ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Cerace nin müslüman oluşu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cerace nin müslüman oluşu  (Okunma Sayısı 700 defa)
14 Nisan 2011, 14:01:22
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 14 Nisan 2011, 14:01:22 » 

Cerace'nin Müslüman Oluşu


Taberi tarihinde Ubade ve Halit b. Velid (r.a.)'dan harbin bu safha­sında şu bilgiyi verir:

(Yermuk harbine Peygamberimizin ashabından bin kişi katıldı ki, bunların yüz kadarı bizzat Bedir harbine katılanlardandı.

Birisi Halid b. Velid'e "Rum ne kadar çok! Biz ne kadar azız!" de­yince "Rum ne kadar az, biz ne kadar çoğuz. Asker zaferine göre çok, yenilgiye göre az sayılır, insan sayısına göre değil. Ah atım Eşkar'ın ayağının iyileşmesini ne kadar isterdim" dedi.

Harp şiddetlenip insanların birbirini biçtiği bir sırada Medine'den halifenin postacısı geldi. İçinde başkomutanlığın Halid'den alınıp Ebu Ubeyde'ye verilişi vardı. Ordunun ihtilafa düşmemesi için askerden durum gizlendi.

(İmparator Heraklius Cerace b. Tozra adlı komutanın emrine güçlü bir ordu verip Yezid b. Ebi Süfyan karşısında olmasını emretmiş, o da gelip hizasına, otağına kurmuştu.)

Cerace iki ordunun arasına gelip "Halid buraya gelsin!" diye imledi. Halid de yanına vardı. İkisi de at üstündeydi. Birbirlerine can güven­liği sözü verdiler. Cerace Halid'e:

-Ya Halid, bana dosdoğru söyle, sakın yalan söyleme zira hür kişi yalan söylemez. Beni aldatma! Şerefli insan hile yapmaz. ALLAH gök­ten Peygamberinize bir kılıç gönderdi de o bunu sana verdi mi? Senin bu kılıcı salladığın her topluluğu yendin mi? dedi. Halid (r.a.):

-Hayır, deyince "Peki niye ALLAH'ın kılıcı adını aldın?" dedi. o da:

-ALLAH bize Peygamberini gönderdi. O bizi hakka çağırdı, biz kaçış­tık, hepimiz ondan uzak durduk. Sonra bir kısmımız onu tasdik edip ona uydu bir kısmımız yalanladı uzaklaştı. Ben de önce yalanlayanlar­dan, ondan uzaklaşıp ona karşı savaşanlardandım. Sonra ALLAH kalbi­mizi zihnimizi genişletip bize onunla hidayet nasib etti, biz de ona uy­duk. O zaman Peygamber bana "Sen ALLAH kılıçlarından bir kılıçsın. ALLAH bu kılıcı müşriklere çekmiştir." buyurup bana zafer duası yaptı. Bu sebeble "ALLAH'ın kılıcı" dendim, dedi.

Cerace "Ya Halid! Bana sizin din namına insanları neye çağırdığı­nızı söyle" deyince Halid (r.a.):

-Biz ALLAH'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduğuna şahitlik etmeye, onun ALLAH katından getirdiği ger­çekleri ikrar etmeya çağırıyoruz, dedi.

-Cerace: Ya bu daveti kabul etmezse...? deyince:

-Cizye verir, biz de onu vatandaş olarak koruruz, dedi.

-"Ya eğer cizye vermeyi de redd ederse, deyince Halid (r.a.):

-O zaman harb ilan ederiz ve savaşırız" dedi. Cerace:

-Ya bu gün birisi bu dine girecek olsa ve bu daveti kabul etse sizin aranızdaki yeri derecesi ne olur? dedi. Halid de:

-Bizim derecemiz ALLAH'ın farz kıldığı şeylerde eşittir, birdir. Şe­reflimiz, zayıfımız, ilklerimiz ve sonlarımız birdir, dedi. Cerace Halid'e bakıp:

-Ya Halid! Bu gün dininize şurada giren birine size verilen mükafat ve sevabın aynısı verilir mi diyorsun? deyince

-"Evet hatta daha fazlası" dedi. O da:

-Peki bu kişi, siz daha önce İslâmî geçmişiniz varken size nasıl eşit olur? dedi. Halid (r.a.) da:

-Biz bu dine girip Peygamberimize biat ettiğimiz zaman, o ara­mızda ve hayatta idi. Gökten haber geliyor, bize kitapla haber veriyor, bize mucizeler gösteriyordu. Elbette bizim gördüğümüzü gören duy­duğumuzu duyan kimsenin İslama girmesi o kadar tabii ve gerçekçi olur. Sizlerse bizim gördüğümüzü görmediniz, işittiğimizi duymadı­nız. Sizden biri bu dine gerçekten iyi niyyetle girerse bizden üstün olur." dedi. Bunun üzerine Cerace:

-"Billah bana gerçeği hiç hile olmadan anlattın, beni kandırmadın'" deyince Halid:

-Billahi doğru söyledin. Benim ne sana ne de sizden birine karşı herhangi bir vahşetim yok. Senin sorduklarının velisi ALLAH'tır, dedi. Cerace de: "Bana doğru söyledin!" deyip kalkanı ters çevirdi ve -"Bana İslâmı öğret! Dedi. Halid onu çadırına götürüp üzerine su döktü. Sonra Cerace iki rekat namaz kıldı.

Rumlar onun Halid'le gidişini görünce hemen hücuma geçtiler. Müslümanların bir kısmı geri çekildi. İkrime ve Haris'in komuta ettiği koruyucular kaldı. Halid orduya seslenip hücum emrini verdi. Birbi­rine giren ordu sadece kılıç savaşı yapıyordu.

O gün Halid'le Cerace, güneşin sabah yükselişinden itibaren gün batana kadar çarpıştılar. Sonra Cerace vuruldu. Müslüman olurken kıldığı iki rekat dışında secdeli hiçbir namaz kılamadı. Ordudakilcr de öğle ve ikindiyi sadece îma ile kılabildi.[452]

 

Kadisiye Savaşı

 

Bana ulaşan bilgilere göre Kadisiye savaşı on beşinci yılın sonunda Irak'ta yapılmıştır. Ordunun baş komutanı Sa'd b. Ebi Vakkas (r.a.) idi. Müşriklerin komutanı da Rüstem idi, ve yanında Zü'l Hacib lakablı Calinos vardı.[453]

Ebu Vâil, "bu harpte müslümanların yedi ya da sekiz bin, Rüstem'in ordusunun da altmış bin olduğunu" söyler. Başka bir riva­yette de, bunların kırk bin kişi olup, yetmiş tane de Fil olduğu söylenir.[454][452] İmam Zehebi, Tarihü’l İslam, Cantaş Yayınları 5/183-184

[453] Tarihi Halife b. Hayyat 131

[454] A.g.e. 131

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam, Cantaş Yayınları 5/184-185[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cerace nin müslüman oluşu
« Posted on: 01 Nisan 2020, 01:33:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cerace nin müslüman oluşu rüya tabiri,Cerace nin müslüman oluşu mekke canlı, Cerace nin müslüman oluşu kabe canlı yayın, Cerace nin müslüman oluşu Üç boyutlu kuran oku Cerace nin müslüman oluşu kuran ı kerim, Cerace nin müslüman oluşu peygamber kıssaları,Cerace nin müslüman oluşu ilitam ders soruları, Cerace nin müslüman oluşuönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &