ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tasavvuf Nedir ?  > Tanımı ve Önemi > Şeytanın İsyanı
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Şeytanın İsyanı  (Okunma Sayısı 5144 defa)
11 Aralık 2007, 04:38:12
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 11 Aralık 2007, 04:38:12 »Kur’an’a göre şeytan, ilk insan olan Adem aleyhisselam’dan bu yana insan neslini Allah yolundan saptırmak için çaba harcayan ve kıyamete kadar da harcayacak olan varlıkların genel adıdır. Tüm şeytan-ların atası ve en büyüğü ise, Adem aleyhisselam’ın yaratılmasıyla birlikte Allah’a isyan eden İblis’tir.

Kur’an’dan öğrendiğimize göre, Allah-u Zülcelal Adem aleyhisselam’ı yaratmış ve meleklerden ona secde etmelerini istemişti. Melekler Allah-u Zülcelal’in emrini yerine getirirken, cinlerden olan İblis, Adem aleyhisselam’a secde etmedi. Kendisinin insandan daha üstün bir yaratık olduğunu önesürdü. Bu itaatsizliği ve küstahlığı yüzünden Allah’ın huzurundan kovuldu.

Allah-u Zülcelal’in huzurundan ayrılmadan önce, bu duruma düşmesine neden olan insanları kendisi gibi saptırmak için Allah-u Zülcelal’den süre istedi. Allah-u Zülcelal de ona kıyamet gününe kadar süre tanıdı. Böylece İblis’in insana karşı verdiği mücadele başladı. Allah-u Zülcelal İblis’i ve ona uyanları cehenneme dolduracağına hükmetti. Allah-u Zülcelal, Kur’an-ı Kerimde bu olayı şöyle haber vermiştir:

“Andolsun, sizi yarattık, sonra size biçim verdik, sonra da meleklere: “Adem’e secde edin” dedik; hepsi secde ettiler, yalnız İblis, secde edenlerden olmadı.

(Allah) buyurdu: “Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?” (İblis): “Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.”

(Allah) buyurdu: “Öyleyse oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık, çünkü sen aşağılıklardansın.”

(İblis) dedi: (Bari) bana (in
sanların) tek
rar diriltilecekleri güne kadar süre ver.”

(Allah) buyurdu: “Haydi sen süre verilmişlerdensin.”

Öyleyse, dedi, beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onlar(ı saptırmak) için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.”

Sonra (onların) önlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, çoklarını şükredenlerden, bulmayacaksın.”

(Allah) buyurdu: “Haydi, sen, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık. And olsun ki, onlardan sana kim uyarsa, (bilin ki) sizin hepinizden (derleyip) cehennemi dolduracağım.” (A’raf; 11-18)

İblis böylece Allah’ın huzurundan kovulduktan sonra, kıyamete kadar sürecek olan mücadelesine başladı. İnsanları aldatarak saptırmak için onlara sokuldu. İlk büyük tuzağı, cennette yaşamakta olan Adem aleyhisselam’ı ve eşini kandırarak onları Allah’ın emrine isyana sürüklemesiydi. İnsanlık tarihinin başlangıcındaki bu olay Kur’an-ı Kerimde şöyle anlatılır:

“(Sonra Allah, Adem’e hitab etti): “Ey Adem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz.”

Derken onların, kendilerinden gizli kalan çirkin yerlerini kendilerine göstermek için onlara fısıldadı: “Rabbiniz, başka bir sebebten dolayı değil, sırf ikiniz de birer melek ya da ebedî kalıcılardan olursunuz diye sizi şu ağaçtan men etti.” dedi.

Ve onlara: “Elbette ben size öğüt verenlerdenim.” diye de yemin etti.

Böylece onları aldatarak aşağı sarkıttı (önceki mevkilerinden indirdi). Ağacı(n meyvesini) tadınca, çirkin yerleri kendilerine göründü ve cennet yapraklarını üst üste yamayıp üzerlerini örtmeğe başladılar. Rableri onlara seslendi: “Ben sizi o ağaçtan men etmedim mi ve şeytan size apaçık düşmandır, demedim mi?”

Dediler ki: “Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak zi
yana uğraya-caklardan oluruz!”

(Allah) buyurdu: “Birbirinize düşman olarak inin, sizin yeryüzünde bir süreye kadar kalıp geçinmeniz gerekmektedir.

Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve yine oradan (dirilip) çıkarılacaksınız!” (A’raf; 19-25)

İşte insanlığın dünyadaki yaşamının başlangıcı, Adem aleyhisselam’ın üstteki ayetlerde anlatılan hatasıydı. Ancak Adem aleyhisselam Allah’a tevbe etti ve Allah onu bağışladı. Ancak İblis’in insanların aleyhine yürüttüğü mücadelesi son bulmadı. Kur’an’ın Maide Suresi’nde bildirildiği gibi, Hz. Adem’in iki oğlundan birini ayarttı ve onu kardeşini öldürmeye sürükledi. (Maide; 27)

O tarihten sonra da İblis insan neslinden pek çok kişiyi kandırdı ve kendi safına çekti. Öte yandan diğer cinlerden de pek çok yandaşı oldu. İblis’in yolunu izleyen bu cinler, aynı onun gibi insanları saptırmak için onlara sokulmaya, onların: “Kalplerine gizlice vesvese vermeye” (Nas; 4) başladılar. İblis’in yandaşı olan bu cinler ve insanlarda onun sahip olduğu “şeytan” sıfatını kazandılar.

Dolayısıyla insanoğlunun karşı karşıya olduğu en büyük tehlike olan şeytan, liderliğini İblis’in yaptığı bir grup cin ve insandır. Bu cin ve insanlar, İblis’in yolunu izlerler, kendileri saptıkları gibi diğer insanları da saptırmaya çalışırlar. “Cinnî” (cinlerden olan) şeytanlar, insanlar tarafından görülmedikleri için onlar fark edilmeden yanaşır, zihinlerine saptırıcı düşünceler sokarlar. “İnsî” (insanlardan olan) şeytanlar ise diğer insanlara açıkça sokulur, onları Allah’ın yolundan alıkoymak için telkinde bulunurlar. Kur’an-ı Kerimde, bu tehlikeye karşı mü’minlere şu dua öğretilmektedir:

 

“De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.” (Nas; 1-6)   
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Şeytanın İsyanı
« Posted on: 21 Temmuz 2019, 07:47:51 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Şeytanın İsyanı rüya tabiri,Şeytanın İsyanı mekke canlı, Şeytanın İsyanı kabe canlı yayın, Şeytanın İsyanı Üç boyutlu kuran oku Şeytanın İsyanı kuran ı kerim, Şeytanın İsyanı peygamber kıssaları,Şeytanın İsyanı ilitam ders soruları, Şeytanın İsyanı önlisans arapça,
Logged
27 Haziran 2009, 23:23:26
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #1 : 27 Haziran 2009, 23:23:26 »

Rabbim bizleri şeytanların desiselerinden ve vesveselerinden muhafaza eylesin
Şeytana uyup onun safında yer almak ne kadar dehşet verici hafızenallah
Allah razı olsun bilgilendirici paylaşım için hocam
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Kasım 2009, 00:45:31
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #2 : 22 Kasım 2009, 00:45:31 »

Amiin...
Rabbim bizleri seytanin ve seytanlasmis diger yaratilanlarin serlerinden muhafaza eylesin...Rabbim bizlere seytani alt etmeyi nasip etsin,zikir ile,tarikat ile...

Allah razi olsun Hocam.
Sevgi ve Dua ile...

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Kasım 2009, 00:53:42
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #3 : 22 Kasım 2009, 00:53:42 »

Amin Rabbim Seytandan ve vesveselerinden sana siginirim..

“De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.” (Nas; 1-6)   


Selam ve Dua ..Ile..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Aralık 2009, 23:05:29
serapnur
2
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29


« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2009, 23:05:29 »

Allah bizi onlardan ve nefsimizden korusun -bu değerli bilgiler için Allah SİZDEN razı olur inşAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &