ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans

๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Süneni Nesai => Konuyu başlatan: Sümeyye üzerinde 01 Mayıs 2012, 15:00:01Konu Başlığı: Hayız kanı ile özür kanı arasındaki fark
Gönderen: Sümeyye üzerinde 01 Mayıs 2012, 15:00:01
139- HAYIZ KANI İLE ÖZÜR KANI ARASINDAKİ FARK


215- Fatıma binti ebi Hubeyş (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Hayız olmuştum. Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki: “Kan hayız kanı olursa rengi siyahımsı olur ve böyle bilinir. Böyle bir durumda namazı bırak. Başka (renkte) kan olursa abdest al çünkü o damardan gelen kandır.” (İbn Mâce, Tahara: 115; Buhârî, Hayz: 21)

216- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Fatıma binti ebi Hubeyş hayız görmeye başlamıştı da, Rasûlullah (s.a.v) ona şöyle demişti: “Hayız kanı siyahımtırak olarak bilinir. Akan kan bu özellikte olursa namazı bırak. Bu özellikten başka bir kan olursa, abdest al ve namazını kıl.” (Müslim, Hayz: 14; İbn Mâce, Tahara: 115)

217- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Fatıma binti ebi Hubeyş hayız görmüştü. Rasûlullah (s.a.v)’e şu şekilde sordu: “Ey Allah’ın Rasûlü! Hayız oluyorum ve asla temizlenemiyorum, namazı bırakayım mı?” Rasûlullah (s.a.v)’de: “O damardan gelen bir kandır; hayız kanı değildir. Hayız günlerin geldiği zaman namazı bırak sona erdiğinde ise üzerine bulaşan kan izini yıka ve abdest al çünkü o damardan gelen bir kandır, hayız kanı değildir” buyurdu. Rasûlullah (s.a.v)’e: “Gusül gerekir mi?” diye soruldu. Nebi (s.a.v)’de: “Guslün gerektiği konusunda kimsenin şüphesi olmasın” buyurdular. (İbn Mâce, Tahara: 115; Buhârî, Hayz: 21)

218- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Fatıma binti ebi Hubeyş: “Ey Allah’ın Rasûlü! Temizlenemiyorum, namazımı terk edeyim mi?” diye sordu. Rasûlullah (s.a.v)’de: “O hayız kanı değil damardan gelen bir kandır. Hayız olma günün gelince namazı bırak, hayz süresi kadar gün geçince üzerindeki kanı yıka ve namazını kıl” buyurdular. (Müslim, Hayz: 14; İbn Mâce, Tahara: 118)

219- Aişe (r.anha)’dan rivâyete göre, Fatıma binti ebi Hubeyş dedi ki: “Ey Allah’ın Rasûlü! Temizlenemiyorum, namazlarımı bırakayım mı?” Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v): “O damardan gelen bir kandır” buyurdular. Bu hadisi kendisine okuduğumda Halid dedi ki: “O hayız kanı değildir, hayız başlayınca namaz kılmayı bırak hayız süresi bitince üzerindeki kanı temizle ve namazını kıl.” (İbn Mâce, Tahara: 118; Müslim, Hayz: 14)Konu Başlığı: Ynt: Hayız kanı ile özür kanı arasındaki fark
Gönderen: Ceren üzerinde 31 Ağustos 2017, 16:22:28
Esselamu aleykum.rabbim bu konuda dikkatli olan kullardan eylesin bizleri inşAllah. ..


Konu Başlığı: Ynt: Hayız kanı ile özür kanı arasındaki fark
Gönderen: Sevgi. üzerinde 01 Eylül 2017, 06:41:27
Aleyküm Selâm. Bu konuda gerçekten dikkatli olmamız gerekir.  Mevlam bizleri dikkat edenlerden eylesin inşaAllah