ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Tarihül-İslam > Bedir gazilerinin fazileti
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bedir gazilerinin fazileti  (Okunma Sayısı 833 defa)
21 Nisan 2011, 14:41:29
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 21 Nisan 2011, 14:41:29 »Bedir Gazilerinin Fazileti


Bunların   faziletini   bildiren  bir  hadisi   Sa'd   b.   Ubeyde,   Ebû lirrahman es-Sülemî aracılığıyla Ali (r.a.)'den şöyle nakleder: Rasûlüllah (s.a.v.) beni,  Ebû Mersel el Ganvî'yi, Zübeyr'i ve Mikdad'i bir sefere gönderdi. Hepimiz atlıydık. Bize "Hak bahçelerine gelinceye kadar yola devam edin (Ravdatü hâk, Mekke ile Medine arasında bir mevkidir) Orada müşriklerden bir kadın var. İşte onda Hatıb'in Mekke müşriklerine yazdığı bir mektup var." dedi. [Biz Rasûlüllah'ın dediği yerde kadına yetiştik, devesinin üzerinde yola devam ediyordu. "Mektubu ver!" dedik. "Bende mektup yok" dedi. Bizde devesini yere ıhtırıp bineğinde mek­tubu aradıksada bulamadık. Ama, "Rasûlüllah yalan söyleyecek değil ya" diye düşünüp kadına, "ya bize mektubu çıkaracaksın, yada seni çı­rılçıplak soyacağız" diye tehdit ettik. Kadın benim elimi donunun uç­kuruna doğru uzattığımı görünce derhal mektubu çıkartıverdi. Bizde Mektubu Rasûlüllah'a getirdik.

Orada bulunan Ömer; "Yâ Rasûlellah! bu herif Allah ve Rasûlüne ihanet etti Müsade etde boynunu vurayım" dedi. Rasûlüllah (s.a.v.)

Hâtıb'a:

"Bunu sana yaptıran ne?" diye sordu. Hatıb'da, "Yâ Rasûlallah! Vallahi ben Allah ve Rasûlüne inanmıyor değilim. Lakin ben onlara bunu yazarak onların katında bir görev elde edeyim, dedim. Böylece bununla Allah benim orada kalan ailem ve malımı korumaya bir sebeb yaratsın. Senin arkadaşlarıyin her birinin, orada kalan aile ve malını Allah için müdafa yapacak akrabaları var. Benim kimsem yok" dedi. Rasûlüllah (s.a.v.) bunu dinleyince:

Hatib doğru söylüyor. Artık ona -darılma­yın- sadece iyi söz söyleyin" buyurdu. Ömer ise, "O, Allah'a ve Pey­gamberine ihanet etti, mü'minlere ihanet etti, boynunu vur" diye di­rendi. Bunun üzerine Rasûlüllah (s,a.v.)

"O Bedir harbine katılan biri değilmi, ne biliyorsun, belki Al­lah  Bedir  Mücâhitlerinin  haline  bakarak  "dilediğinizi yapın! Cennet size vacib olmuştur -yahut ben işlediğiniz her suçu şimdi­den af ettim" buyurmuştu" dedi. Bunu duyan Ömer'in gözleri yaş­larla doldu ve "Allah ve Rasûlü elbette daha iyi bilir" dedi. Bu Buharı ve Müslim'in ittifakla rivayet ettikleri bir hadistir.[158] El-Leys'de, Ebû'z-Zübeyr aracılığıyla Câbir (r.a.)'den nakleder: - Hatib b. Ebî Beltea'ya (r.a.) ait bir köle şikayet etmek üzere Rasûlüllah   (s.a.v.)'a  geldi   ve:   "Yâ  Rasûlellah!   Hatib   kesinlikle Cehennem'e girecektir" dedi. Nebî (s.a.v.) de ona:

"Yalan söyledin. O hem Bedir'e hemde Hudeybiye'ye katıldı" buyurdu.[159]

Yahya b. Saîd el-Ensârî, Muaz b. Rifâa b. Râfî'den naklediyor -Muâz'ın babası Rifâ'a' bedre katılanlardandı- Babası oğluna; "Bedre katılıpta, Akabe bîatında bulunmamış olmayı istemem" dermiş. İşte bu Rifâa (r.a.) derki: Cebrail, Peygamber (s.a.v.)'e: "Aranızda Bedr'e katı­lanların derecesi nasıl?" diye sordu. Nebî (s.a.v.) de: "en hayırlıları­mızda'" deyince "Bedre katılan meleklerde öyle, onlarda Melâike'nin hayırlılarıdır" dedi. Bu hadisi Buharı rivayet ediyor.[160]
[159] Müsliim 2495: İbni Ebî Şeybe 14/385, 12/155; Tirmizî 3864; Müsned 3/349, 325; Hâkim 3/301; Ebû Nuaym Hılye 3/73. 3/325, Beyhakî Delâil 3/153. 4/144: Müsned 6/362; Ebû Ya'la Müsned 3/1900.

[160] Buharı Mcgazi 64/11 hadis no 3993; Beyhakî Delâil 3/151; İbni Ebî Şeybe 12/154, 14/385; Buhari T. Sağır t/25.

İmam Zehebi, Tarihü’l İslam  Meğazi 3/140-142

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bedir gazilerinin fazileti
« Posted on: 18 Eylül 2019, 02:34:26 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bedir gazilerinin fazileti rüya tabiri,Bedir gazilerinin fazileti mekke canlı, Bedir gazilerinin fazileti kabe canlı yayın, Bedir gazilerinin fazileti Üç boyutlu kuran oku Bedir gazilerinin fazileti kuran ı kerim, Bedir gazilerinin fazileti peygamber kıssaları,Bedir gazilerinin fazileti ilitam ders soruları, Bedir gazilerinin faziletiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &