ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Kuzman ın ölüşü
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kuzman ın ölüşü  (Okunma Sayısı 3222 defa)
20 Nisan 2011, 17:05:27
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Nisan 2011, 17:05:27 »Kuzman'ın Ölüşü


 

Yine İbni îshak derki: Âsim b. Ömer b. Katâde şöyle anlattı:

-  Kimlerden olduğu bilinmeyen ve aramıza iltica eden "Kuzman" denen bir adam vardı. Kuz'man kendisine bahsedilince Rasûlüllah (s.a.v.): "O Cehennem halkmdandır" buyurmuş idi.

Uhut harbi günü tek başına yedi sekiz tane müşrik öldürmüş idi. Kuzman çok kuvvetli bir kişiydi. Çarpışırken yara aldı. Kendisini za--fer oğullarının yanma götürdüler ve ona: "Yâ Kuzman! Vallahi bu gün imtihan oldun. Haydi bize müjde ver" dediler. O da, "neyin müjdesiniş" Vallahi ben sadece ve sadece kavmimin şerefini kur­tarmak için savaştım. Öyle olmasa asla savaşa katılmazdım" dedi. Yarası iyice ağrısını artırınca, bir ok alarak kendi kendini öldürdü.[349]

 
Muhayrık'ın Ölümü 
 

İbni İshâk sözüne şöyle devam eder:

-  O gün öldürülenlerden biri de Muhayrık idi. Bu zat Sa'lebe b. Faytûn oğullarından biri idi. Uhut harbi başladığı gün O, "Ey Yahudi topluluğu! Vallahi siz, Muhammed'e yardım etmenin üzerinize vacib olan bir hak olduğunu biliyorsunuz" dedi. Yahudiler'de, "iyi ama bu gün,   cumartesi   günüdür   -tatilimiz   var   çarpışamayız-"   dediler. Muhaynk da, "Bu gün sizin cumartesiniz diye bir şey olamaz." deyip atını ve harp malzemelerini alıp, "Eğer vurulacak olursam malım Muhammed'indir, onu dilediği gibi tasarruf eder" dedi, sonra da Allah Rasûlünün yanına hareket etti, ölünceye kadar Peygamberin safında çarpıştı.

İbni İshâk derki: Bize ulaştığına göre Nebî (s.a.v.):

"Muhayrık   yahudilerin    en    hayırlısıdır." buyurmuştur.[350]

 
Hind'in Ölüleri Parçalaması
 

Utbe kızı Hind ile beraberindeki kadınlar oradaki şehitlere, "müsle" denen organ kesme işlemine başlayıp, onların kulak ve bu­runlarını kesip alıyorlardı. Hatta Hind, erkek burun ve kulaklarından -kadınların ayak bileğine taktıkları- Halhal bile edinmişti. Hind, Hamza (r.a.)'nın ciğerini deşmiş, onun bir parçasını ağzına alıp çiğnemiş, içi kabarıp onu yutamayınca ağzından atmıştı. Sonra Hind yüksek bir kayanın başına çıkıp, olanca sesi ile şu şiiri okudu:

1- Biz Bedir'e karşı sizi cezalandırdık. Harpten sonra harp tam bir ateş kay nam asidir.

2- Benim Utbe'ye, Kardeşime, onun amcasına ve Bekirîme da­yanacak sabrım kalmamıştı.

3- Artık sözümü yerine getirip gönlüme şifa verdim. Ey vahşi gönül susuzluğuma sen şifa verdin.[351][349] İbni Hişam 3/168. İbni İshâk orada şu ilaveyi verir:

- Onun intihar ettiği Peygamberimize bildirilince; "Ben, gerçek bir Peygamber olduğuma şehâdet ederim." dedi. Taberî 2/26; Müslim 105; Müsned 4/135, 5/332; Taberânî 19/83; Beyhakî Sünen-i Kübra 8/197; Bey. Delâil 4/253; Buharı Meğazî 64/38 h. no 4202 de bu­na benzer bir hadiseyi Sehl b. Sa'd (r.a.)'tan "Kuzman" adını vermeden nakleder. Yine Buharı ve Beyhakî aynı yerde Ebû Hüreyre'den böyle bir hadise nakledersede bunun Hayber sırasında cereyan ettiğini nakleder.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/280

[350] Taberî 2/26; îbni Hişam 3/162; Muhabber s. 112; İbni Sa'd Tabakat 14/501, 502. İbni burada şu bilgileri verir. Muhammed b. Ka'b el-Kurazî derki: İslâm dininde ilk vakıf ola­rak bırakılan sadaka mal, Muhaynk'ın "ölürsem Rasûlüllah'a kalsın" diye açıklayıp ölüncede Rasûlüllah tarafından vakıf bırakılan maldır.

Ömer İbni Abdülazîz derki: Ben -Medine'deyken duymuştum- ki o zaman Muhacir olsun, Ensar olsun birçok yaşlı ashab vardı- Peygamber (s.a.v.)'İn vakıf bıraktığı bahçe Muhaynk'a ait olanı idi... Ben Medine valisi iken o bahçeye girip o hurmadan ye­dim, onlar kadar kaliteli ve tatlı bir hurma yemedim.

Yezîd b. Ubeyd derki: Muhayrık Yahudi âlimiydi. Uhut'a gelip Peygamberimize yardım ettiğinde yine Yahudi dinindeydİ. Cenazesi şehitlerin yanı başına defnedilip üzeri­ne namaz kılınmadı. Ne o gün ne daha sonra Efendimizin ağzından "Muhayrık yahudilerin en hayırlısıdır" sözünden başka onu rahmetle anan bir sözü duyulmadı.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/280-281

[351] İbni Hişam Taberi Tarih 2/23.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/281-282[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Kuzman ın ölüşü
« Posted on: 20 Eylül 2019, 06:17:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuzman ın ölüşü rüya tabiri,Kuzman ın ölüşü mekke canlı, Kuzman ın ölüşü kabe canlı yayın, Kuzman ın ölüşü Üç boyutlu kuran oku Kuzman ın ölüşü kuran ı kerim, Kuzman ın ölüşü peygamber kıssaları,Kuzman ın ölüşü ilitam ders soruları, Kuzman ın ölüşüönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &