalp hastalıklarından ölenlerin sayısının 8 milyon olduğunu düşünürsek, bu rakamların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Nitekim KOAH’lı hastalar yetişkin nüfusun yüzde 5-10’unu oluşturuyor ve sadece Avrupa ülkelerinde yılda 30 milyar Euro’luk bir ekonomik kayba yol açtığı hesaplanıyor. KOAH dışında, astım, akciğer kanseri, pnömoni, tüberküloz gibi sık görülen akciğer hastalıklarını da eklersek, sadece Avrupa Birliği ülkelerinin akciğer hastalıkları için her yıl 100 milyar Euro’nun üzerinde harcama yaptığını söyleyebiliz” dedi.

Küresel iklim değişikliğinin solunum sistemi hastalıklarını tetikleyen bir faktör olduğunu belirten Öztürk, iklim değişikliğinin biyolojik etkilerini azaltmak için; fosil yakıtların üretim ve tüketimini asgariye indirmenin, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının, insanların yeşil binalarda ve yeşil ortamlarda yaşamasını sağlamanın önemli adımlar olacağını ifade etti.

EN ÖLÜMCÜLÜ AKCİĞER KANSERİ
TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tunçalp Demir de ölümcül akciğer kanseri ve KOAH’ın en önemli nedeninin sigara olduğunu ve yaklaşık 20 milyon insanın sigara içtiği ülkemizde her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerden yaşamını yitirdiğini söyledi.

TÜSAD Koah Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Hakan Günen ise akciğer sağlığına katkıda bulunmak amacıyla 2010 yılı dahilinde birçok eğitici toplantılar düzenlediklerini bildirdi. Günen, akciğerden kaynaklanan hastalıkların önemli bir kısmının başta sigara olmak üzere zararlı gazların ve tozların solunum yolu ile alınması sonucu oluştuğundan, sigara karşıtı eylemlerin 2010 yılı dernek faaliyetlerinin merkezinde yer aldığını sözlerine ekledi.
[/color]

ceren
Wed 10 August 2016, 06:35 pm GMT +0200
Esselamu aleyküm.Nefsine hakim olan Allahın bizlere emanet ettiği bu vucuda bakan ve sigaradan alkolden yada diger zararlı alışkanlıklardan uzak kalıp vucut sağlığını koruyan kullardan olalım inşallah...

Rüveyha
Wed 10 August 2016, 10:01 pm GMT +0200
Ve aleykumusselam...Allahın verdiği bu güzel nimetleri insanoğlu heba ediyor kendi yazık ediyor..Mevlam bizleri kötü  alışkınkanlıklardan  muhafaza eylesin İnşaAllah

yagmur_7-c
Wed 10 August 2016, 10:49 pm GMT +0200
Ve aleykum selam
Mevlam her şeyin güzelini insana nasip etmiş ama insan hala.kör ve nankör maalesef....Rabbim bu guzelliklerin kör kaldirmasin inşallah....

Yağmur Gmş
Thu 11 August 2016, 12:09 pm GMT +0200
Bismillah...
Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki. Her şeyi istediğimiz zaman yapabiliyor ve sağlıklı bir şekilde nefes alıyoruz.