- Görmez iftarını engelli vatandaşlarla birlikte yaptı

Adsense kodları


Görmez iftarını engelli vatandaşlarla birlikte yaptı

Smf Seo Versiyon , -- Seo entegre sistem.

Array
ehlidunya
Thu 1 August 2013, 02:52 pm GMT +0200
Diyanet İşleri Başkanı Görmez iftarını engelli vatandaşlarla birlikte yaptı...

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün engelli vatandaşlara yönelik düzenlediği iftar yemeğine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de katıldı.

Yeryüzündeki en büyük engelliliğin gönül engelliliği olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Yeryüzünde en büyük engellilik, gönül engelli olmaktır. Diğerlerinin tamamı geçicidir. Biz öyle bir inancın mensuplarıyız ki, bizim inancımızda dünya hayatı sonsuz hayatın başlangıcıdır. Bu geçici dünya hayatı bazılarımız için bir gün, bazılarımız için on yıl, bazılarımız için de yüz yıl kadar sürer. Sonra sonsuz bir hayat var ve o sonsuz hayat için en büyük tehlike gönül engelli olmaktır. Gönülde, yürekte, kalpte yaratıcıya yer vermemek, sevgiye, saygıya, merhamete, şefkate yer vermemektir. Onun için en büyük tehlike insanlığın önündeki engellerdir. Siz bu engelleri kaldırma konusunda bize yardımcı oluyorsunuz.” dedi.

Millet olarak insanlığın önündeki engelleri kaldırmak için engelli vatandaşlardan çok şey öğrenildiğini kaydeden Başkan Görmez, “Engelli olmak başka bir şey, insanlığın önünde engellerin olması başka bir şeydir.  Sizin telkinlerinizle, sözleriniz ve davranışlarınızla insanlığın önündeki engelleri kaldırmayı öğreniyoruz.” diye konuştu.

Kamu hizmetlerinde yıllarca engelli vatandaşların ihmal edildiğini ancak son yıllarda bu ihmalin düzeltilmesi konusunda çalışmaların olduğunu belirten Başkan Görmez şöyle devam etti;

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak son yıllarda cami içinde ve dışında din hizmetlerinde engelli kardeşlerimizin varlığı dikkate alınıyor. Bu gecikmişliğin telafisi olarak camilerimiz engelli vatandaşlarımıza göre dizayn ediliyor. Her ilde, ilçede, beldede en az birkaç camimizi engelli kardeşlerimizin rahatlıkla gelip mihraba en yakın yerde, imamın arkasında namazını kılacak şekilde düzenliyoruz.”

İşitme engelliler için dünyada ilk örneği olacak temel dini kavramlar sözlüğünün yayınlanacağının müjdesini veren Başkan Görmez, Braille alfabesiyle Kur’an öğrenme klavuzu ve sesli kitap gibi çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

İftar programına Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, çeşitli STK’lar ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.

diyanet duyurular