Cehennemin özellikleri

(1/3) > >>

Sümeyye:
40: Cehennemin özellikleri

bölüm: 1

Cehennem nasıl bir şeydir?

2573- Abdullah b. Mes’ûd (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “O kıyamet günü Cehennem getirilecek ve onun yetmiş bin bağı olacak ve herbir bağı ile beraber o bağdan çeken yetmiş bin melek olacaktır.” (Müslim, Cennet: 17)

 Abdullah diyor ki: Sevrî bu hadisi merfu olmaksızın rivâyet ediyor Abd b. Humeyd, Abdulmelik b. Ömer ve Ebû Âmir el Akadî vasıtasıyla Sûfyân’dan, Âla b. Halid’den aynı senedle merfu olomaksızın bir benzerini rivâyet etmiştir.

2574- Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Kıyamet günü Cehennem’den bir gurup yaratık çıkacaktır ki onun gören iki gözü işiten iki kulağı ve konuşan bir dili olacaktır ve şöyle diyecektir: Ben üç kişiye vekil tayin edildim, her inatçı zorbaya, Allah ile birlikte başkalarına ilahlık yakıştıranlara, resim ve heykel yapanlara.” (Müsned: 8076)

 Bu konuda Ebû Saîd (r.a.)’den de hadis rivâyet edilmiştir.

Tirmizî: Bu hadis hasen garib sahihtir.

Bazıları A’meş’den, Atıyye’den, Ebû Saîd’den bu hadisin bir benzerini rivâyet etmişlerdir. Eş’as b. Sevvar, Atıyye’den ve Ebû Saîd el Hudrî’den bir benzerini rivâyet etmiştir.

Ramazan.:
Es Selamün Aleyküm . Okullardaki resim dersi İslam'ın belirlediği sınırlar içerisinde yapılsa keşke . Yani insan sureti vb. çizme çalışmaları olmasa güzel olur .
Rabb'İm bizleri cehennem azabından uzak eylesin .

Allah cc razı olsun

✿ Ceren ✿:
Aleyküm selam.Rabbim dünya hayatını ahiretini kazanmak için yaşayan ve Allahın rızasını kazanan onun rahmetine kavusan ve cehennemden kurtulan kullardan eylesin bizleri inşAllah...

♜ Halim ♜:
Esselamu aleykum; Yarabbi bizleri cehennem azabından muhafaza eyle bizleri cehenneme götürecek haram lardan günahlardan şeytanın desiselerinden muhafaza eyle yarabbi...
Allah razi olsun

Yağmur Gmş:
Bismillah...
Rabbim bizleri bu acıdan korusun. Cehenneminden uzak eylesin inşAllah...
Allah cc. razı olsun.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc