ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Tıp Dünyası => Konuyu başlatan: Safiye Gül üzerinde 10 Kasım 2011, 15:16:04Konu Başlığı: Kulak çınlamasının 32 nedeni
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 10 Kasım 2011, 15:16:04
Kulak çınlamasının 32 nedeni!

Türk bilim adamları birçok insanın şikayet ettiği kulak çınlamasının nedenleri üzerinde çalışıyor.

Yapılan çalışmalar ve elde edilen veriler 32 farklı nedenle kulağın çınladığını ancak bunun yüzde 10'unun nedeninin bilenebildiğini ortaya koydu.

9 Eylül Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında kulak çınlama mekanizması oluşturuldu. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji ve Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ramazan Bal ve Doç. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay'ın 9 Eylül Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü "Kulak Çınlaması" çalışması Antalya'da düzenlenen "Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi 30. Ulusal Kongresi"nde birincilik ödülü aldı.

Prof. Dr. Ramazan Bal, oluşturdukları kulak çınlaması modeliyle birçok insanın şikâyetçi olduğu çınlamanın nedenlerini araştırdıklarını söyledi. Çınlamada en önemli faktörün yüksek desibelde ses olduğunun altını çizen Bal, "Yaptığımız şey kulak çınlamasının nasıl ortaya çıktığını anlamaya çalışmak. Çınlamanın nedenlerini insanlar üzerinde çalışmamız çok mümkün değildi bu yüzden de hayvanlar üzerinde bir kulak çınlaması modeli ürettik. Sağlıklı bir hayvana akustik travma dediğimiz yüksek gürültülü bir ses verdiğimizde kulak çınlaması oluşuyor bu sesin aralığı 110 veya 120 desibel gibi." şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ise çınlamaların 32 farklı nedeninin olabileceğini dile getirdi. Alpay, çınlamalardan korunmak için öncelikle gürültüye maruz kalmamak gerektiğine vurgu yaptı. Bilimsel anlamda çınlamaların ancak yüzde 10'unun tespit edilebildiğini ifade eden Alpay, çalışmalarının bilimsel anlamda çınlamalar hakkında daha fazla veriyi ortaya koyabileceğini belirtti.