ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Eğitim > Yetişkin Din Eğitimi > Çocuklara Sevgi ve Şefkat
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çocuklara Sevgi ve Şefkat  (Okunma Sayısı 636 defa)
14 Temmuz 2010, 13:40:17
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 14 Temmuz 2010, 13:40:17 »B. Çocuklara Rahmet
 

 1. Çocuklara Sevgi ve Şefkat

 

Peygamberimizin rahmet olma sıfatının bir yansıması da çocukla üzerinde olmuştur. Hayatının her cephesi rahmet ve şefkat olan peygamberimiz, çocuklara karşı da son derece şefkatli davranır, onları kesinlikle kırmaz, çocukça davranış­lar ve oyunlarla onları oyalardı.

Onun çocuklara karşı ilgisi, Arap toplumunun alışkın ol­madığı bir yoğunlukta idi. Bir keresinde onun çocukları öpüp koklamasını gören Sahabe'den el-Akra bin Habis, bu burumu hayretle karşılamış ve on tane çocuğu olduğunu, hiçbirini böyle öpüp koklamadığını söylemiştir. Buna cevaben Hz. Peygamber "Merhamet etmeyene merhamet edilmez" diyerek tepki gös­termiştir. Benzeri bir durumda bir Bedevînin "Demek siz çocuk­ları öpüyorsunuz" demesine, "Allah senin kalbinden merhame­ti kaldırmışsa ben ne yapabilirim?" cevabım vermiştir. [395]Şu sözleri ile de bu konu da son sözü söylemiştir: "Küçüklerimize şefkat göstermeyen bizden değildir."[396] Bu sözleri ile aynı za­manda da kişinin merhamet sahibi olma ölçüsünün, çocuklarla olan ilişkisinde ortaya çıkacağını da belirtmiştir.

Akra'nın ve Bedevi'nin çocuklara karşı tutumunun o za­man toplumda kabul gören, yaygın tutum olduğunu söyleyebili­riz. Çocuğa karşı tavırların, ilgiden ve sevgiden yoksun olduğu bir toplumda, Peygamberimizin bu davranışları ayrı bir anlam azanmaktadır.

Onun çocuklara olan sevgi ve şefkatini, somut olarak, azatlı kölesi Zeyd b. Harise ile hizmetinde olan Enesb. Mâ­li k'in sözlerinde bulabiliriz. Önce Zeyd b. Harise olayına ba­kalım. Bu olayı Abdullah Özbek'in yorumlarıyla görelim:

"Arabistan'da bitmek tükenmek bilmeyen baskın savaş­larından birinde Zeyd b. Harise adında bir Arap delikanlısı, esir düşer ve köle olarak oradan oraya satılır. Böylece bir çok el değiştirir. Sonunda Mekke'ye ulaşır. Ve sonunda Hz. Mu-hammed tarafından satın alınır. Bir müddet sonra, bu kölenin babası ve akrabaları, bir miktar fidye parası alıp, canlarını dişlerine takarak Mekke'nin yolunu tutar. Zeyd'in babası ve amcası Hz. Muhammed'in yanına gidip, bu ziyaretlerinin ger­çek sebebini açıklarlar. Hz. Muhammed şöyle bir açıklama yapar:

"Size karşı büyük bir yakınlık duyuyorum. Fakat sizin oğlunuz burada benim oğlumdan farksızdır. Bunu kendisinden sorunuz; şayet sizinle gitmek isterse, sizden hiçbir fidye al­maksızın onun ayrılmasına izin vereceğim,"

Daha sonra durumu oğullarına açıklarlar. Zeyd'in ceva­bı enteresandır:

"Ben efendimin şahsında öyle bazı şeyler gördüm ki, bun­ları her şeye ve herkese tercih ederim." [397]

Sonra Hz. Muhammed Zeyd'i çağırarak fikrini sorar:

"İster benimle kal, ister babanla git!" Bu söz karşısında Zeyd kararlı bir şekilde cevap verir:

"Ben hep seninle kalacağım!"

Hep Hz. Muhammed'le kalır Zeyd. Kölelik içinde en büyük hürriyeti, ana baba, amca ve akraba içindeki hürriyete tercih etmiştir. Bunun üzerine Zeyd'in babası ve amcası üzgün bir halde, fakat çocuklarının durumundan tamamen emin, huzur içinde kendi yurtlarına dönüp giderler. Daha sonra Hz. Mu-hammed Zeyd'i azad ederek, örfe dayalı olan hürriyetini ve­rir, üstelik evlâtlık edinir. [398]

Görüldüğü gibi Zeyd, o güne kadar Hz. Muhammed'den gördüğü ilgi ve sevgiyi göz önünde bulundurmuş ve onun yanın­daki sevgi ve şefkatten beslenen köleliği, ailesinin yanındaki hürriyete tercih etmiştir. Sevgi ve şefkatin bu derece engin olması rahmet sıfatına bir tecellîdir.

İkinci olay Enes b. Mâiik'in sözleridir. Çocuk yaşlarında, on yıl Hz. Peygambere hizmet eden Enes, bu süre içinde Pey­gamberimizin kendisine bir kere bile "Öf!" demediğini, yaptığı herhangi bir iş için "Niye yaptın?" veya yapmadığı bir iş için de "Niye yapmadın ?" demediğini söylemektedir. [399] On yıl yanında yaşayan çocuğa bir kere bile tepki göstermemek, ancak rahmet olma vasfına sahip olana mahsustur. [400]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Çocuklara Sevgi ve Şefkat
« Posted on: 19 Ağustos 2019, 03:02:05 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çocuklara Sevgi ve Şefkat rüya tabiri,Çocuklara Sevgi ve Şefkat mekke canlı, Çocuklara Sevgi ve Şefkat kabe canlı yayın, Çocuklara Sevgi ve Şefkat Üç boyutlu kuran oku Çocuklara Sevgi ve Şefkat kuran ı kerim, Çocuklara Sevgi ve Şefkat peygamber kıssaları,Çocuklara Sevgi ve Şefkat ilitam ders soruları, Çocuklara Sevgi ve Şefkatönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &