ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tıp Dünyası > 'Boş yatak yok' bahanesine son
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 'Boş yatak yok' bahanesine son  (Okunma Sayısı 374 defa)
06 Nisan 2011, 11:32:06
zahdem

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 2.060


Site
« : 06 Nisan 2011, 11:32:06 »

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, yayımladığı genelgeyle yoğun bakım gerektiren hastaların tedavilerinin geciktirilmeden sağlanmasına yönelik esasları bildirdi.

Sağlık Bakanlığı, hayati tehlike taşıyan hastaların, tedavisinin yapılabileceği uygun yatak bulunmasına karşın, ''boş yer yok'' gerekçesiyle diğersağlıkkurumlarına yönlendirilmelerinin ya da il dışına sevk edilmelerinin önüne geçmek amacıyla düzenleme yaptı.

Tosun, yataklı sağlık tesisleri bünyesinde faaliyet gösteren yoğun bakım servislerinin, organ veya organ sistemlerinde ciddi işlev bozukluğu nedeniyle yoğun bakım gereksinimi olan hastaların iyileştirilmesini amaçlayan, fiziksel alt yapısı ve konumu itibariyle hasta bakımı açısından özellik taşıyan, ileri teknolojiye sahip cihazlarla donatılmış, yaşamsal göstergelerin izlendiği, hasta takip ve tedavisinin 24 saat esasına dayalı olarak kesintisiz sağlandığı erişkin, çocuk ve yenidoğan hastalarına hizmet vermek üzere yapılandırılan özellikli hasta birimleri olduğuna işaret etti.

Yoğun bakım servislerinin, multidisipliner olan genel yoğun bakım servisi olarak faaliyet gösterdikleri gibi, hizmet verdiklerihastalıkdallarına göre; koroner, göğüs, dahili, cerrahi ve benzeri branş yoğun bakım servisleri olarak da hizmet verdiklerine işaret eden Tosun, maliyetli ve hayati önemi haiz birimler olan yoğun bakım servislerindeki hizmet ve yatak kapasitesinin doğru, efektif ve en üst seviyede kullanılması, atıl kapasiteye sebebiyet verilmemesi bakımından, yoğun bakım hizmetine ihtiyaç duyan hastaların yatırılması, takip ve tedavilerinin zamanında sağlanmasının önem taşıdığını vurguladı.

Buna karşın, Sağlık Bakanlığı'na intikal eden başvurulardan ya da basına yansıyan olumsuz durumlardan, ''Boş yoğun bakım yatağı olmadığı'' gerekçesiyle hastaların yoğun bakım ünitelerine alınmayarak diğer sağlık kurumlarına yönlendirildikleri veya il dışına sevk yoluna gidildiği bilgisinin ulaştığını bildiren Tosun, yapılan değerlendirmeler neticesinde alınan kararlarla ilgili şunları belirtti:

''Özellikle çocuk hastaların erişkin yoğun bakım servislerinde boş yatak bulunmasına karşın çocuk yoğun bakım servisi bulunmadığı gerekçesiyle yoğun bakım servislerine kabul edilmedikleri, yine branş yoğun bakım servislerinde boş yatak bulunduğu halde ilgili branşın hastası olmadığı gerekçesiyle diğer branş hastalarının bu yataklara yatırılmadıkları tespit edilmiştir. Hastaların mağduriyetine yol açan ve yoğun bakım yataklarının efektif kullanılmasını engelleyen bu tür olumsuz uygulamaların önüne geçilebilmesi, mevcut teknoloji, nitelikli sağlık insan gücü, yoğun bakım yatak ve hizmet kapasitesinin etkin kullanılarak kaynak israfına sebebiyet verilmemesi bakımından; yoğun bakım ihtiyacı bulunan hastaların, erişkin, çocuk ve ilgili branş yoğun bakım hastası olup olmadığına bakılmaksızın, sağlık tesisinin ilgili dal uzman tabibi mevcudu, tıbbidonanımve boş yatak bakımından hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği tıbbi bakım ve tedaviyi sağlayabilecek seviye ve şartları taşıması halinde hastanın başka sağlık tesisine sevk edilmemesi ve sağlık hizmetinin öncelikle bu sağlık tesisinde boş bulunan yoğun bakım yataklarından birisine yatırılarak verilmesi sağlanacaktır. Hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği ilgili dal uzmanının sağlık tesisinde bulunmadığı hallerde ise ildeki diğer sağlık tesislerinden ilgili dal uzmanı davet edilerek gerekli sağlık hizmetinin mümkün mertebe hastanın yatırıldığı uygun seviye ve şartları taşıyan sağlık tesisinde verilmesi sağlanacaktır.''


AA
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: 'Boş yatak yok' bahanesine son
« Posted on: 31 Mayıs 2020, 06:16:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 'Boş yatak yok' bahanesine son rüya tabiri,'Boş yatak yok' bahanesine son mekke canlı, 'Boş yatak yok' bahanesine son kabe canlı yayın, 'Boş yatak yok' bahanesine son Üç boyutlu kuran oku 'Boş yatak yok' bahanesine son kuran ı kerim, 'Boş yatak yok' bahanesine son peygamber kıssaları,'Boş yatak yok' bahanesine son ilitam ders soruları, 'Boş yatak yok' bahanesine sonönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &