- İçtenlik Zor İş

Adsense kodları


İçtenlik Zor İş

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

rray
reyyan
Mon 24 October 2011, 07:22 pm GMT +0200
Tencere


Mart 2005 75.SAYI


Ferzan TOPATAN
kaleme aldı, TENCERE bölümünde yayınlandı.


İçtenlik Zor İş


Niye zor iş anlatayım.

İçten insan potansiyel avdır. Ne avı? Ne avı olacak, komiklik avı. İçten adam girdiği her mecliste, ha-ha hi-hi ile uğurlanır. İçten adam ne yapsa içtenlikle yaptığı için, o an dıştan olan adamlar arasında kabak çiçeği gibi kalır. Böylelerine kek, sazan gibi çiğ ve pişmiş yiyecek adları konur.

Neyse efendim, bir hadisten öğrendiğim kadarıyla hediyeleşmek çok güzel şeymiş. Bunu okudum ve sarsıldım. 10 yaşlarında filandım bu sarsıntı olduğunda ve birilerine hediye vermek için yanıp tutuşmaya başladım. Para yok tabii, ne vereceğiz ki? Kime hediye vereceğimizi biliyoruz. Babamıza annemize, kardeşlerimize ve arkadaşlarımıza...

Karlı bir gündü. Sahip olduğum en kıymetli şeyleri halıya dizdim. Birkaç misket, çocuk dergileri, hikaye kitapları, deniz kabuğu koleksiyonum.. Çok fedakârca bir şey yaptım, ne var ne yoksa hediye etmek için bölüştürdüm. Biraz deniz kabuğu Ünsal'a, bir Tercüman Çocuk Murat'a, Ömer misketleri sever. Hele şu misketi görse nasıl sevinirdi. Babama Senatör marka kalemimi vereyim...

Babama kalemi hemen verdim. Al baba, istersen bu kalem senin olabilir, diye. O da teşekkür etti. İşte bu kadardı. Fakat diğer arkadaşlara utanıp sıkılmadan nasıl verecektim bu hediyeleri. Bir menfaat mi beklemekteydim? Ne deyip de verecektim? Sonunda şöyle karar verdim: Akşam olunca arkadaşlarımın evine gidecek, kapılarının önüne hediyelerimi bırakacak, sonra da zile basıp saklanacaktım. Vay canına, birden bire bu fikir beni iyice sardı. Böylece ben onlara hediye verecektim ama onlar hediyeyi kimin verdiğini bilmeyeceklerdi. İçimden bunu sonsuza kadar da söylememeyi kararlaştırdım. Gözlerim doldu. Bu ne güzel bir davranıştı! Hoş, biraz tuhaf duruyor ama niyetimiz sünnete uymak.

Akşam hediyelerimi ceplerime doldurup bakkala gidiyorum diye evden çıktım. Bizimkilere de belli etmek istemiyordum. Ünsalların evine geldiğimde kapının önünde kalbim güm güm atmaya başladı. Tam o anda apartmana biri girince merdivenlerden yukarı çıkmaya başladım. Adam arkada ben önde, en üst kata kadar çıktık. Allah'tan adam dördüncü katta oturuyormuş. Aşağı inip bir an hızlıca ne yapmam gerektiğini düşündüm. Kapının önündeki ayakkabılar babasının olmalıydı. Hemen cebimdeki en sevdiğim deniz kabuklarını ayakkabının birine, bir iki misketi de diğerine yerleştirdim. Ayakkabının üstüne de geçen ayın Tercüman Çocuk dergisini koydum ve zili çalıp hemen girişteki merdiven boşluğuna saklandım. Biraz sonra babası kapıya çıktı. Nefesimi tutmuş bekliyordum. Onu görmüyordum ama salladığı küfürden babası olduğunu anladım. Kapıyı çarpıp içeri girdi. Şaşkındım. Neden sonra çıkıp baktığımda hediyeler yerli yerinde duruyordu. Son kez kapıyı çalıp apartmandan koşarak uzaklaştım. İlerideki bir ağacın arkasından içeriyi görebiliyordum. Babası çıktı, yanında da Ünsalın kızkardeşi. Kız, “kim o baba?” diye sorunca kıza da küfredip sağa sola bakınırken nihayet yerdeki dergiyi gördü ve dergiye bakarak içeri girdi. Bir süre ağacın arkasında kaldım. Hava soğuktu. Ciddi ciddi soğuktu, nefesimin buğusunu görebiliyordum. Vazgeçmemeliydim. Sırayla diğer arkadaşların hediyelerini de kapılarına bıraktım.

Eve geldiğimde içim huzur doluydu. Fakat babam işten gelmiş, bana öyle bir fırça atmıştı ki... Neymiş, ben onu kandırmışım! Bitmek üzere olan kalemi güya hediye etmiş gibi yapıp üçkağıt yapmışım! Bu haksızlıktı. Bitip bitmediği aklıma bile gelmedi ki. O kalemi seviyordum ve ondan vazgeçip babama hediye etmiştim. Yıkılmıştım.

Ama en kötüsü ertesi gündü. Sınıftaki çocuklar bir sapıktan bahsediyordu. Ünsal'ın babası ayakkabıları giymiş, deniz kabukları kırılıp ayağını kesmişti. Faciaydı. Ömer'in babası da misketleri onun koyduğunu düşünüp, sen ne zaman akıllanacaksın diye Ömer'i pataklamıştı. Murat salak birinin kapılarına dergi bıraktığını, annesinin de onunla sobayı tutuşturduğunu anlattı.

Eve dönerken tam bir kazma olduğumu düşünüyordum. Barış Manço'nun şarkısı kulaklarımda çınlıyordu: “Kazmaaaaa!..” Bir an durdum. Kimseyi memnun edememiştim. Peygamber Efendimiz'in duasını almak için hediye vermek istemiş, fakat her şeyi elime yüzüme bulaştırmıştım. Kendimi karlara sırtüstü bırakıp ağlamaya başladım. Birileri yaklaşınca kalkıp karda bir şeyler yazmaya başladım. Sonra donmuş karın üzerine bir kalp çizdim. Bunu usul usul kenarlarından delip yerinden çıkardım. Elimde kardan bir kalp vardı. Bu ne enteresan bir şeydi! Düşürmeden eve kadar koştum. Kapıyı açınca anneme uzattım. Annem baktı. Muhtemelen ne can alacak gibi zile basıyorsun diyecekken, öylece kaldı. Sonra kalbi eline aldı, kolunu boynuma dolayıp, yavrum diye beni bağrına bastı. Ben gelemem böyle şeylere. “Uf anne ya boğacaksın beni!” deyip gözleri ıslak annemi kapıda bırakıp odama kaçtım.

İşte o yıllar böyle geçti. O gün bugün içtenlikle alıklık arasındaki ince çizgiyi düşünür dururum.

Diyaloglar


- Abi ne biçim horluyorsun sen?

- Hıı horluyor muyum?

- Evet abi ya. Kes abi ya şu horlamayı!

- Peki bıçak getir

***

- Çayı ters karıştırıyorsun..

- Farkında değilim. Olsun, ne olacak ki?

- Olmaz, değiştir onu. Öyle karıştırma!

- Hasta mısın oğlum, niye karıştırmayım?

- Zaman sanki tersine dönüyor, yapma.

- Cık cık...

En Gerideki Adam


Bir sabah tramvaydan indikten sonra yavaş yavaş yürürken, benimle birlikte tramvaydan inen ve önümde yürüyen üç adamın hareketlerini izlemeye koyuldum.

En öndeki, sanki arkasından biri kovalıyormuş gibi acele adımlarla yürüyordu. Herkesi bir hayli geride bırakmıştı. Kendi kendime, “bu adam hayatta mutlaka başarılı olacaktır” diye düşündüm. Onun arkasından giden adam sakin adımlarla ilerliyordu. “Belki bu adam da hayatta bir şeyler başarabilir” dedim. En arkadaki adam ise elini kolunu sallayarak yürüyordu. “Bu adam hayatta hiç bir şey başaramaz” diye mırıldandım.

Sonra birden şunu farkettim: Ben bu adamların en arkasındayım...

(Okuyucumuz Sevgi Aykurt'a teşekkürler.)
 


sümeyra
Sun 10 June 2012, 05:02 pm GMT +0200


    Sonra donmuş karın üzerine bir kalp çizdim. Bunu usul usul kenarlarından delip yerinden çıkardım. Elimde kardan bir kalp vardı. Bu ne enteresan bir şeydi! Düşürmeden eve kadar koştum. Kapıyı açınca anneme uzattım. Annem baktı. Muhtemelen ne can alacak gibi zile basıyorsun diyecekken, öylece kaldı. Sonra kalbi eline aldı, kolunu boynuma dolayıp, yavrum diye beni bağrına bastı. Ben gelemem böyle şeylere. “Uf anne ya boğacaksın beni!” deyip gözleri ıslak annemi kapıda bırakıp odama kaçtım.

İşte o yıllar böyle geçti. O gün bugün içtenlikle alıklık arasındaki ince çizgiyi düşünür dururum.


    Yazan kardeşim anlamış olmalı.. Bu dünya mükafat ve ücret yeri değil..Hizmet ve çalışma yeri..Mükafatlar, öbür alemde inşaallah..

Hadice
Mon 11 June 2012, 11:40 pm GMT +0200
Emeğine sağlık kardeşim..
Bazen yaptığımız hataların hiçde farkında olamayabiliyoruz..

Yağmur Gümüş 8-B
Wed 18 November 2015, 04:59 pm GMT +0200
Bismillah...
Allah herkese içten olmayı nasip etsin. Bir insan ne kadar içten olmaya çalışsa da bir davranışı içten olmadığını gösterir.
Allah cc. razı olsun...