ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Yazarın önsözü
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yazarın önsözü  (Okunma Sayısı 1081 defa)
26 Nisan 2011, 13:41:21
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 26 Nisan 2011, 13:41:21 » 
Yazarın Önsözü
Kendine tevekkül edeni muvaffak eden, herşeyin saltanatı elinde olan kayyum olan Allah'a en güzel, en mübarek en ziyade Hamd ederim. Onun zat ve saltanatına yakıştığı gibi hamdederim. Ondan başka ilah olmadığına tek ve ortağı olmadığına şahadet ederim. Ve Muhammed (s.a.v.)'ın onun kulu ve Rasulü olduğuna, onu, alemlere rahmet peygamberlere son ve ümmileri korumak, müttekilere imam olmak üzere en açık delil, en fasih tenzil (Kuran) en geniş cadde. en nefis bir izah, ve en eşsiz bir delil ile gönderdiğine şahadet ede­rim.

Allahım! Muhammed'ine (cennetteki en yüce makam olan) vesî-leyi ver. Onu evveİ ve ahir bütün insanlığın gıbta ettiği Makamı Mahmud'â gönder. Salat ve selam ona, onun tertemiz soyuna, müca­hit ashabına ve mü'minlerin anneleri olan eşlerine olsun.

Bundan sonra: İnşaallah şu eser faydalı bir kitaptır. Fayda getirmeyen ilimden, kabul edilmeyen duadan Allah'a sığınırım. Ben bu kitabı, çeşitli dağı­nık rivayetlerden topladım ve bu uğurda çok yoruldum. Onu bir çok eserden süzüp çıkardım. Bu eser ile insan, tarihin geçmiş mühim olaylarını, İslam'ın ilk tarihinden günümüze kadar, halife, kurra, zâ-hid, fâkih, hadis alimi, ilim adamları, sultan, vezir, nahivci, şair olan büyük insanların ölümlerini onların tabakalarını, yaşadığı devir­leri, üstadlarmı, bazı hayat hikayelerini en kısa bir ibare, en özlü bir söz ile tanıyabilir. Meşhur fetihleri, harpleri ve kitaplara geçen acayib işleri uzatmadan, herşeyide anlatmaya kalkmadan öğretir. Ama ben bu eserde meşhur olanlarla onlara benzer olanları bahsede­cek, ama tanınmayan insanlarla onlara benzeyenleri anlatmayaca­ğım. Büyük olaylara işaret edeceğim. Eğer kişilerin hal tercemelerini ve olayları tamamıyla yazmaya kalksaydım elbette bu kitap yüz cildi bulur, belki dahada fazla olurdu. Çünkü bu kitapta yüz kişi varki sa­dece onların tarihlerini tam yazmaya kalksam elli cilt tutardı.

Bu eseri meydana getirmek için bu konuda tasnif edilen bir çok kitabı mütala ettim. İşte onların önemlileri:

1- Beyhakî'nin "DelaiHn Nübuvve"si.[45]

2- İbni İshak'ın "Siretün-Nebi''si.[46]

3- Katib İbni Aiz'in "Meğazi"si.[47]

4- Vakidî'nin katibi Muhammed b. Sa'dın "Tabaktü'l Kübra'sı.[48]

5- İmam Ebû Abdullah el-Buharî'nin "Tarih"i.[49]

6- Ebû Bekir Ahmed b. Ebî Hayseme'nin Tarihinin bir kısmı.[50]

7- Ya'kub el-Fesevî'nin "Tarih"i.[51]

8- Muhammed b. Müsenna el-Anezî*nin Tarihi.[52]

9-  Ebû Hafs el-Fellas'm Tarihi.[53]

10- Ebû Bekir ibni Ebî Şeybe'nin Tarihi.[54]

11- Vakidî'nin Tarih'i.[55]

12- Heysem b. Adiy'nin tarihi.[56]

13- Halife b. Hayyat'm tarihi ve Tabakat adlı eserleri.[57]

14- Ebû Zür'a ed-Dımışkî'nin Tarihi.[58]

15- Seyf b. Ömerin "El-Futûh"u.[59]

16- Zübeyr b. Bekkar'ın "En-Neseb"i.[60]

17- İmam Ahmed'in "Müsned"i.[61]

18- MUfaddal b. Ğassan el-Ğallabî'nin Tarih"i..[62]

19- Yahya b. Main'in "el-Cerh vet-Tadil"i.[63]

20- Abdürrahman b. Ebî Hatem'in "el-Cerh vet-Ta'diPi.[64]
[45] Delail Beyhakinin yedi ciltlik mühim bir eseri olup hadis ve sire kitapları gibi rivayet esasına göre yazılmıştır. Bu sahada bence en mühim eserler­den biridir.

[46] İbni İshak İmanı Ebû Hanife'nin tabakasından ve siret yazarlarının babası veya kurucusu sayılır. Bu konuda Kitabü'l Mebde ve Megazi adlı iki eser yazmış Meğazi'nin bîr kısmı eksik olarak Dr. Süheyl Zekkar tarafından neşredilmiştir. Konya'da da İbni İshak'ın Sîresi tahkik ve araştırmaya tabi tutulmadan sadece Muhammed Hanıidullah beyin İbni Hişamla karşılaştır­ma ve veciz bir mukaddimesi ile basılmıştır. İbni Hişam bu eseri esas altp bazen kısaltma bazen ilave yolu İle metodun orjinali kendine ait olarak onu tekrar yazmış ve Siyer-i İbni Hişam adıyla en çok okunan sire kitabı olmuştur.

[47] Bu eseri göremedik.

[48] Tabakat türlerinin başı ve en meşhur matbu olup çok okunur. İbni Sa'd hicri 230'da vefat etti. İlk iki cildi sirettir kalan kısmı beş bin kişinin hal tercemesidir. Kendine has bir orjinalitesi vardır. Kitabın tam olmadığı basılan dokuzuncu cildinden anlaşılıyor.

[49] Kebir ve sagir olarak iki  ayrı kitap olup hal  tercemesidir.

[50] Sanırım hala bulunamadı.

[51] Üstad Ekrem Omerî (Medine Üniversitesinde hadis üstadı’nın tahkikıyla üç cilt olarak Bağdatta basıldı. Fesevi Hicri 277’de öldü.

[52] Bu zat Buharı nin üstadlarındandır. Eseri henüz ortalıkta yok.

[53] Buharı. Tirmizî ve Ebû Davud'un tısladı. 249 da öldü. Kserini görmedik.

[54] Hadis İmamı Sika. Buharı Müslim \esai Ebû Dâvûd ve nicelerinin hocası 15 ciltlik Mtısannefi. Müsnedi ve Tefsiri ile diğer ufak eserleri var.

[55] Vakidî'nin zayıflığı belli. Ama Tarihinin sanırım el yazması bile hala or­talarda yok.

[56] Bu yoktur.

[57] Ekrem Ömeri'nin tahkiki ile 19S5'te Riyadda basıldı. Önce Bağdatta J963'te bir baskısı daha yapılmıştır. Hicri 160'ta doğmuş 240'ta ölmüştür. Onun tahakat adlı eseri matbudur.

[58] Ebû Zür'a Şam'ın büyük alimlerinden irili ufaklı 25 kadar eserin sahibi, hicri 281'de vefat etmiştir. Kendisinden Ebû Dâvûd, Razî, El-Fesevi, Ebû Zur'a er-Razi, İbni Ebî Hatem ve niceleri hadis almıştır.

[59] Hicri İSO veya 200 civarında vefat etmiş aslen Benî Temîm kabilesinden KÖfeli biridir. Tarihi olan Futuhul-Kebir-i kendinden sonraki tarihlere kaynak teşkil etmiş isede onun bu eseri sonra kaybolmuş Günümüzde ha­la eİ yazmasına rastlanmamıştır.

[60] Bu, Neseb-i Kureyş adlı eser olup nıatbudıır. Hatib, Bağdad, Tarihinde S/467 de 45S5 no ile hakkında bilgi verir.

[61] İmam Ahmed'in en meşhur eseri Müsnedi izaha lüzum yok.

[62] Basranın bir mahall esindendir. Bağdad a gelip İmam Ahnıed dahil oranın meşhur imamlarından İlim almıştır. Hatib onu Tarihinin 13/124 de alır. Tarihi hakkında şimdilik bir bilgim yok.

[63] Yahya h Main, hadis ilelinin baş imamlarından. Cerh ve Ta'dil onun ası! güçlü yönü.

[64] 327de vefat etmiş olup babası da meşhur İbni Ebî Hatem'in oğludur. Cerh ve ta'dil adlı eseri çok meşhur ve mütedav ildir. 9 cilt olarak Haydara-bad'da basılmıştır.

    İmam Zehebi, Tarihu’l-İslam, Cantaş Yayınları: 1/77-80

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yazarın önsözü
« Posted on: 20 Eylül 2019, 00:39:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yazarın önsözü rüya tabiri,Yazarın önsözü mekke canlı, Yazarın önsözü kabe canlı yayın, Yazarın önsözü Üç boyutlu kuran oku Yazarın önsözü kuran ı kerim, Yazarın önsözü peygamber kıssaları,Yazarın önsözü ilitam ders soruları, Yazarın önsözüönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &