ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Tıp Dünyası => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 22 Mayıs 2011, 15:02:48Konu Başlığı: Sigarayı bırakın hayatta kalın
Gönderen: Sümeyye üzerinde 22 Mayıs 2011, 15:02:48
Sigarayı bırakın hayatta kalın  Akciğer kanseri teşhisi konulan hastaların sigarayı bırakırsa, yaşama ihtimalleri iki kat artabiliyor.
İngiliz Tıp Dergisi (BMJ)'nde yayınlanan çalışmada, sigara içenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin içmeyenlere göre yüzde 20 fazla olduğu zaten biliniyordu. Ancak, İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, akciğer kanseri teşhisi koyulduktan sonra hastanın sigarayı bırakmasının faydalı olup olmadığına baktılar.

Konuyla ilgili 10 araştırmanın sonuçlarını inceleyen araştırmacılar, kanser teşhisinden sonra, sigarayı bırakan hastaların yaşam şansının yüzde 63-70, sigaraya devam edenlerin ise yüzde 29-33 olduğunu açıkladılar.

Araştırmacılar, akciğer kanserine yakalanılsa bile, hiçbir zaman sigarayı bırakmak için çok geç olmadığına dikkat çektiler. Tüm dünyada en yaygın görülen kanserlerden biri akciğer kanseri, İngiltere'de her yıl 39 bin akciğer kanseri teşhis ediliyor. Akciğer kanserini ise göğüs kanseri takip ediyor.


Zaman