๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Tıp Dünyası => Konuyu başlatan: Safiye Gül üzerinde 21 Eylül 2011, 13:56:40Konu Başlığı: Uzman hekimlerin aile hekimliğine ilgisi
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 21 Eylül 2011, 13:56:40
Uzman hekimlerin aile hekimliğine ilgisi!

BİR GÖZLEM, BİR DEĞERLENDİRME

Aile Hekimliği


Başlıkta yansıtmaya çalıştığım gibi bir gözlemimi ve buna bağlı değerlendirmemi paylaşmak istiyorum. Konu aile hekimli ile ilgili.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı küçük bir yataklı tedavi kurumunda çalışıyorum.

İmza dosyası üzerine iliştirilmiş bir duyuru ve bu duyuruya gösterilen ilgi ilgimi çekti!

“Aile Hekimliği”kursu açılacağı duyurulmuş ve bu duyuru 10 dolayında hekimin ilgisini çekmiş. Katılma isteklerini bildirenlerin tümü uzman hekim.

Bir haftalık bir eğitim sonunda katılımcılar “aile hekimi” olma hakkı kazanacaklarmış. Hemen değilse de günün birinde fırsat bulduklarında değerlendirmeleri söz konusu olabilecektir.

Uzman hekim farklı bir amaçla, özel bir alana odaklanmış insan gücü demektir. 40 dolayında uzman hekimin çalıştığı bir kurumda 10 uzman hekimin bu duyuruya ilgi göstermiş olması önemlidir düşüncesindeyim.

Kısa süreli bir eğitimle “aile hekimi” olunabilmesi “aile hekimliği kurumu”nu küçümsemenin yanı sıra; uzman hekimlerin ilgisi , “mutsuz hekim” olgusunun ete kemiğe bürünmesi anlamına da gelir.

Öznesiz eylem ol(a)mayacağı düşünüldüğünde sağlık hizmetinin öznesi de başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarıdır.

Uzman hekimlerin hemen olmasa da günün birinde karşılarına çıkabilecek bir “aile hekimliği” pozisyonuna ilgi gösterir olmaları çok anlamlı ve önemli bir bulgudur.

Memnuniyet, kalite, verimlilik, yönetişim gibi tılsımlı kavramlar aracılığı ile sisteme yönelik ilgi içinde oldukları izlenimi veren yönetimlerin bu önemli bulguyu da irdelemeleri ve olası nedenleri konusunda çözümlemede bulunmalarını beklemek en doğal hakkımızdır.

Bir uzman hekimi kendi konumuyla pek de ilintili olmayan bir alanda çıkış yolu aramaya yönelten nedenin araştırılması ve ortaya çıkartılması gerekir!

Ceyhun BALCI