๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Tıp Dünyası => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 03 Haziran 2011, 15:55:10Konu Başlığı: Bel ağrılarının yüzde 95 i bel fıtığı değil
Gönderen: Sümeyye üzerinde 03 Haziran 2011, 15:55:10
Bel ağrılarının yüzde 95'i bel fıtığı değil


Omurga ve bel sağlığını genç yaşlarımızdan itibaren korumamız gerekiyor.
Bu konudaki yetersiz bilgilenme, sigara alışkanlığı, duruş ve oturuş bozuklukları, hareketsiz yaşam tarzı gibi nedenlerle oluşan bel ağrıları günlük yaşamı zorlaştırıyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Serdar Özgen, tüm bel ağrıları içinde yüzde 3-5'inin bel fıtığından kaynaklandığını, yüzde 95'inin sebebinin bel fıtığı olmadığını söyledi. Serdar Özgen, omurgayı günlük yaşamda kötü kullanmanın, geçirilmiş travmaların, aşırı zorlamaların, genetik ve omurganın yapısal faktörlerinin, yaşlanmanın, çeşitli çevresel faktörlerin diskin su tutma özelliğini kaybettireceğini söyledi. Diskler, su tutma özelliğini yitirince de elastikiyetini, kalitesini ve fonksiyonunu kaybeder.

Sigara omurgaya zarar veriyor

Omurgadaki disklerin damarı yoktur. Diskler komşu kemikteki maddelerin damar yapısından sızmasıyla beslenir. İçilen sigara bu geçiş işlemini bozduğundan dejenere disk hastalığına sebep olur. Bu nedenle bel ağrısı olanların tüm sağlıklı insanların diskin kalitesini bozmaması için sigarayı kullanmaması önerilir.

Şişmanlarda omurga daha hızlı yıpranıyor

Uzun boylularda kas yapısının güçlü olmaması, omurganın mekaniği açısından ağrıya neden olabilir. Boyları uzun olduğundan özellikle boyun, sırt, bel kaslarına çok önem vermek zorundadır. Şişmanlarda ise durum daha farklıdır. Çünkü omurgaya binen her kilo, omurga, disk ve bağ dokusunun zamanından önce yıpranmasına neden olur.


Zaman