ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Cuma Vaazı > Vaaz Projeleri > İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları  (Okunma Sayısı 1682 defa)
27 Eylül 2010, 09:40:22
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.703Site
« : 27 Eylül 2010, 09:40:22 »İSLAM’DA EVLİLİK VE KARI KOCA HAKLARI


N. Sabri AKIN


I- Konunun Plânı

A-Evliliğin Mahiyeti
B-İslam’da Evlilik
C-Kur’an’da Evlilik
D-Hadislerde Evlilik
E-Evliliğin faydaları
1-Ferdi(bedeni ve sıhhi) faydaları
2-Sosyal faydaları
3-Ahlaki faydaları
F-Bekarlığın zararları (Toplumun çöküşü)
G-Evliliğin mesuliyeti(Evlenecek çiftlerin evlilik ve çocuk eğitimi konularında yeterince bilinçlendirilmelerinin gerekliliği)
H-Eş seçimi
1-Erkekte aranan özellikler
2-Kadında aranan özellikler
I-Evlilik akdi (nikah-mehir) ve düğün merasimi
J-Eşlerin Birbirine Karşı Hak ve Vazifeleri
1.Kocanın görevleri (Kadının kocası üzerindeki hakları)
2.Hanımın görevleri (Erkeğin hanımı üzerindeki hakları)

II- Konunun Açılımı ve İşlenişi

Konuya evlilik kavramı ve mahiyeti açıklanarak başlanır. Daha sonra ilgili ayet ve hadislerle evliliğin İslam’daki yeri ve önemi anlatılır. Evliliğin faydalarından ve bekarlığın zararlarından bahsedilerek ailenin önemi misallerle izah edilir. Evliliğin insan fıtratının bir gereği olduğu hususu, başta Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) olmak üzere, diğer Peygamberler ve Allah’ın salih kullarından misaller verilerek açıklanır. Bu arada evliliğin getirdiği sorumluluklar konusunda gençlerin bilinçlendirilmesi hususuna değinilir. Ayrıca eş seçimi, nikah ve düğün merasimleri ile eşlerin birbirine karşı görev ve sorumlulukları ayet ve hadisler ışığında açıklanır. Vaazın sonunda konu özetlenir ve kısa bir dua ile bitirilir.

III- Konunun Özet Sunumu

Toplumu meydana getiren öğelerin başında aile gelmektedir. Ailenin oluşması için de evlilik gereklidir. Evlilik ise, Allah'ın koyduğu prensipler çerçevesinde bir erkekle bir kadın arasında yapılan bir akitle meydana gelir.Evlilik fıtri bir olgudur. İslâm dininde (ruhbanlık) evlenmeme, dünya ile irtibatı kopararak yalnız başına yaşama yoktur.
İslam dininde evlenme teşvik edilmiş, evlenmenin kolaylaştırılması, nişan, nikah ve düğün törenlerinde gösteriş ve israftan kaçınılması tavsiye edilmiştir. Ayet ve hadislerle karı-kocanın birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları belirtilmiştir. Kuşkusuz belirlenen kurallara uyulduğu takdirde sağlıklı bir yuva kurulacak ve kurulan bu yuvada aile fertleri ömür boyu mutlu bir hayat sürerler. Evliliğin ferdi, sosyal ve ahlaki bir çok yararları vardır. Bu yararların başında insan varlığının devamı ve nesebin korunması gelmektedir. Evlilik sayesinde,toplumundaki bir kısım hastalıklar asgariye iner, bireyler rûhî ve nefsi rahatlığa kavuşurlar. Bu sayede toplum, zinânın bir sonucu olarak ortaya çıkacak olan bulaşıcı hastalıklardan kurtulmuş; hayasızlığın yayılması önlenmiş ve harama giden yollar kapanmış olur.
Evlenip yuva kurmak isteyen kişi, nikahın önemini, evliliğin sorumluluk ve mahremiyetini, hayat arkadaşını seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini ve eşine, çocuklarına ve akrabasına karşı vazifelerinin neler olduğunu, önceden öğrenmelidir. Her konuda bizler için en güzel örnek olan Peygamber efendimiz, evlilik ve aile hayatı hususunda da biz Müslümanlar için en güzel numunedir. O halde onu kendimize rehber edinmeli ve gösterdiği nurlu yolda yürümeliyiz ki aile ve toplum hayatımız huzurlu ve mutlu, ahiretimiz parlak olsun.

IV- Konu İşlenirken Başvurulabilecek Bazı Ayetler

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

"Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır."
وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ
“Onlarla iyi geçinin.” 
Konu ile ilgili başvurulabilecek diğer ayetler:

Bakara, 2/221, 228, 233, 237; Nisa, 4/12, 19, 34, 35; En’am, 6/151; Nahl, Nisa: 4/34 16/72; İsra, 17/32; Nur, 24/31, 32, 33; Rum, 30/21;  Hucurat, 49/13; Tahrim, 66/6;

V- Konu İşlenirken Başvurulabilecek Bazı Hadisler

جاءَ ثَلاثُ رَهْطٍ إلىَ بُيوُتِ أزْوَاجِ النَّبِيِّ صلىَّ اللهُ عليه وَسلَّمَ، يَسْألُونَ عَنْ عِبادَةِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَليْهِ وَسلَّمَ، فَلَّماَ أُخْبِرُوا كَأنَّهُمْ تَقاَلُّوهاَ، فَقاَلوُا: أيْنَ نَحْنُ مِنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عليه وسلَّمَ؟ قَدْ غَفَرَ اللهُ لَهُ ماَ تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ وَماَ تَأخَّرَ، قالَ أحَدُهُمْ: أماَ أناَ فَإنِّي أُصَلِّي اللَّيْلَ أبَداً، وَقالَ آخَرُ: أناَ أصُومُ الدَّهْرَ وَلاَ أَفْطِرُ، وَقالَ آخَرُ: أناَ أعْتَزِلُ النِّساَءَ فَلاَ أتَزَوَّجُ أبَدًا، فَجَاءَ رَسولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقالَ: (أنْتُمْ الَّذِينَ قُلْتُمْ كَذاَ وَكَذَا؟ أماَ وَاللهِ أنىَّ لَأخْشاَكُمْ لِلَّهِ وَأتْقاَكُمْ لَهُ، لَكِنيِّ أصُومُ وَأُفْطِرُ، وَأُصَليِّ وَأرْقُدُ، وَأتَزَوَّجُ النِّساَءَ، فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتيِ فَلَيْسَ مِنيِّ).

Üç heyet, Resulullah'ın yanına gelerek, onun ibadetini sordular. Kendilerine Allah Resulü'nün ibadeti hakkında bilgi verilince, -Onun ibadetini az bulacaklar ki şöyle dediler: "Resulullah ile biz bir olabilir miyiz! Onun geçmişteki ve gelecekteki günâhlârı bağışlanmıştır. İçlerinden biri tüm geceyi namaz kılmakla geçireceğini, diğeri devamlı oruç tutacağını ve üçüncüsü de kadınlara yaklaşmayacağını ifade ettiler." Daha sonra Rasûlullah (s.a.s.) bu durumu öğrenince onları çağırıp şöyle buyurdu: "Allah'a yemin olsun ki ben sizin Allah'tan en çok korkanınız ve O'ndan en fazla sakınanızım; fakat zaman zaman oruç tutar ve iftar ederim; namaz kılar ve uzanıp yatarak istirahatte bulunurum; kadınlarla da evlenirim. Benim sünnetimden yüz çeviren benden (benim ümmetimden) değildir."
ياَ مَعْشَرَ الشَّباَبِ مَنِ اسْتَطاَعَ مِنْكُمْ الباَءَةَ فَلْيَتَزَوَّجْ، وَمَنْ لَمْ يَسْتَطِعْ فَعَلَيْهِ بِالصَّوْمِ فَإنَّهُ لَهُ وِجاَءٌ

"Ey gençler, sizden evlenmeye gücü yeten kimse hemen evlensin; zira evlilik gözü haramdan en iyi koruyan ve tenasül uzvunun en sağlam kalesidir. Evlenmeye imkânı olmayan ise oruç tutsun; zira oruç şehveti kırmaktadır.   
قِيلَ لِرَسولِ اللهِ أيُّ النِّساءِ خَيْرٌ قاَلَ اَلَّتِي تَسُرُّهُ إذاَ نَظَرَ وَتُطِيعُهُ إذاَ أمَرَ وَلاَ تُخَالِفُهُ فِي نَفْسِهاَ وَماَلِهاَ بِماَ  يَكْرَهُ

" Hz. Peygamber’e (s.a.v) “Hangi kadın daha hayırlıdır?” diye soruldu; o da:", Kocası yüzüne baktığı zaman onu sevindiren, emrettiği vakit itaat eden, yanında bulunmadığı vakit malını ve iffetini koruyandır"  cevabını vermiştir. 
تُنْكَحُ المَرْأةُ لِأرْبَعٍ: لِماَلِهاَ وَلِحَسَبِهاَ وَجَماَلِهاَ وَلِدِينِهاَ، فَاظْفَرْ بِذَاتِ الدِّينِ تَرِبَتْ يَدَاكَ


“Kadın dört (hal ve sıfatı) için nikâh olunur: Malı için, soyu için, güzelliği için, dîni için. (Ey mümin sen bunlardan) dindâr olanı tercih et”.
اسْتوْصُوا بِالنِّساءِ خيْراً ، فإِنَّ المرْأَةَ خُلِقَتْ مِنْ ضِلَعٍ ، وَإِنَّ أَعْوَجَ ماَ فِي الضِّلَعِ أَعْلاَهُ ، فَإِنْ ذَهَبْتَ تُقِيمُهُ كَسَرْتَهُ ، وإِنْ تَرَكْتَهُ ، لَمْ يَزَلْ أَعْوَجَ ، فَاسْتَوْصُوا بِالنِّسَاءِ ». وَفِي رِوَايَةٍ فِي الصَّحِيحَيْنِ:« المرْأَةُ كَالضِّلَعِ إِنْ أَقَمْتَهاَ كَسَرْتَهَا ، وَإِنِ اسْتَمْتعْتَ بِهَا،اِسْتَمْتَعْتَ وَفِيهاَ عِوَجٌ». وَفيِ رِوَايَةِ لِمُسْلِمٍ : « إِنَّ المرْأَةَ خُلِقَتْ مِنْ ضِلَعٍ ، لَنْ تَسْتقِيمَ لَكَ علَى طَرِيقَةٍ ، فَإِنْ اسْتَمْتَعْتَ بِهَا ، اِسْتَمتَعْتَ بِهَا وفِيها عِوَجٌ ، وإِنْ ذَهَبْتَ تُقِيمُهاَ كَسَرْتَهَا ، وَكَسْرُهَا طَلاَقُهاَ.

“Kadınlara iyi davranmanızı tavsiye ediyorum; vasiyyetimi tutunuz. Zira kadın kısmı kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Kaburga kemiğinin en eğri yeri üst tarafıdır. Eğri kemiği doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Kendi hâline bırakırsan, yine eğri kalır. Öyleyse kadınlar hakkındaki tavsiyemi tutunuz. ”
Buhârî ile Müslim’deki diğer bir rivayete göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kadın kaburga kemiği gibidir. Onu doğrultmaya kalkarsan kırarsın. Eğer ondan faydalanmak istersen bu hâliyle de faydalanabilirsin. ”
Müslim’deki bir başka rivayete göre ise Peygamber aleyhisselâm şöyle buyurdu:
“Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hep seni hoşnut edecek şekilde davranamaz. Eğer ondan faydalanmak istersen bu hâliyle de faydalanabilirsin. Şayet doğrultayım dersen kırarsın. Kadının kırılması da boşanmasıdır. ”
عن عبد اللَّه بن زَمْعَةَ رضي اللَّهُ عنه ، أَنه سمعَ النبيَّ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم يخْطُبُ ، وَذَكَرَ النَّاقَةَ وَالَّذِى عَقَرَهَا ، فَقالَ رَسولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّمَ : "إِذِ انْبَعَثَ أَشْقَاهَا"  اِنْبَعَثَ لَهاَ رَجُلٌ عَزِيزٌ، عاَرِمٌ مَنِيعٌ فِي رَهْطِهِ. ثُمَّ ذَكَرَ النِّساءَ ، فَوَعَظَ فِيهِنَّ ، فَقالَ : يَعْمِدُ أَحَدُكُمْ فَيَجْلِدُ امْرأَتَهُ جَلْدَ الْعَبْدِ فلَعلَّهُ يُضاَجِعُهَا مِنْ آخِرِ يَوْمِهِ  ثُمَّ وَعَظَهُمْ فِي ضَحِكِهِمْ مِن الضَّرْطَةِ وَقالَ : لِمَ يَضْحَكُ أَحَدُكُمْ مِمَّا يَفْعَلُ ؟.
Abdullah İbni Zem`a radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber aleyhisselâm’ı birgün hutbe okurken dinledi.
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Sâlih aleyhisselâm’ın dişi devesinde...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.320


View Profile
Re: İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları
« Posted on: 21 Mayıs 2018, 00:50:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları rüya tabiri,İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları mekke canlı, İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları kabe canlı yayın, İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları Üç boyutlu kuran oku İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları kuran ı kerim, İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları peygamber kıssaları,İslamda Evlilik ve Karı Koca Hakları ilitam ders soruları, İslamda Evlilik ve Karı Koca Haklarıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &