ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > İbni Ubey in münafıklığa devamı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İbni Ubey in münafıklığa devamı  (Okunma Sayısı 697 defa)
20 Nisan 2011, 16:41:09
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 20 Nisan 2011, 16:41:09 »İbni Ubey'in Münafıklığa Devamı

 

Bekkaî derki, İbni İshâk anlatıyor: Bana Zührî'nin anlattığına göre; Abdullah b. Übey b. Selûl denen münafığın her cuma üzerinde otur­duğu bir kürsüsü vardı. Oraya çıkmak kendisi ve kavmi arasında bir şeref sayıldığı için onu asla bırakmazdı.

Cum'a vakti giripte Peygamber (s.a.v.) hutbe okumak için hutbede oturduğunda bu herif kalkar ve "Ey insanlar! İşte Allah'ın elçisi aranızdadır, Allah onu size ikram edip onunla size onur verdi. Sizde onu ululaym, ona yardım edip, dinleyin ve emrine itaat edin!" der, sonra yerine otururdu.

Uhut harbine giderken, yolda yapacağı ukelâlığı yapıp bir de, geri döndükten sonraki Cum'ada da aynı şeyi yapmak için ayağa kalkınca, etrafındaki Müslümanlar, hemen onun elbisesinin eteğinden yakalayıp "otur yerine, seni Allah düşmanı seni, sen buraya layık değilsin, Uhut'ta yapacağını yaptın" deyip susturdular. O da "Vallahi! sanki çok kötü birşey söylemişim gibi, ben sadece onun Peygamberlik vazifesini pekiştiriyordum" diye söylenerek insanların omuzlarına basa basa dışarı çıktı. Mescid'in kapısında ona Ensardan birisi rastgeldi ve "vay sana ne oldu?" dedi: O da, "Ben Onun işine destek olayım diye ayağa kalkınca, arkadaşlarından bir kısmı üzerime sıçrayıp beni sürüklediler, sanki çok kötü birşey demişim gibi birde azarladılar" dedi. ensarlı'da geri dön, Allah Rasûlü senin affedilmen için istiğfar ediverir" deyince Abdullah, "Vallahi ben onun benim için af istemesini arzu etmiyo­rum" dedi.[413]

Vakîdî anlatıyor:[414] Bize İbrahim b. Ca'fer, babasından, birde Sâid b. Muhammed b. Ebî Zeyd de, Yahya b. Abdilaziz b. Said'den, naklettilerki: Süveyd b. Es-Sâmit, Ziyad'ı öldürmüş idi. Bu Ziyad'm oğlu Mücezzer'de Süveyd b. Essâmit'i öldürmüş idi. (cahiliye dö­neminde Evs ve Hazreç kabilesinin Medine civarında ki) Buas har-bindeki intikamı almış oldu. Nebî (s.a.v.) Medine'ye hicret ettikten sonra, Mücezzir ve Süvey'din oğlu Haris Müslüman oldular. Her ikiside Bedir harbine katıldı. Buna rağmen Haris babasının intikamını almak için Mücezziri öldürebilmek için fırsat aradı. Uhut günü olunca Mücezzir'in arkasından gelip onu öldürdü.[415]

Rasûlüllah (s.a.v.), Hamrâü'l Esed'den döndüğü zaman, Cebrail (a.s.) gelip Haris'in Mücezzir'i öldürdüğünü haber verdi. Rasûlüllah bineğine binip Küba mescidine geldi. Haris b. Süveyd de Veres otuyla boyanmış bir battaniyeye bürünmüş olarak Efendimize geldi. Allah Rasûlü onu görünce Uveym b. Sâideyi çağırıp, "Mücezzir b. Ziyad'ı öldürdüğüne karşılık bunun boynunu vur" dedi.

Haris yalvararak, "Yâ Rasûlellah! Vallahi onu ben İslâm'dan çıktı­ğım için Öldürmedim. Lakin şeytanın dürtüklediği ırk hamiyyeti yü­zünden onu öldürdüm. Ben Allah'a tevbe edip onun kan bedelini öde-yeyim, (iki ay keffaret) orucu tutayım, köle azad edeyim" diyerek Al­lah Rasûlünün bineğine tutundu ve sözünü bitirene kadar bırakmadı.

Hudayr Amr b. Avf oğullarına gelip, Süveyd, Havvat ve Ebû Lübâbe'yi evine da'vet etti. Onlarda şu gün geliriz dediler. Onlar o gün geldiğinde Hudayr onlara deve kesip şarap ik­ram etti. Onlar böylece üç gün geçirdiler. Bakımdan etleri şişmanladı. Üç gün sonra dön­düler. Süveyd yaşlı olduğu için iki genç koluna girerek götürüyorlardı. Uduynu yakınında Süveyd ufak su dökmeye kaldı. O sırada onu Hazreçli biri görüp oğlu Mücczzire haber verip silahı olmadığını ve sarhoş olduğunu bildirdi. Mücezzir'de kılıcını çıplak olarak alıp koştu. Gençler onu görünce silahsız olduklarından kaçtılar. Mücezzir, Süvcyd'e "İşte Al­lah bana seni teslim etli" deyince "bana ne edeceksin?" dedi o da "öldüreceğim" deyince Süveyd, "anayın yanma varınca ona; "Ben Süveyd'i öldürdüm" de dedi. O da onu öldürdü.

Ama Allah Rasûlü: "Yâ Uveym! Onu götürüp boynunu vur!" buyurdu O da Mescid'in kapısının karşısında Haris'in boynunu vurdu.[416]
[403] Vakîdî 1/277, 278; Belazurî Ensabü'l Eşraf 1/326; Beyhakî Delâil 3/310.

[404] Beyh. Delâil 3/311.

[405] Buharî Menak.b 62/7; Megazî 64/ ; Tirmizî 3706; Müsned 2/120; ibni Ebî Âsim Sünne 2/595; Bey. Delâil 3/311.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/307-308

[406] İbni Hişanı 3/172, 174; tbni Sa'd 2/48; Beyh. Delâil 3/314 Vakîdî 1/334; Taberî Tarih 2/75. İbni Hİşanı ve Taberî'de şu ilave vardır: Cabir bu haberi İşitince Nebî (s.a.v.)'ye geldi ve: "Yâ Rasûleflah! Babam dün beni yedi tane bacımın başına koyup harbe çıkartmamış ve bana "oğulcağzım! Şu kadınları başlarında erkek olmadan bırakıp gitmek ne sana ne bana yakışır. Bende Peygamberle beraber çarpışma şerefinde seni kendime tercih edecek deği­lim, bacıfarıyın başında sen kal" dedi. Bende onların başında kalıp dün gelemedim" de­yince Rasûlüllah (s.a.v.) onu da çıkış müsadesi verdi. Bunu Vakîdî 1/336'da Cabir'den nakleder.

[407] BeyhakîDelâil 3/313.

[408] İbni Hişam 3/174; Taberî 2/75; Bey. Delâil 3/315.

[409] 

[410] Buharı Meğazî 64/25; Müslim 2418; Beyhakî Delâil 3/312. Bu siyak Beyhakî'nindir. Buharî, bilhassa Müslim'in siyakı daha kısadır.

[411] Matbu nüshada "Ra" harfi yanlış olarak vav şeklinde yazılıp "Le-nekûne" olmuş. Doğrusu terceme ettiğimiz gibi "Lcnekürranne" şeklindedir. İbni Hişam ve Beyhakİde de böyledir.

[412] İbni Hişam 37174; Beyh. Delaâil 37315; Taberî Tarih 2/175; Vakidî Meğazî 3/338.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/309-314

[413] İbni Hişam 3/175.

[414] Vakîdî 1/303'te bu kıssayı tafsilatlı olarak rivayetsiz olarak verir.

[415] Vakîdî kıssanın başını şöyle anlatır:

[416] îbni Sa'd Tabakat 3/252, 253.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/315-317

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İbni Ubey in münafıklığa devamı
« Posted on: 18 Eylül 2019, 01:37:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İbni Ubey in münafıklığa devamı rüya tabiri,İbni Ubey in münafıklığa devamı mekke canlı, İbni Ubey in münafıklığa devamı kabe canlı yayın, İbni Ubey in münafıklığa devamı Üç boyutlu kuran oku İbni Ubey in münafıklığa devamı kuran ı kerim, İbni Ubey in münafıklığa devamı peygamber kıssaları,İbni Ubey in münafıklığa devamı ilitam ders soruları, İbni Ubey in münafıklığa devamıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &