> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Sevîk gazvesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sevîk gazvesi  (Okunma Sayısı 1930 defa)
21 Nisan 2011, 14:28:08
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 21 Nisan 2011, 14:28:08 »Sevîk Gazvesi (Zilhicce Ayı)


Musa b. Ukbe, Ibnü Şihâb-ı Zührî'den naklediyor:

Allah(cc), Bedir'de müşrik liderlerinden ve ileri gelenlerinden bir takımını öldürdüğünde, Ebû Süfyan b. Harb, "Muhammed'e savaş açıp Medine'nin etrafını yakıp yıkmadan başına krem değdirmeyeceğine başını yıkamayacağına, hanımı ile yatağa girmeyeceğine" nezretti.

Yanma aldığı otuz kadar atlı ile (kimine göre daha fazla) gizlice Mekke'den çıktı. Böylece yeminini yerine getirecekti. Medine civarın­daki dağlardan, Seyb adlı dağa gelip konakladı ve adamlarından bir veya iki tanesini gönderip onlara "Medine'ye yakın hurma bahçe­lerinden hangisine varabilirseniz onu yakın" diye emir verdi. Bunlar, Medine'ye yakın bir yerde El-Urayd vadisindeki hurma fidanlıklarına gelip, oraları ateşe vererek geri döndüler. Ebû Süfyan'ın yanına ge­lince, hepsi birden kaçarak Mekkeye doğru yola çıktı.

Haber Medine'ye gelir gelmez Peygamber (s.a.v.) efendimiz Müs­lümanlarla birlikte peşlerine düşüp (Ma'den taraflarındaki Medine'ye sekiz konaklık mesafede bulunan "Kar karatü'l-Küdr'e" kadar geldi. Ebû Süfyan ve arkadaşları daha Önce gittiği için onlardan hiç birine ulaşmak mümkün olmadı. Böylece Efendimiz ve arkadaşları herhangi bir şeyle karşılaşmadan geri döndü.[188]

Yukardaki geçen rivayetin aynısını İbnü Lehî'a'da, El-Esved aracı­lığıyla Urve'den nakleder: İşte bu rivayette şu ilave vardır:

Rasûlüüah (s.a.v.) ile ashabdan, onlara karşı imdat istenmesi üze­rine, derhal bineklerine atlayıp müşriklerin peşine düştüler. Ve onları aciz bıraktılar. Müşrikler kurtulabilmek için yanlarındaki yol azıkları­nı atarak, yüklerini hafiflettiler. İşte Ebû Süfyan'i ele geçirmek için yapılan bu seferin adına, "azık" anlamına gelen "sevik seferi" denil­miştir.[189]

Muhammed b. İshak anlatıyor: "Bana Muhammed b. Ca'fer b. Ez-Zübeyr, Yezîd b. Roman'dan nakletti: Bana kendisini herhangi bir şeyle itham edemeyeceğim birisi, Ubeydullah b. Ka'b b. Mâlik'ten bana (bu sefer hakkında) anlattığına göre, şöyle diyor:

Ebû Süfyan Mekke'ye gelipte, Kureyş'in hezimete uğrayan ka­lıntısı Bedir'den gelince, Ebû Süfyan, "başını cünüp olsada Muhammed ile savaşmadan yıkamayacağı" nezrini yaparak, iki yüz süvari ile yola çıkıp, Medine'ye bir konak mesafedeki, Seyib dağına kadar gelip konakladı. Geceleyin çıkıp Nadîr oğullan yurduna vardı ve Huyey b. Ahtab'ın evine giderek kapısını çaldı. Huyey korkup ka­pısını ona açmadı. Ebû Süfyan oradan ayrılıp Selâm b. Mişkem'in evi­ne geldi. Selam, o dönemde Nadir oğullarının lideri ve onların para hazinesi idi.

Ebû Süfyan kapıya varıp izin istedi. Ona izin verildi, kendisini a-ğırladı su ve yemek ikram edildi, aynı zamanda* insanların birtakım haberleri gizlice ona bildirildi. Sonra Ebû Süfyan oradan ayrılıp ar­kadaşlarının yanına geldi. Koraştan birkaç adamı Medine'ye yolladı. Bunlar Medine'ye yakın El-Urayz vadisine geldiler ve orada bulunan hurma fidanlıklarını yaktılar.

Orada birisi Ensarlı, diğeride ensar ile anlaşması olan iki kişiyi, a-razilerinde yakalayıp öldürdüler. Oradan arkadaşlarının yanlarına ge­lip yaptıklarını anlattılar. Böylece nezirlerini yerine getirmiş oldular.

Allah Rasûlü onları yakalayabilmek için peşlerine düştü ve "Karkâratü'1-Küdr" denen yere kadar geldi. Medine'ye Beşîr b. Abdü'lmünzir (Ebû Lübâbe)'i vali olarak bıraktı. Sonra geriye döndü. Ebû Süfyan ve arkadaşları çoktan kaçmışlardı. Orada, Kureyşlilerin daha hızlı kaçmaları için yüklerini hafifletmek üzere atmış oldukları, azıklarım buldular.

Rasûlüllah, kendilerini geri getirdiği zaman Müslümanlar: "Yâ Rasûlellah! Bu -eli boş olarak- yaptığımız seferin bizim için yine de Gazâ'dan sayılmasını ümit edermisiniz?" diye sorduklarında, Nebî (s.a.v.): "Evet" buyurdu.[190]

Derkî: Bu olay Bedir'den iki ay sonra vuku bulmuştur.[191]

 
Hz. Osman'ın, Ümmü Gülsüm (R.A.) İle Evlenmesi
 

Yine bu ikinci yıl içinde, Osman b. Affan (r.a.) ile Peygamberimi­zin kızı Ümmü Gülsüm (r.a.) evlendi.

 [Rıb'î b. Hırâş, Osman b. Affan (r.a.)'dan naklediyor: Hz. Osman (r.a.) Hz. Ömer (r.a.)'den kızı Hafsa'ya düğür olmuştu. Ömer (r.a.) bunu kabul etmedi. Bu durum Nebî (s.a.v.)'ye ulaşmıştı. Ömer (r.a.) yanma geldiğinde Efendimiz ona: "Yâ Ömer! Sana Osman'dan daha hayırlı bir damat, Osman'ada senden daha hayırlı bir kayınpeder bula­yım mı? buyurdu. Osman, "Evet Yâ Rasûlellah!" deyince Efendimiz (s.a.v.): Sen kızım benimle evlendir, bende kızımı Osman'la evlendi­reyim" buyurdu.].[192][188] Beyhakî Delâil 3/164; Ed-Dürer Sayfa 139, 140; Vakıdî 1/182; Taberî 2/83; Ensâbü'l Eşraf 1/147. İbni Hazm Sîra 152; Tarih-i Halife 59; İbni Sa'd Tabakat 2/30. Urve Meğazî sayfa 161.

[189] Beyhakî Delâil 3/165.

[190] İbni Hişam 3/6; Tarih-i Halife s. 59; İbni Sa'd 2/30; Beyhakî Delail 3/166; Vakıdî 1/181; Ensâbü'l Eşrâf 10/310; El-Kfimil Fit-Tarih 2/139; Urve Meğazî 161; Ed-Dürer sayfa 147; El-Muhabber 111; El-Bed'ü Vet-Tarih 4/196; Taberi 2/50.

[191] Burada "deki" İfadesi tbni tshâk'ın sözü gibi isede o söz "Derimki" olması gerekirdi. Zira o söz kaynaklarda olmayan, bîr ifade olup Allah bilir ya Zehebî'nin kendi sözüdür.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/173-175

[192] Beyhakî Delâii 3/159; Camîû Mesânîd-i Ebî Hanîfe 2/122; Hâkim 3/106; Beğavî Slinne 14/197

Buradaki bilgiye Zehebî sadece işaret ettiği için biz bunu kaynaklardan ikmal ettik.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/175-176

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sevîk gazvesi
« Posted on: 17 Ocak 2022, 07:39:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sevîk gazvesi rüya tabiri,Sevîk gazvesi mekke canlı, Sevîk gazvesi kabe canlı yayın, Sevîk gazvesi Üç boyutlu kuran oku Sevîk gazvesi kuran ı kerim, Sevîk gazvesi peygamber kıssaları,Sevîk gazvesi ilitam ders soruları, Sevîk gazvesi önlisans arapça,
Logged
20 Kasım 2021, 14:08:30
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 18.090Site
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2021, 14:08:30 »

Esselamü aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
25 Kasım 2021, 04:33:32
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 17.153« Yanıtla #2 : 25 Kasım 2021, 04:33:32 »

Aleyküm selam. Bilgiler için Allah sizlerden razı olsun kardeşim

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &