๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Tıp Dünyası => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 13 Haziran 2011, 16:23:41Konu Başlığı: Yüz felcine karşı sakız çiğneyin
Gönderen: Sümeyye üzerinde 13 Haziran 2011, 16:23:41
Yüz felcine karşı sakız çiğneyin


Sıcak havalarda kullandığımız klimaların önünde direkt olarak kesinlikle oturulmaması gerektiğinin altını çizen Nöroloji Uzmanı Dr. Nilay Değirmenci, uzun seyahatlerde de mutlaka arabaların camlarının kapalı olması gerektiğini belirtti.
Yazın da direkt klimaların önüne oturmak, araç klimalarını yüzünüze üfleyecek şekilde yönlendirmek, araba camlarını uzun süre açık tutmak yüz felci riskini artırır. Değirmenci, soğutucuların bilinçsiz kullanımı da yüz felcine sebep olabileceği akıldan çıkarılmamalı. Bu nedenle evinizdeki klimaların sıcaklık ayarını 25 derecenin altına indirmeyin. İlk açtığınızda soğutmayı da kademeli olarak yapın. Yoğun rüzgâra maruz kalmak, yüz felci dışında ayrıca akut sinüzit ve ortakulak iltihabı gibi ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına da yol açtığını unutmamak gerekmektedir" diye konuştu.


KASLARINIZI GÜÇLENDİRİN


Araba kullanırken uzun süre yoğun rüzgar altında kalanların yüz sinirinde ödeme bağlı yüz felci geliştiğine dikkat çeken Dr. Değirmenci, "Ödem, yüz kaslarıyla beyin arasındaki sinir iletişimini engelliyor. Bu nedenle kişinin yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kalkıyor. Ödemden göz yaşı, tükürük, işitme ve tat duyularını harekete geçiren sinirler de zarar görmektedir. Sakız çiğnemek yüz ve çene kaslarını güçlendirerek yüz felcine karşı önleyici bir kalkan gibidir" dedi.


Yeni Şafak