ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tıp Dünyası > Sağlığa zararlı değil
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sağlığa zararlı değil  (Okunma Sayısı 249 defa)
12 Ekim 2010, 00:44:39
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 12 Ekim 2010, 00:44:39 »Cep telefonları ve baz istasyonları aklandı
Elektromanyetik alanların biyolojik etkilerini tartışmak ve son bilimsel çalışmaları paylaşmak amacıyla Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesinde biraraya gelen 200 bilimadamı, elektromanyetik alanlar ve özellikle cep telefonlarının sağlığa zararı olmadığını ortaya koydu.

 Kefaluka Otel'de düzenlenen ''Elektromanyetik Alanların Biyolojik Etkileri'' konulu toplantı başladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan ve Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmed Özkan tarafından düzenlenen etkinlikte, elektromanyetik alanların biyolojik etkileri üzerine yapılan araştırmalar, değerlendirmeler, deney sonuçları, modelleme ve simülasyon, politika, güvenlik ve standardizasyon gibi konular üzerine yapılan farklı araştırmalar değerlendirildi. Prof. Dr. Kalkan, "Şehir şebeke cereyanıyla çalışan cihazlardan baz istasyonları, telsiz, televizyon ve telefon gibi iletişim cihazları, hattâ tıpta kullanılan iyonize edici veya iyonize etmeyen enerji yayan cihazlara kadar tümünün yaydıkları alanlar canlılarla etkileşebilir. Bunların olumsuz etki yapmaması için standartlar bilimsel olarak belirlenmiştir. Bu standartların sürekli gözden geçirilmesi gerekir. Ayrıca bu alanlar kullanılarak canlıların yapısal özellikleri çözümlenip mümkünse tedavi amaçlı yeni cihazlar geliştirilebilir. Elektromanyetik alanların yalnızca olası zararlı etkilerinin azaltılması değil, bu alanların tedavi veya tıpta çeşitli amaçlarla kullanılması önemli hedeflerden biridir." dedi.
Slovenya Ljubljana Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Slovenya Non-İyonize Radyasyon Enstitüsü'nden Prof. Dr. Bor Kos ise elektromanyetik alanların hamilelere etkisinin olmadığını bildirdi. Anne ve karnındaki bebeğin elektromanyetik alanlara maruz kalması sonucu sağlıklarında ne gibi değişiklikler olabileceğini araştıran Prof. Dr. Kos, araştırmanın 30 haftalığa kadar olan hamileler üzerinde yapıldığını kaydetti.

Elektromanyetik dalgaların insan sağlığına etkisi ve nasıl tedavi amaçlı kullanılabileceğine ilişkin bilimsel çalışmaların konu edildiği uluslararası toplantıda, baz istasyonları ve cep telefonlarının sağlığa etkisi tartışıldı. Bilimadamlarının yaptığı deneylerde beyin kanseri, kan değerleri ve bağışıklık sistemi üzerine etkilerinin araştırıldı, sonuçta kesin bir bulguya rastlanmadığı belirtildi. İtalya'nın Yeni Teknolojiler, Enerji ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Ajansı Radyasyon Biyolojisi ve İnsan Sağlığı Ünitesi'nden bir grup bilimadamının yaptığı araştırma ise elektromanyetik dalgaların bağışıklık sistemi üzerinde zararlı etki oluşturmadığını ortaya çıkardı. Francesca Nasta, Manolo Sambucci ve Federica Laudisi'nin fareler üzerinde yaptığı çalışmada, elektromanyetik dalgaların bağışıklık sistemine etkileri araştırıldı. Deney hayvanlarına kilogram başına 1 ile 4 volt arasında elektromanyetik dalga verildikten sonra merkezî ve bölgesel organlarda nasıl bir değişiklik yaptığına bakılan araştırmanın sonucunda, anne karnında ve çocukluk dönemindeki farelerin bağışıklık sistemine zarar verici etkisi olmadığı görüldü.

Polonya Ulusal İş Tıp Merkezi Enstitüsü'nden Elzbieta Gadzicka'nın yaptığı araştırma da cep telefonu ve baz istasyonlarının insan sağlığına etkisi olmadığını ortaya çıkardı. Gadzicka, baz istasyonlarına yakın yerlerde yaşayanların sağlık durumlarını araştırdı. Araştırma, Polonya'nın beş bölgesinde yer alan binalarda, 319'u kadın ve 181'i erkek olmak üzere 420 hane halkının katılımıyla yapıldı. Araştırma bulgularına göre katılımcıların yüzde 53,6'sının sağlık durumunun oldukça iyi olduğu değerlendirildi. İlginç bir bulguya da rastlayan Gadzicka, baz istasyonundan 100-150 metre uzakta oturan katılımcıların yüzde 57'sinin, daha da uzakta oturanlyara oranla baş ağrılarında azalma olduğunu ortaya koydu.

Cihan

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sağlığa zararlı değil
« Posted on: 21 Eylül 2019, 03:54:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sağlığa zararlı değil rüya tabiri,Sağlığa zararlı değil mekke canlı, Sağlığa zararlı değil kabe canlı yayın, Sağlığa zararlı değil Üç boyutlu kuran oku Sağlığa zararlı değil kuran ı kerim, Sağlığa zararlı değil peygamber kıssaları,Sağlığa zararlı değil ilitam ders soruları, Sağlığa zararlı değilönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &