ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Uhud harbi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Uhud harbi  (Okunma Sayısı 1429 defa)
20 Nisan 2011, 17:20:57
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Nisan 2011, 17:20:57 »UHUD HARBİ[237]

 
A- Uhud Harbinin Yapıldığı Tarih
 Şeyban, Katâde'nin; "Allah'ın Peygamberi Uhut günü -düşmanla-Bedir harbinden sonraki senenin, Şevval ayının onbirinde bir Cumar­tesi günü savaş etti. Nebî (s.a.v.)'nin o gün ashabı yediyüz kişi idi. Müşrikler de iki bin, ya da o civarda bir sayıya sahib idiler" dediğini anlatır.[238]

İbni İshâk ise, "Şevval ayının ortasında yapıldı" demektedir.[239] İmam Mâlik derki: Uhut harbi, Nebî (s.a.v.)'nin Medine'ye hicretin­den otuz bir ay sonra, Şevval ayı içerisinde vuku bulmuştur. O gün harb gündüzün başlangıcında yapılmış idi.[240]

 
B- Efendimizin Uhut Hakkındaki Rüyası
 

Büreyd b. Abdillah, Ebû Bürde, Ebû Mûsâ el-Eş'arî isnadıyla, Rasûlüllah (s.a.v.)'ın şöyle buyurduğunu anlatır.

"Ben rüyamda, bir kılıcı sallayıp kılıcın uç tarafının parçalandığını gördüm. İşte o, Mü'minlerin Uhut harbi günü başlarına gelecek olan şeydi. Sonra kılıcı bir daha salladım. Kılıç önceki halinden daha güzel bir şekle donuverdi. Bunun yorumu da, Uhut günü Mü'minleri tekrar birleştirip onlara zafer nasib etmesi, idi."

Rüyamda bir öküz gördüm. Vallahi -öküz görmek- hayırlı idi. Bu­nun yorumu da, "Uhut günü Mü'minlerden çarpışan bir gurup olup, hayırda Allah'ın, Bedir'den sonra bize nasib ettiği hayır ve sadakat'ın sevabı idi.

Bu hadisi Buharı ve Müslim naklediyorlar.[241]

Vehb b. Münebbih anlatıyor:

Bana İbni Ebi'z-Zinâd, babası Ebû'z-Zinad aracılığıyla Ubeydullah b. Abdillah'm İbni Abbas (r.a.)'tan şöyle dediğini haber verdi:

- Rasûlüllah (s.a.v.) Zülfıkar adlı kılıcım Bedir günü ganimet ola­rak elde etmişti. Uhut günü hakkında rüya gördüğü kılıç da o idi. Bu rüya olayı şu idi: Müşrikler Mekke'den Medine'ye harbe geldiklerinde, Rasûlüllah (s.a.v.)'ın görüşü "şehir dışına çıkmayıp Medine içinde kalarak düşmanla müdafa savaşı yapmak" şeklinde idi. Bedir harbine katılamayan bir gurup insan da Bedir harbine katılanların erişmiş ol­dukları yüce faziletlere ulaşmak arzusu ile ona, "Rasûlüllah müşrikler­le çarpışmak üzere bizi Uhut'a çıkaracak," diyorlardı. Bunlar Rasûl-ü Ekrem (s.a.v.)'e o kadar rica ettiler ki sonunda Efendimiz zırhını gi­yinmek durumunda kaldı. Az sonra bunlar durumu anlayıp ısrarlarına pişman oldular ve gelip, "Yâ Rasûlellah! İstersen Medine içinde kal, zîra doğru görüş senin görüşündür" dediler isede Allah Rasûlü onlara:

"Hiç bir Peygambere harb aletini kuşandıktan sonra Allah Onunla düşmanları arasındaki hükmünü verinceye kadar bu âlet­leri geri çıkarması uygun olmaz" buyurdu.

O gün Rasûlü Ekrem zırhını giymeden evvel onlara:

"Rüyamda kendimi gayet muhkem bir zırh içinde gördüm ve bu zırhı Medine olarak yorumladım. Rüyamda kendimi kurbanlık bir koçun ardından giderken gördüm. Bunu da kâfir ordusunun öldürülecek olan koçları olarak yorumladım. Kılıcım Zülfikarın keskin ağzının kütelip gedik gedik olduğunu gördüm. Bunu da sizin aranızdaki dağılma olarak yorumladım. Yine rüyamda kesi­len bir Öküz gördüm. İşte Öküz vallahi hayırdır, öküz -görmek-vallahi hayırdır" diye de söylemişti.[242]
[238] BeyhakîDelâil3/20t.

[239] Tarİh-i Halîfe s. 67; Beyhakî Delâil 3/202.

[240] Burada Beyhakî İmam Ahmed b. Hanbel tankıyla Mûsâ b. Davud'un; "ben Enes b. Malik'i "Bedir harbi, Nebî (s.a.v.)'in Medine'ye gelişinden bir buçuk yıl sonra, Uhut'da Bedir'den bir sene sonra yapıldı" derken duyduğunu" nakleder. İbnİ Vehb aynı kıssayı İmam Malik'ten daha uzun olarak rivayet eder.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/217

[241] Buharı Meğazî 26T hadis no 4081, Babü-alâmatin-nübüvve, Ta'bİr, Babü îsâ raâ bakaran tünharu, Ru'ya, Babü Ru'ya en-Nebiyyi. Müslim Ru'ya, 2270; Beyhakî Delâit 3/204. İbni Mace. Ta'bîrir-ru'yâ, Babü (a'birir-ru'yâ. Daramî 2/29; Vakıdî Meğazî 1/209.

[242] İbni Sa'd Tabakat 2/38; Taberi Tarih 2/12; Vakidî 1/209 ve 214; İmam Ahmed Müsned 1/271; Beyhakî Delâil 3/205; Beyhakî burada, Hammad b. Seleme'nin Aİi b. Zcyd b. Cûd'ân yoluyla Enes (r.a.]'len yaptığı bu koç ile İlgili rüya hadisini nakleder. Bu rivayette "kılıcının ağzının kütefmesini ailesinden bir yiğid kişi, Hamza'nin öldürülüşü olarak yor­duğu" yer alıyor. Bu rivayeti aynı zamanda İmam Ahmed 3/267; tbnî Ebî Şeybe 11/69 ile Hâkim ve Taberanî de naklederlerse de ravi Ali b. Zeyd b. Cüd'an zayıftır. Ancak diğer raviler sikadır. Vahidi bu hadiseyi, Ukbe -Saİd- isnadıyia İbni Abbas (r.a.)'tan, Muhammed b. Salih - Asım b. Ömer b. Katade isnadiyla Mahmud b. Gaylan'dan ve Muhammed b. Abdillah -Zührî- Urve isnadıyta Misver b. Muhrame (r.a.)'den nakleder. İbni Abbas rivayetinde "Ailemden birinin öldürülmesiyle yorumladım" ifadesi vardır.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/217-219

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Uhud harbi
« Posted on: 18 Eylül 2019, 02:04:14 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Uhud harbi rüya tabiri,Uhud harbi mekke canlı, Uhud harbi kabe canlı yayın, Uhud harbi Üç boyutlu kuran oku Uhud harbi kuran ı kerim, Uhud harbi peygamber kıssaları,Uhud harbi ilitam ders soruları, Uhud harbiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &